Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przekształcenie polskiego regionu w europejską potęgę elektromobilności

Przekształcenie polskiego regionu w europejską potęgę elektromobilności

  • Polska stała się głównym kierunkiem międzynarodowych inwestycji w elektromobilność.
  • Północne Pomorze, dzięki swojemu strategicznemu położeniu i wykwalifikowanej sile roboczej, stało się sercem rewolucji elektromobilności w Europie.
  • Pomorze angażuje się w tworzenie szans nie tylko dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale także dla lokalnych firm.

Niegdyś ośrodek handlu morskiego i przemysłu stoczniowego, województwo pomorskie w Polsce jest obecnie liderem energii odnawialnej. Ta transformacja umieściła ją w sercu rewolucji w zakresie akumulatorów pojazdów elektrycznych i elektromobilności, wykorzystując swoją strategiczną lokalizację, wykwalifikowaną siłę roboczą i zaangażowanie w innowacje.

Polska, położona nad Morzem Bałtyckim, słynie z różnorodnego krajobrazu, od piaszczystych plaż na północy po Tatry na południu. Pomorze na północy posiada rozległą linię brzegową, obejmującą główne miasta, takie jak Gdańsk, Gdynia i Sopot, zwane łącznie Trójmiastem. Bogata historia handlu i turystyki tego regionu utorowała drogę do jego obecnej roli głównego gracza w branży akumulatorów do pojazdów elektrycznych i mobilności elektrycznej.

W skali globalnej Polska jest około 20. największym producentem samochodów, zapewniającym pół miliona miejsc pracy w tym sektorze, w tym 200 000 w sektorze produkcyjnym. Branża szybko przestawia się na produkcję samochodów elektrycznych.

Droga do zostania globalnym graczem

„Polska, lider rewolucji w pojazdach elektrycznych, w zeszłym roku stała się pionierem paradygmatu akumulatorów do pojazdów elektrycznych” – powiedział Robert Chryc-Gawrychowski, dyrektor generalny Northvolt Poland, firmy opracowującej i produkującej systemy akumulatorów litowo-jonowych oraz rozwiązania w zakresie magazynowania energii.

W 2022 roku Polska stała się drugim co do wielkości światowym graczem w tej dziedzinie, a wartość jej przemysłu wzrosła z 200 mln euro w 2017 r. do ponad 8 mld euro w 2022 r., co stanowi 2,4% rocznego eksportu Polski.

Polska Północna, zwłaszcza Pomorze, kładzie duży nacisk na technologie elektryczne i jazdę autonomiczną. Kluczowi gracze w regionie to Northvolt (systemy akumulatorów i magazynowania energii), Aptiv (rozwiązania kamer do zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy), Eaton (systemy konwersji i falowniki), Intel (badania nad sztuczną inteligencją i przetwarzanie danych) oraz Flex (producenci samochodów ładowarki).elektryczne).

READ  Polskie testy ŻABKA całkowicie elektrycznego pojazdu dystrybucyjnego

Rola Pomorza jako głównego węzła komunikacyjnego oznacza, że ​​jest ono dobrze skomunikowane drogą powietrzną, morską, kolejową i drogową. Region charakteryzuje się również dużą pulą talentów, pozytywną imigracją i doskonałymi możliwościami edukacyjnymi, co czyni go atrakcyjnym miejscem do pracy i nauki.

„Mamy największy ośrodek edukacyjny w północnej Polsce” – powiedział Chryc-Gawrychowski. „Mamy ponad 84 000 studentów na 28 uniwersytetach, z czego dziewięć to uczelnie publiczne. Jest to zatem wielka pula talentów i sektora edukacyjnego”.

Zapotrzebowanie na energię odnawialną ma kluczowe znaczenie dla firm takich jak Northvolt. Na Pomorzu odnotowano znaczące inwestycje w tej dziedzinie, a jej znaczenie wzrosło wraz ze skupieniem się na czynnikach środowiskowych, społecznych i związanych z zarządzaniem.

„Ma to także bardzo wymierne lub bardzo silne implikacje finansowe, ponieważ bardzo trudno jest finansować niezrównoważone projekty” – powiedział Chryc-Gawrychowski.

Utworzone zostaną miliony miejsc pracy

Rozwijające się sektory mobilności i produkcji baterii stymulują lokalną gospodarkę, tworząc miejsca pracy i zwiększając PKB. Oczekuje się, że do 2030 r. w branży akumulatorów na całym świecie utworzy się prawie 10 milionów miejsc pracy.

Komisja Europejska spodziewa się, że do 2025 r. utworzy aż do 4 mln nowych miejsc pracy i planuje przeszkolić około 800 000 pracowników rocznie. Według Chryca-Gawrychowskiego w każdym zakładzie produkującym akumulatory mogłoby powstać około tysiąca stanowisk pracy, a podobna liczba byłaby w powiązanych obszarach, takich jak zaopatrzenie, budownictwo i usługi wsparcia.

„Wszystkie te rozwijające się sektory, zwłaszcza mobilność i baterie, zapewnią regionowi stabilność i wzrost przez wiele lat” – powiedział.

Następne pięć lat

Przejście na samochody elektryczne zwiększa zapotrzebowanie na półprzewodniki, które są bardziej złożone niż te stosowane w samochodach konwencjonalnych. Komponenty te są niezbędne w nowoczesnej technologii pojazdów, a rozwój branży oparty na węgliku krzemu napędza rozwój sektora.

READ  Polak Ksawery Masiuk 100 razy ustanowił rekord Mistrzostw Europy Juniorów

„Spodziewam się, że w ciągu najbliższych pięciu lat będzie to ogromna szansa dla regionu i być może przyjdą kolejne inwestycje” – powiedział Chryc-Gawrychowski.

Polska stała się głównym kierunkiem międzynarodowych inwestycji w elektromobilność, przyciągając największe firmy, takie jak LG Chem, Mercedes, Umicore i SK Nexilis, i wzmacniając swoją pozycję na arenie międzynarodowej.

Pomorze oferuje szczególnie sprzyjające otoczenie dla biznesu, a władze lokalne aktywnie promują inwestycje. Region angażuje się w tworzenie możliwości nie tylko dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale także dla lokalnych firm. Pomorska Organizacja Inwestycyjna we współpracy z Grupą Banku Światowego opracowała zestaw narzędzi wspierających.

„Samorząd lokalny jest bardzo przyjazny biznesowi i bardzo dostępny” – stwierdził Chryc-Gawrychowski. „Jest bardzo aktywny, jeśli chodzi o przyciąganie większej liczby inwestycji na Pomorze, a także bada wszelkie zachęty, jakie można zaoferować nie tylko dla bezpośrednich inwestycji za granicą, ale także dla polskich firm”.

Ponieważ firmy traktują priorytetowo długoterminowe strategie w obszarach takich jak sztuczna inteligencja, cyfryzacja i technologie własności intelektualnej, Pomorze jest coraz częściej postrzegane jako idealna lokalizacja do inwestycji i wzrostu.

„Ta pula talentów, podaż logistyki i silny sektor edukacyjny to powody, dla których firmy, zwłaszcza z branży elektromobilności i akumulatorów, uważają, że to właściwe miejsce do produkcji” – powiedział Chryc-Gawrychowski.

Przemyśl mobilność z Invest in Pomerania.

Seria logo

Inwestuj na PomorzuArtykuł powstał przez Insider Studios we współpracy z Invest in Pomerania.