Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wynajmuje MQ-9A Reapers przed zakupem dronów

Polska wynajmuje MQ-9A Reapers przed zakupem dronów

WARSZAWA, Polska – Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na dzierżawę partii bezzałogowców MQ-9A Reaper od amerykańskiego producenta General Atomics. Posunięcie to ma miejsce, gdy ministerstwo przygotowuje się do zakupu MQ-9B Reapers dla wojska kraju.

Wartość kontraktu to 70,6 mln USD, a usługa będzie świadczona [to Poland] Dopóki Siły Zbrojne RP nie zdobędą i nie wykorzystają bezzałogowych systemów nalotu rozpoznawczego MQ-9B Reaper, podała w komunikacie agencja zbrojeniowa ministerstwa, podmiot odpowiedzialny za pozyskiwanie uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla kraju.

Planowane pozyskanie nieznanej liczby samolotów przygotowujących się do produkcji polerowanie Siły zbrojne są pierwszą armią po wschodniej stronie NATO, która zakupiła drona średniego pułapu (męskiego).

Na początku tego roku ppłk Krzysztof Patek, rzecznik agencji zbrojeniowej, powiedział Defence News, że zbliżające się nabycie drona było „związane z sytuacją na wschodniej granicy Polski” z Ukrainą, która obecnie walczy z rosyjską inwazją.

Agresja Rosji na Ukrainę skłoniła wiele krajów w regionie do przyspieszenia planów zakupu dronów. Wśród krajów, które zaopatrują się w drony dla swoich sił zbrojnych, są m.in. Czechy, Rumunia, Litwa i Mołdawia.

Użytkownicy MQ-9A Reaper to m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Hiszpania, wynika z danych General Atomics.

Jarosław Adamowski jest polskim korespondentem „Wiadomości Obronnych”.

READ  Polskie miasto podarowało Tomowi Hanksowi Fiata z 1974 roku. Teraz nagrywa to na cele charytatywne