W Polsce czerwcowa inflacja CPI wzrosła do 15,6% r/r, kolejny miesiąc bez niespodzianek wzrostowych.
Możesz zobaczyć kilka ważnych pozytywów dla rynków finansowych (które ostatnio zwracają większą uwagę na niższą inflację lub słabą aktywność jastrzębich banków centralnych):
- Niższa dynamika cen żywności (0,7% m/m zamiast 1,3% i 4,1% m/m odpowiednio w maju i kwietniu)
- Nieznacznie wolniejszy wzrost inflacji bazowej miesięcznie (0,9% miesięcznie wobec 1,0% i 1,3% odpowiednio w maju i kwietniu).
Tendencje te były mniej widoczne w CPI miesiąc do miesiąca na poziomie 1,5% m/m, na co wpływ miały ceny paliw (9,4% m/m).
Nie ma jednak powodów do radości, bo inflacja wciąż bije rekordy (15,6% r/r to najwyższy poziom od lutego 1997 r.). Problemem są bardzo wysokie oczekiwania inflacyjne i efekty drugiej rundy. Brak kontroli tych procesów stanowi zagrożenie dla celu inflacyjnego NBP i wskazuje na ciągłość CPI.
Sytuacja jest skomplikowana. Silne postępy banków centralnych z Europy Środkowej i Wschodniej wzmocniły oczekiwania na silne zacieśnienie krajowych banków centralnych. Jednak silny spadek PMI wskazuje na znaczne spowolnienie, aw 2022 roku mamy do czynienia z recesją techniczną, podczas gdy stagflacja już jest.
Naszym zdaniem, jeśli RPP zwróci baczną uwagę na słaby PMI i podniesie stopy procentowe o 50 punktów bazowych, to tylko złoty (PLN) powinien się osłabić. W przypadku wzrostu o 75 punktów bazowych spowodowałoby to lekko ujemny spadek złotego, podczas gdy 100 punktów bazowych byłoby neutralne/pozytywne dla złotego. Spodziewamy się wzrostu NBP o 75 pb w lipcu, czemu powinien towarzyszyć komentarz niedźwiedzi.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
W Polsce odkryto setki artefaktów, w tym hełm celtycki z brązu
Giełdy w Polsce spadają pod koniec sesji; Indeks WIG30 spada o 0,45% Według Investing.com
Ukraiński mistrz boksu Oleksandr Usyk został zwolniony po krótkim zatrzymaniu w Polsce