Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydent Warszawy powołał nowy zespół ds. klimatu – ale jakie są jego cele?

Prezydent Warszawy powołał nowy zespół ds. klimatu – ale jakie są jego cele?

Prezydent stolicy Polski Rafael Trzaskowski ma ambitne cele w zakresie neutralności klimatycznej Warszawy

reklama

Prezydent Warszawy zamierza do 2030 roku ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 40 proc. i osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Aby osiągnąć ten cel, Rafał Trzaskowski Powołał nowy zespół klimatyczny, który ma pomóc mu osiągnąć ten cel.

Trzaskowski, który w 2018 roku został prezydentem Warszawy, zyskał międzynarodowe uznanie za nacisk na stworzenie miasta, które ogranicza emisję gazów cieplarnianych, a także zwiększa efektywność energetyczną i dostosowuje się do zmian klimatycznych.

W rozmowie z polskim serwisem informacyjnym zespół Trzaskowskiego powiedział: „W celu skuteczniejszej koordynacji tych działań na poziomie miasta, prezydent Warszawy powołał zespół klimatyczny, w skład którego wchodzą przedstawiciele różnych urzędów Rady Metropolii Warszawskiej i innych gminnych podmioty.

„Charakter i format zespołu mają także ułatwiać wzajemną wymianę informacji i wiedzy specjalistycznej” – dodali.

Czym jest „Zielona Wizja dla Warszawy”?

Warszawa jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które najpóźniej do 2050 roku ogłosiło cel neutralności klimatycznej.

Tamtejsi liderzy realizują obecnie tzw. zieloną wizję dla Warszawy – skuteczny plan działania mający na celu osiągnięcie celu i skupienie polityki klimatycznej w stolicy.

Politycy w Warszawie niepokoją się, że nowo wybrany premier rząd Donalda Tuska Za bardzo koncentruje się na zachętach, a nie na zakazach, jak ma to miejsce w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej.

Twierdzą, że pomysł Tuska, aby zachęcać każde państwo UE do decydowania o tym, jak gospodaruje energią, jest błędny.

„Zielona Wizja poprzez długoterminowe trendy działań i 27 konkretnych działań krótkoterminowych wskazuje, co miasto powinno zrobić, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych” – powiedział Polish News rzecznik Trzaskowskiego.

„Dokument opiera się na sześciu głównych obszarach: infrastruktura energetyczna, budynki, planowanie przestrzenne i infrastruktura niebiesko-zielona, ​​transport, odpady komunalne, budowanie kapitału społecznego i integracja”.

READ  Polskie Inovo pozyskało trzecie 100 mln euro na finansowanie start-upów w Europie Środkowo-Wschodniej

Co Warszawa robi, aby ograniczyć emisję?

Władze twierdzą, że miasto już podejmuje realne działania, które przekładają się na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i adaptację do zmian klimatycznych.

Stolica inwestuje także znaczne środki w odnawialne źródła energii, a także zapewnia wsparcie dla instalacji odnawialnych źródeł energii.

„Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat przyznano ponad 4 tysiące takich dotacji” – powiedział rzecznik Trzaskowskiego. Na wsparcie miasta mogą liczyć także warszawiacy, którzy chcą pozbyć się nieekologicznych źródeł ogrzewania.

Burmistrz miasta twierdzi również, że jego administracja posadziła w ciągu ostatniego roku około 100 000 drzew.

Ma nadzieję, że jego nowo mianowany zespół ds. klimatu może właśnie tego dokonać Warszawa Bardziej ekologiczne miasto – takie, z którego cała Polska może być dumna.