Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezes Octopus Energy opowiada się za obniżeniem rachunków dla mieszkańców okolic farm wiatrowych

Prezes Octopus Energy opowiada się za obniżeniem rachunków dla mieszkańców okolic farm wiatrowych

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

  • autor, Samochód Wysepka
  • Rola, Korespondent ekonomiczny BBC News

Szef energetyki Greg Jackson powiedział, że ludzie mieszkający w pobliżu farm wiatrowych – na przykład w Szkocji – powinni płacić mniej za energię elektryczną.

Założyciel i dyrektor generalny Octopus powiedział, że „szaleństwem” jest to, że cena energii elektrycznej powinna być taka sama w całej Wielkiej Brytanii.

Powiedział, że jego firma oferuje już zniżki na rachunki osobom mieszkającym w pobliżu farm wiatrowych, co spowodowało duże lokalne zainteresowanie ich budową.

Przemawiając na wydarzeniu zorganizowanym przez Tony Blair Institute for Global Change, Jackson powiedział, że jego firma niedawno zaoferowała osobom mieszkającym w pobliżu turbin zniżki na energię elektryczną: 20%, gdy wieje wiatr, i 50%, gdy wieje „bardzo wietrznie”.

Zniżki otrzymali klienci w Caerphilly w południowej Walii oraz Halifax i Witton w Yorkshire.

Firma podała, że ​​od 2021 r. około 30 000 osób i społeczności w Wielkiej Brytanii skontaktowało się z Octopusem, prosząc o zbudowanie w ich pobliżu turbiny.

Jackson wezwał do „prawdziwej reformy rynku”, dodając, że im więcej ludzi będzie mogło korzystać z lokalnie wytwarzanej energii elektrycznej, tym bardziej można opóźnić lub uniknąć budowy nowych linii przesyłowych do przesyłu energii.

Dzieje się tak dlatego, że sieć nie jest w stanie obsłużyć nadwyżki mocy generowanej podczas silnych wiatrów. Przedsiębiorstwa wytwarzające energię wiatrową płacą pieniądze za likwidację farm wiatrowych, przedsiębiorstwa wytwarzające energię gazową płacą pieniądze za obsługę elektrowni wiatrowych lub energia elektryczna jest importowana, a koszty ponoszą konsumenci.

„Doprowadzający do wściekłości”

„To da nam sygnały inwestycyjne” – powiedział, dodając, że było to „absolutnie oburzające… [that] „Podczas likwidacji farm wiatrowych w Szkocji importujemy energię elektryczną z Norwegii do Szkocji”.

Według FTI Consulting ceny regionalne w Wielkiej Brytanii oznaczają, że „w każdym regionie będzie taniej niż obecnie, ponieważ pracujemy nad wyeliminowaniem marnotrawstwa” – powiedział Jackson.

Dodał: „Centra danych nie będą musiały czekać 10 lat na budowę w Slough ani przenieść się za granicę. Zostaną raczej zbudowane w Szkocji i będą miały najtańszą energię elektryczną w Europie”.

Wezwał decydentów, sektor energetyczny i dużych odbiorców energii do współpracy w celu stworzenia mechanizmów, które uwolnią innowacje i „obniżą koszty dla wszystkich”.

W swoim pierwszym przemówieniu jako kanclerz w tym tygodniu Rachel Reeves powiedziała, że ​​będzie pracować nad zreformowaniem ograniczeń planowania i zniesieniem skutecznego zakazu budowy lądowych farm wiatrowych w Anglii, aby przyspieszyć krajowe projekty infrastrukturalne.

Partia Pracy zniesie także przepisy przyjęte przez konserwatystów w 2015 r., co w efekcie oznaczało, że bardzo niewielka liczba sprzeciwów mogła zablokować nowe projekty wiatrowe na lądzie.

Powinno to doprowadzić do budowy setek nowych turbin, ale pani Reeves przyznała, że ​​jej plany dotyczące infrastruktury spotkają się ze sprzeciwem.

„Nie jestem w tym względzie naiwna i musimy przyznać, że kompromisy zawsze istnieją” – stwierdziła.