Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska początkowo kupuje 24 tureckie drony dla NATO i Unii Europejskiej

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że zakup przez Polskę tureckich uzbrojonych dronów był pierwszym przypadkiem, gdy państwo członkowskie NATO lub Unii Europejskiej nabyło drony z Turcji.

Umowa będzie impulsem dla tureckiego sektora obronnego, który, jak powiedział Erdogan, musi sprostać zapotrzebowaniu na sprzęt wojskowy tego kraju i eksportować go do sojuszników za granicę.

Sprzedaż została ogłoszona podczas oficjalnej wizyty w Ankarze prezydenta RP Andrzeja Dudy, który we wtorek pojedzie do Stambułu, aby odwiedzić Grecki Patriarchat Prawosławny i Polonezköy, wioskę założoną przez polskich imigrantów, którzy uciekli z zemsty po powstaniu 1830 roku.

Na wspólnej konferencji prasowej Erdogan pochwalił drony, mówiąc: „Jesteśmy jednym z trzech lub czterech najlepszych krajów na świecie” za urządzenia.

„Jesteśmy naprawdę szczęśliwi mogąc podzielić się tym doświadczeniem, zdolnościami i możliwościami z naszym sojusznikiem z NATO” – powiedział.

Polska kupi 24 drony Bayraktar TB2 od prywatnej firmy Baykar, która eksportowała również TB2 na Ukrainę, do Kataru i Azerbejdżanu.

Tureckie UAV zyskały popularność od czasu ich rozmieszczenia w Syrii, Libii i Azerbejdżanie podczas konfliktów, które były szeroko poruszane na całym świecie.

Erdogan powiedział również, że tureckie F-16 zostaną wysłane „wkrótce” do Polski, aby wspomóc operacje policji powietrznej w bałtyckim regionie NATO. Polska wysłała wcześniej samolot patrolowy marynarki wojennej i misję wojskową w tureckiej bazie Incirlik, gdzie we wtorek odwiedzi Dodę.

Duda określił Turcję jako „najsilniejszego sojusznika Warszawy” w swoim regionie, mówiąc, że wierzy, iż oba kraje mogą odpierać zewnętrzne zagrożenia w ramach NATO. Prezydent Polski powiedział również, że Erdogan bardzo pozytywnie odniósł się do jego propozycji nawiązania trójstronnego dialogu, w tym swojego rumuńskiego odpowiednika, mówiąc, że Polska i Rumunia są częścią 9. Grupy Bezpieczeństwa Bukaresztu.

Duda podkreślił dążenie Polski do poprawy stosunków handlowych z Turcją, dodając, że liczy, że obrót dwustronny osiągnie 10 mld dolarów (8,1 mld euro). Wolumen handlu między tymi dwoma krajami wynosi obecnie 6,5 miliarda dolarów.

READ  Jeden obszar, który Gordon musi naprawić, aby zaimponować szefowi Wallabie, a osiłek AB musi być tego świadomy – ryk

Erdogan zauważył, że w pierwszym kwartale 2021 r. Osiągnięto 2 miliardy dolarów, co pokazuje, że Ankara i Warszawa zmierzają do swojego celu 10 miliardów dolarów.

Obaj liderzy podpisali również porozumienia w branży turystycznej, rolniczej i sportowej.