Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska przezwycięża złe samopoczucie nękające Europę – Politico

Polska przezwycięża złe samopoczucie nękające Europę – Politico

Najlepszy reportaż Politico wybrany przez redaktora naczelnego Jamila Anderliniego. Odkryj najbardziej wpływowe historie w Europie i poza nią.

Napisane przez Jamila Anderliniego

Zobacz w swojej przeglądarce

Drodzy Czytelnicy,

Spędziłem pracowity tydzień w podróży po Europie, uczestnicząc w serii spotkań strategicznych dla kadry kierowniczej z kolegami z portfolio naszej spółki-matki, Axel Springer. Spotkaliśmy się w Warszawie na początku tygodnia, a następnie ponownie zebraliśmy się w Berlinie na ogromnej konferencji medialnej i technologicznej w budynku, który wielu niemieckich przyjaciół określiło jako najwspanialszy budynek w Berlinie – siedzibie Axela Springera Neubau zlokalizowanej niegdyś na wschód od mur berliński. To był tydzień pełen dyskusji na temat sztucznej inteligencji i tego, co ta rewolucyjna technologia będzie oznaczać szczególnie dla branży medialnej. Dość powiedzieć, że nadchodzą ogromne zmiany i że zarówno szanse, jak i potencjalne wyzwania są ogromne.

W Warszawie przeprowadziłem wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim, byłym prezydentem Polski, który był głęboko zaangażowany w przejście od komunizmu do demokracji, a także wstąpienie Polski do NATO i Unii Europejskiej.

Bardzo fascynujące było usłyszeć myśli kogoś, kto walczył po obu stronach zimnej wojny i spędził dziesięć lat (od 1995 do 2005) w bliskiej odległości od innych światowych przywódców. Fakt, że nie sprawował urzędu przez prawie dwie dekady, pozwolił mu przekazywać osobiste anegdoty z prywatnych spotkań ze światowymi przywódcami, takimi jak Jiang Zemin i Władimir Putin, o których nie można przeczytać w podręcznikach do historii, a które są prawdziwym złotem dla polityków. Dziennikarze. Niestety, wywiad został przeprowadzony zgodnie z przepisami Chatham House, więc z tymi opowieściami będziecie musieli poczekać do czasu, aż w najbliższej przyszłości przeprowadzę formalny wywiad z byłym prezydentem.

Polska jest pełna energii i optymizmu, jeśli chodzi o społeczeństwo i gospodarkę, które się rozwijają, a poziom życia ma dorównać brytyjskiemu w niecałą dekadę. Stanowi to wyraźny kontrast Weltschmerz I pesymizm, który często obserwuję w bogatszych, zachodnich częściach Europy. To poczucie optymizmu i możliwości może wyjaśniać, dlaczego Polska przełamuje trend obserwowany na dużej części kontynentu, gdzie wcześniej pojawiające się ruchy skrajnie prawicowe wydają się wszędzie zyskiwać na popularności. Polska głosowała za zmianą w październiku ubiegłego roku, po ośmiu latach rządów ultrakonserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość. Jednak gdzie indziej popularność partii skrajnie prawicowych wzrosła w sondażach przed wyborami europejskimi w ciągu zaledwie kilku tygodni, a twardogłowy populista Geert Wilders był w stanie utworzyć rząd w Holandii dopiero w tym tygodniu.

Oprócz Konferencji Media i Technologia wraz z moimi kolegami mieliśmy także okazję pochwalić się naszym znakomitym i stosunkowo nowym zespołem reporterów i redaktorów w Berlinie, którzy tworzą niemieckojęzyczne treści, takie jak nasz Przewodnik po Berlinie i „Bruksela jest rozbita„Nowy profesjonalny biuletyn w języku niemieckim. Zespół jest pełen energii, tworzy liczne wiadomości i wstrząsa odizolowaną sceną medialną Berlina.

READ  Czechy Polska Euro 2024 Piłka nożna | Sport narodowy

Zespół ma zamiar w przyszłym tygodniu wypuścić nowy podcast w języku niemieckim, więc posłuchajcie go!

Pośród wszystkich podróży, strategicznych dyskusji i rozmyślań o naszej technologicznej przyszłości, europejski program informacyjny był wypełniony po brzegi. Przerażająca strzelanina wobec populistycznego premiera Słowacji Roberta Fico odbiła się echem na całym kontynencie, a przetasowania najwyższych urzędników bezpieczeństwa dokonane przez Władimira Putina są złowieszczym sygnałem dalszego rozlewu krwi na Ukrainie i szybkiego rozpadu pozostałości francuskiego imperium w Nowej Kaledonii.

Politico opisało te i wiele innych ważnych historii i będzie to robić nadal w dającej się przewidzieć przyszłości!

