Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przed pierwszą ofertą publiczną Arm wspierany przez SoftBank wycenia akcje po 51 dolarów za akcję

Przed pierwszą ofertą publiczną Arm wspierany przez SoftBank wycenia akcje po 51 dolarów za akcję

Otrzymuj bezpłatne aktualizacje dla Arm Ltd

Przed rozpoczęciem notowań w czwartek akcje brytyjskiego projektanta chipów Arm wyceniono na 51 dolarów za akcję, co dało spółce wartość rynkową na poziomie 52,3 miliarda dolarów.

Cena kształtuje się w górnej granicy zakresu od 47 do 51 dolarów za akcję ze względu na duży popyt, który doprowadził do ponad pięciokrotnej nadsubskrypcji akcji.

Notowanie było uważnie obserwowane jako miara IPO nowych technologii. Jest to największy wpis od dwóch lat, odkąd w 2021 r. zadebiutował producent elektrycznych ciężarówek Rivian, gromadząc około 12 miliardów dolarów. W ciągu ostatnich 18 miesięcy wyceny technologii spadły z najwyższych poziomów z czasów pandemii wirusa w obliczu niepewności gospodarczej i rosnących stóp procentowych.

IPO pozyska dla SoftBanku, który zaoferował 9,4 proc. akcji spółki, około 4,9 mld dolarów. Po IPO japońska grupa nadal będzie kontrolowała około 90 proc. akcji spółki.

Główni klienci technologiczni projektów chipów Arma, w tym Apple, Google, Nvidia, Samsung, Intel i TSMC, wskazali, że kupią akcje Arm o wartości 735 milionów dolarów po cenie IPO.

Banki gwarantujące notowanie zamknęły zapisy na akcje we wtorek, dzień wcześniej niż planowano. Goldman Sachs, JPMorgan i BofA Securities znajdują się w armii 28 banków sprzedających ofertę publiczną Arm.

W środę kilku bankierów biorących udział w IPO oświadczyło, że spodziewa się, że cena osiągnie 52 dolarów za akcję.

Wysoki popyt umożliwił firmom technologicznym wejście na giełdę w USA po braku ofert w tym roku.

Firma Instacart z siedzibą w San Francisco, zajmująca się handlem elektronicznym, ogłosiła w poniedziałek przedział cenowy IPO, który ma wynieść 616 milionów dolarów. Przy całkowicie rozwodnionym podejściu spółka wyceniłaby grupę na maksymalnie 9,3 miliarda dolarów, czyli mniej niż jedną czwartą jej własnej wyceny sprzed dwóch lat.

READ  Biden zaprasza prezydenta Ukrainy i zobowiązuje się do wspierania jej suwerenności

W poniedziałek firma Klaviyo, zajmująca się automatyzacją marketingu, ogłosiła również ceny IPO. Zapowiedział sprzedaż 19,2 mln akcji po cenie wahającej się od 25 do 27 dolarów za akcję. To wyceniłoby firmę na aż 6,3 miliarda dolarów. Ostatnio inwestorzy venture capital wycenili go na 9,5 miliarda dolarów.

SoftBank zapłacił 32 miliardy dolarów za przejęcie Arm w 2016 roku, ale cena IPO będzie niższa niż wycena wynosząca 64 miliardy dolarów ustalona niecały miesiąc temu w umowie z Vision Fund, wspieranym przez Arabię ​​Saudyjską instrumentem inwestycyjnym o wartości 100 miliardów dolarów, który… Zarządzany przez japońska firma.

Główny rynek chipów do smartfonów firmy ARM uległ w tym roku stagnacji, ale ma nadzieję wzrosnąć z klientów korzystających ze sztucznej inteligencji i centrów danych, choć odgrywa jedynie marginalną rolę w technologii wymaganej do tworzenia dużych modeli językowych obsługujących ChatGPT i inne generatywne AI. Systemy.

SoftBank początkowo miał nadzieję, że transakcja wyceni wartość Arm na nawet 70 miliardów dolarów. Jednakże w ostatnim roku finansowym spółka odnotowała sprzedaż jednostkową, a inwestorzy wyrazili obawy dotyczące niższych zysków w zeszłym kwartale i narażenia spółki na wiele ryzyk w Chinach.