Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ponieważ kraje europejskie głodują pracowników, coraz więcej Ukraińców wybiera Niemcy zamiast Polski

Ponieważ kraje europejskie głodują pracowników, coraz więcej Ukraińców wybiera Niemcy zamiast Polski

WARSZAWA, Polska – Jak wynika z opublikowanego we wtorek raportu, Polska traci znaczną liczbę ukraińskich uchodźców ze swojej siły roboczej udających się do Niemiec w poszukiwaniu wyższych zarobków i świadczeń rządowych w bogatej gospodarce zachodniej.

Choć uchodźcy nie są imigrantami zarobkowymi, coraz częściej zwracają się do pracy, ponieważ wojna na Ukrainie trwa już od ponad półtora roku.

To, gdzie decydują się mieszkać, ma wpływ na rynki pracy w krajach europejskich, które rozpaczliwie potrzebują pracowników i stoją w obliczu spadku demograficznego ze względu na niski wskaźnik urodzeń.

Polska nie jest już ich pierwszym wyborem – powiedziała Michalina Siljevic, dyrektor ds. rozwoju gospodarczego w EWL, agencji zatrudnienia, która przeprowadziła badanie we współpracy z Centrum Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

„Powinniśmy się niepokoić” – stwierdziła.

W badaniu starano się zrozumieć, dlaczego liczba ukraińskich uchodźców w Polsce, która dla wielu była pierwszym przystankiem po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 r., spadła, a w Niemczech wzrosła. W pierwszych miesiącach wojny Polska przyjęła więcej ukraińskich uchodźców niż jakikolwiek inny kraj.

To się zmieniło. Według statystyk Unii Europejskiej liczba obywateli Ukrainy zarejestrowanych w Niemczech na koniec czerwca wyniosła 1,1 mln, wobec 975 tys. w Polsce. Oznacza to spadek o ponad 350 000 w Polsce od sierpnia 2022 r., podczas gdy w Niemczech liczba ta wzrosła o ponad 410 000.

Jak wynika z raportu „Z Polski do Niemiec”, z 350 000 osób, które opuściły Polskę, 150 000 wyjechało do Niemiec. Nowe trendy w migracji uchodźców ukraińskich.

Badanie wykazało, że dobrze rozwinięta sieć Ukraińców w Niemczech jest czynnikiem wpływającym na zmianę migracji, a ludzie, którzy już tam są, pomagają przyjaciołom i znajomym podjąć ten krok. Ankietowani w badaniu Ukraińcy podali także inne powody wyboru Niemiec, m.in. wyższe płace, wyższe świadczenia socjalne dla uchodźców i lepszą opiekę medyczną.

READ  Polska i Holandia zakwalifikowały się do finału EuroHockey5s z gwarantowanym awansem do Mistrzostw Świata: Europejska Unia Hokejowa

W badaniu wymieniono także organizowane przez rząd zajęcia z języka niemieckiego dla uchodźców jako ważny czynnik, który pomógł Ukraińcom zintegrować się ze społeczeństwem i odnaleźć drogę na rynku pracy. Natomiast polski rząd nie zapewnia uchodźcom bezpłatnych szkoleń językowych.

W badaniu przeprowadzono wywiady z 400 ukraińskimi uchodźcami, którzy najpierw uciekli do Polski, a następnie przenieśli się do Niemiec.

Jan Malki, dyrektor Centrum Studiów Europy Wschodniej, powiedział, że 400 osób to wystarczająco duża grupa, aby wyciągnąć wnioski. Ostrzegł jednak, że obecnie największą niewiadomą jest to, ile osób będzie chciało wrócić na Ukrainę po wojnie, o czym zadecyduje rozmiar zniszczeń i warunki, jakie państwo ukraińskie będzie im w stanie zaoferować.