Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: scenariusz stagflacyjny już istnieje | Artykuł – Towar

W Polsce czerwcowa inflacja CPI wzrosła do 15,6% r/r, kolejny miesiąc bez niespodzianek wzrostowych.

Możesz zobaczyć kilka ważnych pozytywów dla rynków finansowych (które ostatnio zwracają większą uwagę na niższą inflację lub słabą aktywność jastrzębich banków centralnych):

  • Niższa dynamika cen żywności (0,7% m/m zamiast 1,3% i 4,1% m/m odpowiednio w maju i kwietniu)
  • Nieznacznie wolniejszy wzrost inflacji bazowej miesięcznie (0,9% miesięcznie wobec 1,0% i 1,3% odpowiednio w maju i kwietniu).

Tendencje te były mniej widoczne w CPI miesiąc do miesiąca na poziomie 1,5% m/m, na co wpływ miały ceny paliw (9,4% m/m).

Nie ma jednak powodów do radości, bo inflacja wciąż bije rekordy (15,6% r/r to najwyższy poziom od lutego 1997 r.). Problemem są bardzo wysokie oczekiwania inflacyjne i efekty drugiej rundy. Brak kontroli tych procesów stanowi zagrożenie dla celu inflacyjnego NBP i wskazuje na ciągłość CPI.

Sytuacja jest skomplikowana. Silne postępy banków centralnych z Europy Środkowej i Wschodniej wzmocniły oczekiwania na silne zacieśnienie krajowych banków centralnych. Jednak silny spadek PMI wskazuje na znaczne spowolnienie, aw 2022 roku mamy do czynienia z recesją techniczną, podczas gdy stagflacja już jest.

Naszym zdaniem, jeśli RPP zwróci baczną uwagę na słaby PMI i podniesie stopy procentowe o 50 punktów bazowych, to tylko złoty (PLN) powinien się osłabić. W przypadku wzrostu o 75 punktów bazowych spowodowałoby to lekko ujemny spadek złotego, podczas gdy 100 punktów bazowych byłoby neutralne/pozytywne dla złotego. Spodziewamy się wzrostu NBP o 75 pb w lipcu, czemu powinien towarzyszyć komentarz niedźwiedzi.

READ  Ambasador Rosji w Polsce pomalowany czerwoną farbą na Cmentarzu Warszawskim