29 listopada 2023 r
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) opublikowała dziś tom 19: Zapobieganie rakowi jamy ustnej serii Podręczników zapobiegania rakowi IARC. Eksperci przedstawili główne ustalenia w tym zakresie Broszury Tom w seminarium internetowym zorganizowanym wspólnie ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Webinarium zgromadziło ekspertów w dziedzinie zdrowia, badaczy, klinicystów i osoby, które przeżyły, aby podnieść świadomość na temat raka jamy ustnej, jego czynników ryzyka i najlepszych strategii zapobiegania tej chorobie. Wydarzenie jest dostępne w Internecie i ma na celu promowanie dialogu między ocalałymi, lekarzami i decydentami.
Rak jamy ustnej jest 16. najczęstszym typem nowotworu na świecie i jest częstą przyczyną zgonów z powodu nowotworu wśród mężczyzn w większości krajów Azji Południowej i Południowo-Wschodniej oraz zachodniego Pacyfiku. Głównymi przyczynami raka jamy ustnej na świecie jest palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. W krajach, w których praktyki te są szeroko rozpowszechnione, głównymi przyczynami są nadużywanie tytoniu bezdymnego i orzechów arekowych.
Ten rozmiar Broszury Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem Po raz pierwszy zebrano w nim wszystkie dostępne dowody dotyczące pierwotnej i wtórnej profilaktyki raka jamy ustnej. Profilaktykę pierwotną definiuje się jako interwencje, które zapobiegają nowotworowi zanim się rozwinie, natomiast profilaktykę wtórną definiuje się jako interwencje, które wykrywają zmiany przednowotworowe, czyli raka, na bardzo wczesnym etapie, poprzez wczesne badania przesiewowe i diagnozę. Ponadto w niniejszej publikacji przedstawiono podstawowe informacje dotyczące raka jamy ustnej, takie jak globalne obciążenie nowotworem jamy ustnej, powszechność stosowania na całym świecie wyrobów zawierających tytoń bezdymny lub orzechy areka oraz nowe technologie badań przesiewowych w kierunku raka jamy ustnej.
Jak wynika z ocen przeprowadzonych przez ekspertów Grupy Roboczej, nie było Wystarczające dowody Rzucenie palenia tytoniu, zaprzestanie używania produktów z orzechów areki z tytoniem lub bez tytoniu oraz zaprzestanie spożywania alkoholu zmniejsza ryzyko raka jamy ustnej; Ponadto interwencje behawioralne u dorosłych skutecznie zachęcają do zaprzestania używania tytoniu bezdymnego. Stwierdzono również, że badania przesiewowe w formie klinicznego badania jamy ustnej u osób wysokiego ryzyka (osób narażonych na jeden lub więcej czynników ryzyka) mogą zmniejszyć liczbę zgonów z powodu raka jamy ustnej.
Pokaż główne wyniki dla Broszury Tom 19
Zobacz wpis o wydarzeniu
Sceneria Broszury Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem Tom 19
Zobacz tabelę wyników dla tomu 19
Przeczytaj więcej o Broszury Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem program
opublikować Podręczniki zapobiegania rakowi IARC Tom 19: Profilaktyka raka jamy ustnej
Tom 19: Profilaktyka raka jamy ustnej przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC)…
29.11.2023
Czytaj więcej
Wspólna Konferencja Naukowa ENCR-IACR 2023, 13-16 listopada 2023, Granada, Hiszpania
Międzynarodowe Stowarzyszenie Rejestrów Nowotworów (IACR) wznowiło osobiste uczestnictwo w swoim posiedzeniu…
24.11.2023
Ryzyko zachorowania na nowotwór jest większe u osób z nadwagą, otyłością i chorobami układu krążenia
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) wykazało, że…
23.11.2023
„Odkrywca. Entuzjasta muzyki. Fan kawy. Specjalista od sieci. Miłośnik zombie.”
More Stories
Naukowcy opracowują precyzyjną, przyjazną dla środowiska metodę produkcji przy użyciu wody i papieru
Zrozumienie mechanizmów zwłóknienia serca
Pęcherzyki zewnątrzkomórkowe są obiecujące w leczeniu urazów płuc i mózgu podczas porodu