Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska łyżwiarka short tracku Maliszewska została zawieszona za naruszenie przepisów antydopingowych

Warszawa, 13 września 2019 r.: Polska Agencja Antydopingowa (POLADA) potwierdziła w środę rano, że polska łyżwiarka szybka na torze krótkim i srebrna medalistka mistrzostw Europy Natalia Małyżewska została tymczasowo zawieszona po trzykrotnym złamaniu przepisów antydopingowych.

28-letnia Maliszewska, najbardziej utytułowana łyżwiarka szybka w Polsce na krótkim torze, zdobyła pięć medali na Mistrzostwach Europy i srebro na Mistrzostwach Świata w Montrealu w Kanadzie.

„Potwierdzamy, że zawodnik łyżwiarstwa szybkiego na krótkim torze został tymczasowo zawieszony do czasu dochodzenia w sprawie naruszenia przepisów antydopingowych. Ma to związek z trzema błędami w przekazywaniu danych o miejscu zamieszkania (ADAMS) oraz nieobecnością w okienku kontrolnym w ciągu 12 miesięcy. Decyzja jest efektem wyroku Sportowego Sądu Arbitrażowego.

W środę Maliszewska złożyła także oświadczenie, w którym stwierdziła: „Chcę wyraźnie podkreślić, że moja sprawa prowadzona przez POLADA nie ma związku z ujawnieniem jakiejkolwiek substancji zabronionej ani uchylaniem się od kontroli antydopingowej. W ostatnich latach zostałam poddana kilkudziesięciu antydopingowym -środki dopingowe.” – Testy antydopingowe, które nigdy nie wykazały obecności żadnej zakazanej substancji.

Po dwóch błędach przy wprowadzaniu do systemu danych pobytowych Maliszewska nie stawiła się na kontrolę antydopingową w wyznaczonym przedziale godzinowym oraz we wskazanym przez nią miejscu i czasie.

„Moje kilkuminutowe opóźnienie, za które mogę jedynie przeprosić, może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami w postaci dwuletniej dyskwalifikacji i zakazu udziału w kolejnych igrzyskach olimpijskich” – dodała Małozewska.

Ostateczną decyzję podejmie niezależna komisja dyscyplinarna, która przeanalizuje wszystkie szczegóły sprawy. Według Prezesa POLADA Michała Renkowskiego procedura ta może zostać zamknięta w ciągu trzech miesięcy.

READ  Polska podnosi stopy procentowe po raz pierwszy od 2012 roku