Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przywódcy Korei Południowej i Polski odwiedzają bazę lotniczą we wschodniej Polsce i omawiają stosunki obronne i energetyczne

Przywódcy Korei Południowej i Polski odwiedzają bazę lotniczą we wschodniej Polsce i omawiają stosunki obronne i energetyczne

MIŃSK Mazowiecki (Polska) – Premier Korei Południowej złożył w środę wizytę w Polsce, aby przeprowadzić rozmowy na temat bezpieczeństwa regionalnego w czasie wojny w sąsiedniej Ukrainie, a także omówić… Współpraca wojskowa i energetyka jądrowa jego kraju w dalszym ciągu zacieśniają stosunki z Warszawą.

Premier Han Dak Su i jego polski odpowiednik Mateusz Morawiecki odwiedzili bazę lotniczą w Mińsku Mazowieckim we wschodniej Polsce, gdzie spotkali się Widziałem niedawno zakupione przez Polskę koreańskie myśliwce FA-50 wraz z innym sprzętem wojskowym.

Rozmawiano o dalszej współpracy w zakresie uzbrojenia i sprzętu wojskowego, gdyż Polska także chce pomóc w produkcji broni w Korei Południowej. Korea Południowa ma także uczestniczyć w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

„Bez wątpienia można stwierdzić, że Polska jest głównym partnerem gospodarczym Korei Południowej i punktem wyjścia dla nas do wejścia na rynki Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział Han po rozmowach.

Zaznaczył, że Polska i Korea Południowa mają doświadczenie w powojennej odbudowie i mogą współpracować, aby pomóc w naprawie zniszczeń na Ukrainie.

„Jesteśmy zjednoczeni w obronie naszej cywilizacji i naszego pokoju” – zgodził się Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z Hahnem, odnosząc się do wojny, którą Rosja rozpoczęła przeciwko Ukrainie niemal 19 miesięcy temu.

Polska przekazała Ukrainie znaczną część sprzętu wojskowego, aby wesprzeć jej wojnę z Rosją, a także dokonuje szeroko zakrojonych zakupów broni, aby rozwijać własne zdolności odstraszania i obrony. Warszawa kupuje także broń za miliardy dolarów, głównie ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.

„Polska stoi dziś przed ogromnym zadaniem zbudowania jednej z najsilniejszych armii w Europie” – powiedział Morawiecki. „Chcemy korzystać z najnowszych technologii. Nasze strategiczne partnerstwo z Koreą prowadzi nas w tym kierunku.”

Oprócz 48 myśliwców odrzutowych Polska zakupi około 670 haubic samobieżnych K9 Thunder, około 1000 czołgów K2 oraz systemy artyleryjskie K239 Chunmoo.

Polski rząd planuje wydać więcej W 2024 r. na obronność przeznaczone zostanie ponad 4% PKB kraju. Czas pokaże, czy polityka ta będzie kontynuowana po zaplanowanych na 15 października wyborach parlamentarnych, w których rządząca partia konserwatywna będzie zabiegać o bezprecedensową trzecią kadencję.

READ  Polska i Japonia pogłębiają współpracę w dziedzinie wodoru

Program Polskiej Energetyki Jądrowej do 2043 roku przewiduje, że Koreańska Korporacja Energetyki Wodnej i Jądrowej będzie strategicznym partnerem w rozwoju jednej z trzech planowanych w Polsce elektrowni jądrowych.

Korea otworzyła we wtorek swoje granice dla polskiej wieprzowiny i pracuje nad zezwoleniem na import wołowiny i drobiu z Polski, powiedział Han.

W środę Hahn ma udać się do Krynicy-Zdroju na południu, aby spotkać się z prezydentami Polski Andrzejem Dudą i prezydentami Litwy Gitanasem Nausědą oraz wziąć udział w trzydniowym regionalnym forum gospodarczym. Organizatorzy twierdzą, że istotnym elementem programu forum będzie współpraca polsko-południowokoreańska.

Wolumen dwustronnego handlu gospodarczego między obydwoma krajami osiągnął ponad 10 miliardów dolarów W 2022 r., kiedy zakupiono broń.

Polska i Korea Południowa wymieniają poglądy na temat bezpieczeństwa w obliczu wojny Rosji z Ukrainą.