Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska pomaga Finlandii uporać się z presją imigracyjną Rosji – EURACTIV.com

Polska pomaga Finlandii uporać się z presją imigracyjną Rosji – EURACTIV.com

Polska jest gotowa wesprzeć Finlandię w obronie jej granic przed atakami hybrydowymi ze strony Rosji, powiedział prezydent Polski Andrzej Duda podczas poniedziałkowego spotkania ze swoim fińskim odpowiednikiem Sauli Niinistö, odnosząc się do rosnącej presji migracyjnej na fińską granicę.

Obaj prezydenci, którzy spotkali się w poniedziałek w Warszawie, omówili zagrożenia dla bezpieczeństwa i zagrożenia hybrydowe ze strony Rosji i Białorusi, w tym presję migracyjną.

„Wspieramy Finlandię, ponieważ sami mamy do czynienia z taką sytuacją na naszej granicy z Białorusią. (…) Finlandia może liczyć na nasze wsparcie i dzielenie się naszym doświadczeniem” – powiedział Duda Niinisto.

Dodał, że Polska „nieustannie broni swoich granic” w ramach swoich europejskich zobowiązań.

Finlandia rozpoczęła budowę dodatkowych barier, które mają zapobiec migracji z Rosji, z którą kraj boryka się w ostatnich dniach. Tylko w sobotę na rowerach i hulajnogach do punktu granicznego przybyło około 70 osób ubiegających się o azyl.

Rosjanie wypychają ich, a następnie zamykają barierę, uniemożliwiając powrót na stronę rosyjską – powiedział kapitan Joko Kinnunen, szef południowo-wschodniej stacji granicznej Vartius. sześć.

Duda podkreślił, że Finlandia stoi dziś przed podobną presją migracyjną, z jaką Polska radzi sobie od 2021 r., czyli atakiem hybrydowym przeprowadzonym poprzez wypychanie grup migrantów do granicy.

Zarówno Polska, jak i Unia Europejska uważają, że fala migracji z Bliskiego Wschodu, którą Polska obserwuje od jesieni 2021 roku, jest aranżowana przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

W ciągu nocy, do 18 listopada, Finlandia zamknęła cztery przejścia graniczne na wschodniej granicy. Władze zamierzają całkowicie zamknąć granicę z Rosją w środę wieczorem Iltalehti Jak podaje gazeta, powołując się na źródła.

Rosja jest rozczarowana decyzją Finlandii o zamknięciu wszystkich pozostałych przejść granicznych, powiedział reporterom rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. TAS.

„Z Finlandią mieliśmy długotrwałe i bardzo dobre stosunki (…) i ubolewamy, że stosunki te zostały zastąpione stanowiskiem całkowicie antyrosyjskim, które przywódcy sąsiedniego kraju zaczęli teraz kultywować” – dodał. powiedział. Opisał, że jest mało prawdopodobne, aby Rosja mogła teraz wpłynąć na sytuację.

READ  Arsenal zgadza się na ofertę za reprezentanta Polski Jakuba Kuyora

„Nie ma dialogu per se, bez naszej winy. Tak naprawdę to nie my byliśmy inicjatorami ograniczania dialogu” – upierał się Pieskow.

(Aleksandra Krzysztosik | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej z EURACTIV