Do następnego, miłego weekendu,

Piękny

Wybór redaktorów

Korzenie strzelaniny Roberta Fico leżą w gorzkich podziałach Słowacji

W mroczny dzień w polityce europejskiej, kiedy to, co nie do pomyślenia, stało się rzeczywistością, a urzędujący premier padł ofiarą zamachu, ten analityczny i dogłębnie zbadany artykuł na temat gorączkowego stanu słowackiej polityki zapewnia czytelnikom niezrównany wgląd w kwestię usta: dlaczego i jakie ma to znaczenie? Czerpiąc ze swoich doświadczeń w regionie, nasz korespondent wyczerpująco odpowiedział na to pytanie, a zarazem najważniejsze: co dalej? Przeczytaj opowieść.

Jak Geert Wilders zmienił wszystkie zakątki holenderskiego społeczeństwa w wyborców skrajnej prawicy?

W artykule wyjaśniono, w jaki sposób zróżnicowana grupa wyborców przesuwa się na prawo w Holandii, a także zbadano ten trend w całej Europie. Nasi reporterzy zajęli się tą kwestią, rozmawiając z grupą nietypowych wyborców Wildersa w Rotterdamie, co dało nam wgląd w życie w zmieniającym się europejskim sposobie myślenia. Przeczytaj opowieść.

„Moglibyśmy być w drodze do UE lub na Białoruś”: w Gruzji zapanowuje kultura politycznego bandytyzmu

W trakcie uchwalania kontrowersyjnej gruzińskiej ustawy o „zagranicznych agentach” byliśmy w Tbilisi, donosząc o przejściu kraju w stronę bandytyzmu politycznego i zbierając historie z pierwszej ręki od osób, które już były zastraszane za sprzeciw. Przeczytaj opowieść.

Irlandia ma nową grupę wyborców: bezdomnych

Bezdomność w całej Europie podsyca niechęć społeczną wobec migrantów konkurujących o ograniczone zakwaterowanie. Jak jednak donieśliśmy z Dublina, tak naprawdę winna jest zła polityka mieszkaniowa. Obecnie organizacje pozarządowe mobilizują się, aby zarejestrować wysiedlonych wyborców, aby wysłać tę wiadomość politykom w nadchodzących wyborach europejskich. Przeczytaj opowieść.

Czy w Nicoli Schmitt Ursula von der Leyen ma rywalkę lub kandydatkę na kandydatkę?

Analiza poufnej kampanii na temat bańki brukselskiej, która bada „wyścig” o przewodnictwo w Komisji Europejskiej. Kiedy zaglądamy pod maskę, Politico odkrywa, że ​​główną rywalką Ursuli von der Leyen jest w rzeczywistości jej przyjaciółka (i koleżanka) – i zadaje kluczowe pytanie, jak poważny jest ten wyścig. Przeczytaj opowieść.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: koncerty Rogera Watersa w Polsce odwołane

Głoska bezdźwięczna

W jaki sposób Türkiye stało się „przystankiem” Putina w sprzedaży zakamuflowanego paliwa do Unii Europejskiej?

Było to śledztwo o charakterze nokautującym, w ramach którego przeanalizowano dane i stwierdzono, że Rosja, z pomocą tureckich pośredników, zgarnęła do kieszeni niewielkie 3 miliardy euro, po tym jak udało jej się obejść sankcje poprzez przeklasyfikowanie eksportu paliw do Europy. I wszystko jest legalne. O o. Przeczytaj opowieść.

Uważajcie na Brukselę, nadchodzi nowy holenderski rząd pod przewodnictwem Geerta Wildersa

Ten duży, zespołowy wysiłek naszych korespondentów politycznych w zwięzły i wnikliwy sposób pokazuje, jak nowy holenderski rząd będzie miał wpływ daleko poza granicami Holandii, wpływając na szereg kluczowych kwestii międzynarodowych. Ten podkład wyprzedził konkurencję w tym temacie. Przeczytaj opowieść.

Kiedy woda wyschnie: dlaczego Francji przeszkadza mała szwajcarska tama?

Niedobór wody będzie jednym z głównych źródeł konfliktów w tym stuleciu i dotrze do Europy znacznie szybciej, niż wielu sobie wyobraża. Pokazaliśmy czytelnikom jeden z takich pojawiających się konfliktów między Szwajcarią a Francją, korzystając ze szczegółowych raportów z sytuacji w obu krajach, łącząc narrację i naukę. Każdy, kto czyta ten artykuł, wyprzedza już to, czego może się spodziewać w nadchodzących latach. Przeczytaj opowieść.

