Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przestawienie przełącznika na największą morską farmę wiatrową w Szkocji | siła wiatru

sTiff Wilson trochę wietrzyło po zejściu z huśtawki na wzburzonych wodach Morza Północnego. Wilson jest kierownikiem programu Seagreen, największej morskiej farmy wiatrowej w Szkocji, która w tym tygodniu rozpoczęła produkcję energii.

Wilson właśnie wypłynął na godzinę na morze z Montrose, w Angus na wschodnim wybrzeżu Szkocji, wraz z innymi zainteresowanymi lokalnymi stronami. Tam byli świadkami, jak technik wskoczył na pokład jednej z pierwszych turbin, aby dostarczyć energię na kontynent. Operator drona na pokładzie protestował przeciwko warunkom, które utrudniały wysyłkę maszyny. „Rozmyślnie zdecydowaliśmy się zbudować go w miejscu, gdzie wieje wiatr” – roześmiał się Wilson.

Projekt Seagreen o wartości 3 miliardów funtów, wspólne przedsięwzięcie między nimi SSE Odnawialne źródła energii i francuski TotalEnergies znajdują się 27 kilometrów (17 mil) od wybrzeża Angus. Pierwsze 114 turbin zostało podłączonych do sieci energetycznej we wczesnych godzinach porannych w poniedziałek.

Projekt obiecuje wytworzyć 1,1 gigawata energii elektrycznej – wystarczającej do zasilenia prawie miliona domów – w pierwszej fazie. Odpowiada to około 60% obecnej produkcji morskiej energii wiatrowej w Szkocji.

Jego pierwsze pojawienie się stanowi rzadki jasny punkt dla dostaw energii w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w przypadku niedoboru gazu w Europie Zagrożenie rozprzestrzenieniem się na przerwy w dostawie prądu w Wielkiej Brytanii Tej zimy i jeszcze wyżej Rachunki konsumenckie.

Jednak farma wiatrowa będzie w pełni funkcjonalna dopiero w pierwszej połowie przyszłego roku.

„To niefortunne, że nie jest to rozwiązanie krótkoterminowe, ale długoterminowa poprawka tak naprawdę polega na wykorzystaniu jak największej ilości dwutlenku węgla” – powiedział Wilson.

Deweloperzy mają docelowo nadzieję, że zakład będzie wytwarzał wystarczającą ilość odnawialnej energii elektrycznej, aby zasilić 1,6 miliona domów. Teoretycznie obejmowałoby to dwie trzecie szkockich gospodarstw domowych. Jednak wytworzona energia elektryczna – która jest podłączona do sieci za pośrednictwem podstacji w pobliżu Dundee – będzie dystrybuowana w całej Wielkiej Brytanii.

READ  Co to jest Prime Hydration i dlaczego wszyscy mają na jego punkcie taką obsesję?

Maksymalna wysokość turbin megaprojektu to 187 metrów (613 stóp), czyli około dwa razy więcej niż wieża Elizabeth Tower, w której mieści się Big Ben.

Podczas gdy farmy wiatrowe pływają Planowane dalsze wyjście w morzeSeagreen będzie najgłębszą na świecie farmą wiatrową o stałym dnie, a jej najgłębszy fundament ma zostać zainstalowany na głębokości 59 metrów poniżej poziomu morza w grudniu. „To ważny projekt, który jest bardzo innowacyjny technologicznie dla branży odnawialnych źródeł energii. Budujemy farmę wiatrową na bardzo trudnym terenie, w skomplikowanych skalistych warunkach” – powiedział Wilson. Konstrukcja obejmuje technologię „ssania kubełkowego” dla jasnożółtych kurtek wiatrowych, lub fundamenty, które są montowane w pobliskim porcie Nigg.

Minęła ponad dekada od przyznania praw do dna morskiego przez Crown Estate, która zarządza portfelem nieruchomości królewskich. TotalEnergies uzgodniło z SSE Renewables nabycie 51% udziałów w Seagreen w czerwcu 2020 roku.

Proces zatwierdzania jest powolny, powiedział Wilson, z lawiną danych i informacji wymaganych w procesie zatwierdzania. „To jest dla nas główny cel w przyszłości – staramy się naprawdę skrócić ten okres, bardzo dramatycznie, aby wesprzeć przyspieszenie budowy morskich elektrowni wiatrowych w Szkocji i Wielkiej Brytanii”.

Dodaje, że opublikowana w kwietniu Strategia Bezpieczeństwa Energetycznego pokazuje, że „agencje rządowe zaczynają się do niej dostosowywać”.

Położenie Seagreen na południe od stolicy ropy i gazu Aberdeen jest symboliczne. Lokalni taksówkarze i hotelarze w Granite City mają nadzieję, że przejście na odnawialne źródła energii może utrzymać ten obszar na dłuższą metę.

SSE Renewables jest częścią notowanej na giełdzie w Londynie Grupy SSE, która w ciągu pięciu lat inwestuje 12,5 miliarda funtów w zielone projekty w ramach programu „Net Zero Acceleration Program”.

Alistair Phillips Davies, dyrektor generalny SSE, próbował zaproponować rozwiązanie obecnego kryzysu energetycznego, który został przyspieszony przez wojnę na Ukrainie i który doprowadził do wysokich rachunków. W weekend zaproponował dobrowolny program, w którym nieelastyczne, niskoemisyjne generatory energii, takie jak wiatr i energia jądrowa, mogłyby podpisywać umowy na dostarczanie niechronionej produkcji po stałej cenie, pomagając obniżyć rachunki konsumentów.

Zalety tego rozwiązania zostały podkreślone w tym tygodniu, kiedy się pojawiło Upadek celulozy może kosztować podatników 4 miliardy funtów Z powodu decyzji rządu o nie hedgingu.

Wzrost cena gazu Wzmocnił również koncentrację na energii odnawialnej. W ciągu ostatniego tygodnia koszt gazu dostarczonego następnego dnia wyniósł 432 GBP za megawatogodzinę, dziewięciokrotnie wyższy niż koszt 48 megawatogodziny uzgodniony w ostatniej rundzie aukcji CFD, wynika z analizy przeprowadzonej przez serwis informacyjny Carbon Brief.

Ed Miliband, laburzystowski minister ds. zmian klimatycznych i minister zerowy netto, powiedział Guardianowi, że rosnące ceny gazu są kolejnym dowodem na potrzebę przyspieszenia „przejścia na tanią, czystą energię krajową”. „Ale zamiast tego kandydaci na przywódców torysów odwrócili się od energii wiatrowej i słonecznej, narażając rodziny na wyższe rachunki i niebezpieczny system energetyczny naszego kraju” – powiedział.

„Ten ekonomiczny analfabetyzm jest tylko ostatnim aktem w ciągu 12 lat nieudanej konserwatywnej polityki energetycznej. Ich krótkowzroczność była oszałamiająca – zamknęli nasze magazyny gazu, nie izolowali domów i wstrzymywali szybsze i tańsze odnawialne źródła energii – i to jest całe rodziny kraj, który płaci Cena jest teraz.”

Jeśli chodzi o konsumentów, urzędnicy rządowi mają nadzieję na więcej burzliwych dni u wybrzeży Szkocji.