Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna między Rosją a Ukrainą: Polska wzywa Unię Europejską do przedłużenia embarga zbożowego na Ukrainę, aby zapobiec nadmiarowi żywności i chronić rolników

Wojna między Rosją a Ukrainą: Polska wzywa Unię Europejską do przedłużenia embarga zbożowego na Ukrainę, aby zapobiec nadmiarowi żywności i chronić rolników

Żniwiarze zbierają pszenicę we wsi Zgorywka na Ukrainie, 9 sierpnia 2022 r. Foto / AP / Efrem Lukatsky

Polski rząd wezwał we wtorek Unię Europejską do przedłużenia zakazu importu ukraińskiego zboża poza weekendowy termin, aby chronić polskich rolników.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że zwrócił się do Komisji Europejskiej, władzy wykonawczej UE, o przedłużenie zakazu wwozu kukurydzy, pszenicy, słonecznika i rzepaku na Ukrainę, w przeciwnym razie „zrobimy to sami, bo nie możemy pozwolić na deregulację Eksport Ukrainy.” rynek”.

W rozmowie z rolnikami z Kosowskich Łak, położonego we wschodnim regionie rolniczym Polski, Morawiecki powiedział, że wybory parlamentarne zaplanowane na 15 października będą kluczowe dla przyszłości rolnictwa w Polsce.

Rządząca konserwatywna Partia Prawo i Sprawiedliwość stara się przyciągnąć do swojej kampanii wyborczej wyborców rolników.

Polska, Węgry, Słowacja, Bułgaria i Rumunia – na podstawie decyzji Unii Europejskiej – nałożyły od kwietnia do 15 września embargo na cztery ukraińskie zboża, aby zapobiec nadwyżce na krajowych rynkach, która zaszkodziłaby rolnikom.

Tranzytem mogą być przewożone wyłącznie towary zapieczętowane, co ma pomóc Ukrainie w wysyłaniu jej produktów za granicę, ponieważ Rosja zamyka zwykłe szlaki eksportowe.

Wcześniej tego dnia Morawiecki zamieścił na Platformie X, znanej wcześniej jako Twitter, informację, że „Polska nie pozwoli, aby zalewało nas ukraińskie zboże”.

„Bez względu na decyzje sztabowe w Brukseli nie otworzymy naszych granic” – napisał Morawiecki w atmosferze intensywnej kampanii wyborczej. Rządząca Partia Prawo i Sprawiedliwość chce zdobyć bezprecedensową trzecią kadencję.

We wtorek komisarze UE i Parlament Europejski mają osobno omówić tę kwestię.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział we wtorek, że podejmuje wysiłki w celu przedłużenia zakazu.

READ  Wiadomości o UE: Bruksela ograniczy przekazy pieniężne z UE do Polski i Węgier | Polityka | Aktualności

Wojciechowski jest byłym ministrem rolnictwa.

W debacie w Parlamencie Europejskim mają wziąć udział niektórzy liderzy polskich grup rolniczych, w tym Michał Kołodziejczak, kandydat opozycji w wyborach 15 października.

Polska wspiera sąsiednią Ukrainę pomocą wojskową i humanitarną w walce z rosyjską inwazją, ale po protestach rolników Warszawa nalegała na wprowadzenie zakazu importu ukraińskich produktów rolnych.

Dodał: „Jesteśmy gotowi wspierać Ukrainę w czasie wojny i podczas jej odbudowy, chcemy uczestniczyć w odbudowie, ale jednocześnie musimy pamiętać”. [to think] „Rozmawiamy o naszych obywatelach, naszym rolnictwie i naszej wsi” – powiedział na początku posiedzenia rządu Jarosław Kaczyński, lider partii rządzącej i wicepremier.

„Nasi ukraińscy przyjaciele muszą to zrozumieć” – powiedział.