Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski premier świętuje po zwycięstwie swojej partii w wyborach na burmistrza szeregu miast

Polski premier świętuje po zwycięstwie swojej partii w wyborach na burmistrza szeregu miast

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski premier Donald Tusk wyraził w poniedziałek satysfakcję po zwycięstwie w weekendowych wyborach na burmistrza serii kandydatów wspieranych przez jego partię.

W niedzielnej drugiej turze wyborów samorządowych kandydaci centrowej, prounijnej Koalicji Obywatelskiej, czyli startujący przy wsparciu partii, zwyciężyli w szeregu miast, m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie.

„Bardzo trudno jednoznacznie powiedzieć, kto wygrał, a kto przegrał” – powiedział w poniedziałek Tusk. „Ale jeśli porównamy te wyniki, szczególnie w najbardziej atrakcyjnych miejscach, na tych atrakcyjnych polach bitew… to rzeczywiście mam powody do zadowolenia”.

„W wielu miejscach PiS po prostu zniknął” – dodał na konferencji prasowej Tusk, odnosząc się do głównej partii opozycji.

Wyniki stawiają Sojusz Obywatelski na korzystnej pozycji w obliczu wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

Burmistrzów wybrano łącznie w 748 miastach i miasteczkach, w których 7 kwietnia w pierwszej turze żaden z kandydatów nie zdobył co najmniej 50% głosów.

Kandydaci Tuska odbili także miasta, których przez wiele lat nie kontrolowali, m.in. Zieloną Górę, Legnicę i Toruń.

Wybory samorządowe i regionalne cztery miesiące później potraktowano jako sprawdzian dla prounijnego rządu Tuska Objął władzę na szczeblu krajowym. Druga tura, która odbyła się w niedzielę, wzmocniła wpływy rządu Tuska w miastach, co ułatwiłoby współpracę w projektach rozwojowych i alokację środków Unii Europejskiej.

Dwa tygodnie temu sojusznicy Tuska także wywalczyli kilka miejsc w pierwszej turze, m.in. w Warszawie, gdzie z łatwością zwyciężył obecny prezydent Rafał Trzaskowski.

W pierwszej turze prawicowa Partia Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyła na szczeblu sejmików 16 guberni kraju, uzyskując 34,3% głosów, podczas gdy koalicja cywilna Tuska uzyskała 30,6%. Prawo i Sprawiedliwość regulowane na szczeblu krajowym od 2015 r. do 23 r.

Społecznie liberalna Koalicja Obywatelska Tuska tradycyjnie cieszy się silnym poparciem w miastach, podczas gdy PiS ma solidniejszą bazę na konserwatywnych obszarach wiejskich, zwłaszcza we wschodniej Polsce.

READ  Hive Energy przejmuje cztery projekty fotowoltaiczne w Polsce

Koalicja Obywatelska to największe ugrupowanie w trójpartyjnej koalicji rządzącej 38-milionowym państwem członkowskim UE. Koalicja jest prounijna, ale obejmuje szerokie spektrum ideologiczne, w skład którego wchodzą lewicowi politycy z Partii Lewicy, a także konserwatyści Trzeciej Drogi.