Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski Prezydent powołuje nowego premiera po zwycięstwie koalicji opozycji w wyborach

Polski Prezydent powołuje nowego premiera po zwycięstwie koalicji opozycji w wyborach

WARSZAWA, Polska (AP) – polski Prezydent Andrzej Duda Oczekuje się, że w poniedziałek ogłosi, kogo powoła do próby utworzenia nowego rządu po tym, jak partie opozycyjne łącznie zdobyły większość w parlamencie w zeszłomiesięcznych wyborach powszechnych, powiedział jeden z jego doradców.

Zapowiedź ta zainicjuje proces tworzenia nowego rządu po wyborach, w których uczestniczy rządząca prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość Straciła większość parlamentarną Były trzy sprzymierzone partie opozycyjne, ale okazała się ona największą partią, która otrzymała głosy. Wzbudziło to spekulacje na temat wyboru Dudy.

„Po konsultacjach i głębokiej refleksji Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o tzw. pierwszym kroku” (w formowaniu rządu) – poinformował Asystent Prezydenta Marcin Mastaleric na X, znanym wcześniej jako Twitter.

Stwierdził, że decyzja jest „ostateczna” i nie podlega apelom polityków, którym zalecał „spokojne monitorowanie wieczornego wystąpienia”.

Duda, sojusznik obecnego rządu, powiedział, że kandydatami na stanowisko premiera są obecny konserwatywny premier Mateusz Morawiecki oraz były premier i były minister spraw zagranicznych. Główny lider opozycji Donald Tusk Poprzedni szczyt Urzędnik Unii Europejskiej.

Zgodnie z polską konstytucją pierwszym krokiem w tworzeniu rządu jest „powołanie” przez prezydenta premiera i powołanie rządu, co następnie musi zostać zatwierdzone przez parlament. Dopiero wtedy prezydent będzie mógł formalnie powołać premiera i rząd. Jeżeli Rada Ministrów nie uzyska zgody, proces jest powtarzany z innym desygnowanym na premiera.

Eksperci konstytucyjni stwierdzili jednak w poniedziałek, że Duda nie może powołać nowego premiera przed pierwszym zebraniem się nowego parlamentu 13 listopada i formalnym przyjęciem dymisji Morawieckiego i jego rządu.

W nowym parlamencie PiS będzie brakowało większości i nie będzie w stanie uchwalać własnych ustaw. Jej przywódcy twierdzą jednak, że należy dać jej szansę na dalsze rządzenie, ponieważ uzyskała największą część głosów. Otrzyma 194 głosy w 460-osobowej Izbie Reprezentantów, ale nie ma potencjalnego partnera koalicyjnego.

READ  Polskie Allegro osiąga dobre wyniki w drugim kwartale

Tusk reprezentował połączoną większość opozycji, która zdobyła 248 mandatów, ale podczas wyborów był celem ostrych ataków rządu i nieprzyjaznych komentarzy Dudy. Kampania. the Blok opozycji Partia składa się z centrowej Koalicji Obywatelskiej Tuska, Trzeciej Drogi – koalicji obejmującej agrarne Polskie Stronnictwo Ludowe i centrową Polska 2050 – oraz Partii Lewicy.

Część komentatorów uważa, że ​​Duda może wybrać kandydata, który da możliwość konstruktywnej współpracy przez mniej więcej dwa lata jego kadencji.