Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska początkowo kupuje 24 tureckie drony dla NATO i Unii Europejskiej

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że zakup przez Polskę tureckich uzbrojonych dronów był pierwszym przypadkiem, gdy państwo członkowskie NATO lub Unii Europejskiej nabyło drony z Turcji.

Umowa będzie impulsem dla tureckiego sektora obronnego, który, jak powiedział Erdogan, musi sprostać zapotrzebowaniu na sprzęt wojskowy tego kraju i eksportować go do sojuszników za granicę.

Sprzedaż została ogłoszona podczas oficjalnej wizyty w Ankarze prezydenta RP Andrzeja Dudy, który we wtorek pojedzie do Stambułu, aby odwiedzić Grecki Patriarchat Prawosławny i Polonezköy, wioskę założoną przez polskich imigrantów, którzy uciekli z zemsty po powstaniu 1830 roku.

Na wspólnej konferencji prasowej Erdogan pochwalił drony, mówiąc: „Jesteśmy jednym z trzech lub czterech najlepszych krajów na świecie” za urządzenia.

„Jesteśmy naprawdę szczęśliwi mogąc podzielić się tym doświadczeniem, zdolnościami i możliwościami z naszym sojusznikiem z NATO” – powiedział.

Polska kupi 24 drony Bayraktar TB2 od prywatnej firmy Baykar, która eksportowała również TB2 na Ukrainę, do Kataru i Azerbejdżanu.

Tureckie UAV zyskały popularność od czasu ich rozmieszczenia w Syrii, Libii i Azerbejdżanie podczas konfliktów, które były szeroko poruszane na całym świecie.

Erdogan powiedział również, że tureckie F-16 zostaną wysłane „wkrótce” do Polski, aby wspomóc operacje policji powietrznej w bałtyckim regionie NATO. Polska wysłała wcześniej samolot patrolowy marynarki wojennej i misję wojskową w tureckiej bazie Incirlik, gdzie we wtorek odwiedzi Dodę.

Duda określił Turcję jako „najsilniejszego sojusznika Warszawy” w swoim regionie, mówiąc, że wierzy, iż oba kraje mogą odpierać zewnętrzne zagrożenia w ramach NATO. Prezydent Polski powiedział również, że Erdogan bardzo pozytywnie odniósł się do jego propozycji nawiązania trójstronnego dialogu, w tym swojego rumuńskiego odpowiednika, mówiąc, że Polska i Rumunia są częścią 9. Grupy Bezpieczeństwa Bukaresztu.

Duda podkreślił dążenie Polski do poprawy stosunków handlowych z Turcją, dodając, że liczy, że obrót dwustronny osiągnie 10 mld dolarów (8,1 mld euro). Wolumen handlu między tymi dwoma krajami wynosi obecnie 6,5 miliarda dolarów.

READ  Ulverston oddaje pierwszą stratę sezonu z Glenorchy w stanowym finale | Prawnik

Erdogan zauważył, że w pierwszym kwartale 2021 r. Osiągnięto 2 miliardy dolarów, co pokazuje, że Ankara i Warszawa zmierzają do swojego celu 10 miliardów dolarów.

Obaj liderzy podpisali również porozumienia w branży turystycznej, rolniczej i sportowej.