Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydent Warszawy powołał nowy zespół ds. klimatu – ale jakie są jego cele?

Prezydent Warszawy powołał nowy zespół ds. klimatu – ale jakie są jego cele?

Prezydent stolicy Polski Rafael Trzaskowski ma ambitne cele w zakresie neutralności klimatycznej Warszawy

reklama

Prezydent Warszawy zamierza do 2030 roku ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 40 proc. i osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Aby osiągnąć ten cel, Rafał Trzaskowski Powołał nowy zespół klimatyczny, który ma pomóc mu osiągnąć ten cel.

Trzaskowski, który w 2018 roku został prezydentem Warszawy, zyskał międzynarodowe uznanie za nacisk na stworzenie miasta, które ogranicza emisję gazów cieplarnianych, a także zwiększa efektywność energetyczną i dostosowuje się do zmian klimatycznych.

W rozmowie z polskim serwisem informacyjnym zespół Trzaskowskiego powiedział: „W celu skuteczniejszej koordynacji tych działań na poziomie miasta, prezydent Warszawy powołał zespół klimatyczny, w skład którego wchodzą przedstawiciele różnych urzędów Rady Metropolii Warszawskiej i innych gminnych podmioty.

„Charakter i format zespołu mają także ułatwiać wzajemną wymianę informacji i wiedzy specjalistycznej” – dodali.

Czym jest „Zielona Wizja dla Warszawy”?

Warszawa jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które najpóźniej do 2050 roku ogłosiło cel neutralności klimatycznej.

Tamtejsi liderzy realizują obecnie tzw. zieloną wizję dla Warszawy – skuteczny plan działania mający na celu osiągnięcie celu i skupienie polityki klimatycznej w stolicy.

Politycy w Warszawie niepokoją się, że nowo wybrany premier rząd Donalda Tuska Za bardzo koncentruje się na zachętach, a nie na zakazach, jak ma to miejsce w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej.

Twierdzą, że pomysł Tuska, aby zachęcać każde państwo UE do decydowania o tym, jak gospodaruje energią, jest błędny.

„Zielona Wizja poprzez długoterminowe trendy działań i 27 konkretnych działań krótkoterminowych wskazuje, co miasto powinno zrobić, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych” – powiedział Polish News rzecznik Trzaskowskiego.

„Dokument opiera się na sześciu głównych obszarach: infrastruktura energetyczna, budynki, planowanie przestrzenne i infrastruktura niebiesko-zielona, ​​transport, odpady komunalne, budowanie kapitału społecznego i integracja”.

READ  Polska twierdzi, że dostępne są wstępne oferty na sieci 5G na aukcjach

Co Warszawa robi, aby ograniczyć emisję?

Władze twierdzą, że miasto już podejmuje realne działania, które przekładają się na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i adaptację do zmian klimatycznych.

Stolica inwestuje także znaczne środki w odnawialne źródła energii, a także zapewnia wsparcie dla instalacji odnawialnych źródeł energii.

„Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat przyznano ponad 4 tysiące takich dotacji” – powiedział rzecznik Trzaskowskiego. Na wsparcie miasta mogą liczyć także warszawiacy, którzy chcą pozbyć się nieekologicznych źródeł ogrzewania.

Burmistrz miasta twierdzi również, że jego administracja posadziła w ciągu ostatniego roku około 100 000 drzew.

Ma nadzieję, że jego nowo mianowany zespół ds. klimatu może właśnie tego dokonać Warszawa Bardziej ekologiczne miasto – takie, z którego cała Polska może być dumna.