Twoja weekendowa playlista

EU Confidencie: Jak rosyjska dezinformacja może zniekształcić wybory do UE – i czy Europa może z tym walczyć

Ursula von der Leyen obiecała w tym tygodniu: jeśli otrzyma kolejną kadencję na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej, priorytetem będzie dla niej wzmocnienie obrony UE przed złośliwą dezinformacją ze strony Moskwy. Jest to kwestia priorytetowa dla wielu osób w Brukseli i w całym bloku, ponieważ do wyborów europejskich pozostał niecały miesiąc, a wrogie podmioty wykorzystały wyrafinowane narzędzia, takie jak generatywna sztuczna inteligencja. W tym odcinku prowadząca Sarah Whitton i jej goście ujawniają niektóre z najnowszych przykładów ingerencji Kremla, takich jak udostępnianie fałszywych filmów przedstawiających polityków generowanych przez sztuczną inteligencję lub klonowanie głosów osób publicznych w celu podszywania się pod nie. Do Sarah dołączają Mark Scott, główny korespondent technologiczny Politico, i Jakob Kaliński, zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Doskonałości ds. Zwalczania Zagrożeń Hybrydowych w Helsinkach. Omawiają także przyczyny skromnych sukcesów Europy w konfrontacji z rosyjskimi kampaniami dezinformacyjnymi. Posłuchaj odcinka.

Przedstawiony obrazPrzedstawiony obrazPrzedstawiony obrazPrzedstawiony obrazPrzedstawiony obrazPrzedstawiony obraz

Westminster Insider: Czy Bank of England naprawdę jest tajnym graczem politycznym?

Jaką władzę naprawdę mają ekonomiści z Threadneedle Street? Podczas gdy Bank Anglii zastanawia się, czy stopy procentowe powinny pozostać na najwyższym w historii poziomie, gospodarz Sacha O’Sullivan wyrusza na misję, aby się tego dowiedzieć. Była premier Liz Truss mówi Saszy, dlaczego jej zdaniem ekonomiści z Banku Anglii próbowali zlikwidować jej minibudżet. Ed Balls, były kanclerz cieni i doradca Gordona Browna, wyjaśnia, w jaki sposób doszło do niezależności banku w 1997 r. Torsten Bell, dyrektor naczelny Decision Foundation i były doradca Alastaira Darlinga, opowiada o tym, jak światowy kryzys finansowy z 2008 r. zmienił władzę bank może wdrożyć w sytuacjach awaryjnych. Andy Haldane, były główny ekonomista Banku Anglii, ujawnia, jak blisko ówczesnego konserwatysty Mark Carney doszedł do interwencji politycznej w latach brexitu i jak po pandemii ekonomiści banku doprowadzili inflację na właściwym torze. Posłuchaj odcinka.

READ  Istnieje zaskakujące wyjaśnienie tajemniczych „morskich wirów” u wybrzeży Polski

Przedstawiony obrazPrzedstawiony obrazPrzedstawiony obrazPrzedstawiony obrazPrzedstawiony obrazPrzedstawiony obraz

Gra o władzę: NATO musi nagiąć swoje zasady, aby pomóc Ukrainie. Oto dlaczego.

W miarę zbliżania się wojsk rosyjskich do Charkowa opóźnienia w dostawach broni ze Stanów Zjednoczonych i Europy stają się kosztowne. Teraz wojna osiągnęła krytyczny moment dla przywództwa Zełenskiego i Ukrainy. Gospodarz Anne McElvoy rozmawia z najbliższym współpracownikiem Wołodymyra Zełenskiego, Andrijem Jermakiem i byłym sekretarzem generalnym NATO Andersem Foghem Rasmussenem, aby omówić zdolność Rosji do przeciwstawienia się największemu w dotychczasowej historii ataku Rosji, nowy plan przyspieszenia członkostwa w NATO oraz to, czy gwarancje bezpieczeństwa z Zachodu mogłyby wzmocnić możliwości oblężonego państwa. Przyszłe bezpieczeństwo. Posłuchaj odcinka.

Przedstawiony obrazPrzedstawiony obrazPrzedstawiony obrazPrzedstawiony obrazPrzedstawiony obrazPrzedstawiony obraz

Odtajnione

Mała książeczka Angeli Merkel o spokoju. Przeczytaj więcej w odtajnionej kolumnie z tego tygodnia.

Konkurs na napisy

zdjęcie

Szukaj dalej, młody człowieku, na wypadek, gdyby kilku upadło„.

Czy potrafisz zrobić lepiej? e-mail [email protected] Lub na Twitterze @pdallisonesque

W zeszłym tygodniu przynieśliśmy wam ten obrazek:

zdjęcie

Dziękuję za wszystkie wpisy. Oto najlepsza rzecz w naszej torbie pocztowej – nie ma żadnej nagrody poza prezentem śmiechu, który, jak sądzę, wszyscy możemy zgodzić się, jest o wiele cenniejszy niż gotówka czy alkohol.

„To jest pierwsze, oprawione wydanie raportu końcowego w sprawie dumpingu francuskiej brandy i koniaku w Chinach”. Adriana Cartera.

Zapisz się do rodziny newsletterów POLITICO: Zasady gry w Brukseli | Zasady gry w Londynie | Poradnik londyński PM | Zasady gry w Paryżu | Polityczne poufne | Niedzielny kryzys Wpływ Unii Europejskiej Wpływ Londynu Most cyfrowy | Monitor Chin | Biuletyn Berliński | Podręcznik DC | Efekt prądu stałego | Globalny informator | Wszystkie poranne biuletyny POLITICO Pro Politics