Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska opozycja proponuje utworzenie nowego rządu – Politico

Polska opozycja proponuje utworzenie nowego rządu – Politico

Warszawa – Trzy największe partie opozycyjne w Polsce oświadczyły we wtorek, że są gotowe utworzyć koalicję, która zastąpi obecną Partię Prawo i Sprawiedliwość, i zwróciły się do Prezydenta Andrzeja Dudy o umożliwienie im utworzenia rządu.

Donald Tusk, lider największej partii opozycji, Koalicji Obywatelskiej i były premier Polski, powiedział: „Dzisiaj wraz z liderami partii demokratycznych potwierdziliśmy naszą gotowość do pełnej współpracy i utworzenia nowej większości w przyszłym parlamencie .” Przewodniczący Rady Europejskiej, Powiedzieć Reporterzy.

Jego ugrupowanie wraz z centroprawicowymi partiami „Trzecia Droga” i „Lewica” ma 248 mandatów w 460-osobowej Izbie Reprezentantów.

W wyborach 15 października największą partią wyłoniło się Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 194 mandaty, ale jest mało prawdopodobne, aby udało jej się znaleźć partnerów, którzy doprowadziliby ją do wymaganej większości parlamentarnej wynoszącej 231 mandatów.

Prezydenci tradycyjnie wybierają największą partię, która jako pierwsza podejmie próbę utworzenia nowego rządu, powiedział Duda; Wtorkowe posiedzenie opozycji jest próbą obejścia tego problemu poprzez podkreślenie, że tylko ona dysponuje głosami niezbędnymi do sprawowania rządów.

Jeśli Duda pozwoli PiS na pierwszą próbę, dopiero w połowie grudnia koalicja pod przewodnictwem opozycji będzie mogła przejąć władzę.

We wtorek prezydent rozpocznie spotkania z partiami politycznymi.

„Tworzymy większość w parlamencie” – powiedział Tusk. „Dzięki tej informacji dzisiaj ja i jutro moi koledzy będziemy mogli udać się do Prezydenta Dudy i uspokoić go, a także, jak sądzę, ułatwić mu zadanie dotyczące kolejnych kroków konstytucyjnych. Jesteśmy gotowi do utworzenia rządu. „

Inni przywódcy także podkreślali, że chcą szybkich działań Dudy i zdecydowanie popierają Tuska jako nowego szefa rządu.

„Apelujemy do Prezydenta Dudy, aby nie marnował ani sekundy naszego czasu”. Powiedział Szymon Holonia, lider Polska 2050, to jedna z dwóch partii tworzących Trzecią Drogę.

Pierwsze spotkanie Dudy odbędzie się we wtorek po południu z premierem Mateuszem Morawieckim w imieniu PiS, a następnie spotkanie z Tuskiem. Mniejsze partie spotkają się z prezydentem w środę.

READ  Najnowsze polskie badanie zmian w przejrzystości śledzenia procesorów Apple

Duda, silny sojusznik PiS, unikał wyjaśnienia, kogo będzie nominował na stanowisko kolejnego premiera.

Prezydent Polski Andrzej Duda | Kolaż autorstwa Paula Ellisa/Getty Images

Liderzy opozycji wezwali także Dudę, aby „jak najszybciej” odbyło się otwarcie nowego parlamentu.

Zgodnie z polską konstytucją prezydent ma 30 dni od wyborów na zwołanie nowego parlamentu. Głowa państwa ma wówczas 14 dni na zgłoszenie kandydata na premiera, który z kolei ma kolejne 14 dni na przedstawienie parlamentowi swojego rządu w celu uzyskania wotum zaufania.

Może to dać PiS niemal dwa miesiące, zanim parlament podejmie proces tworzenia rządu.

„Panie Prezydencie, powiem tak: manewr się skończył. W parlamencie jest większość, która utworzy rząd” – powiedział lider lewicy Vodzmierz Czarzasti.

Marcin Brzedac, Minister Prezydenta Powiedzieć Media uznały zapowiedź liderów opozycji za „pewny wskaźnik przyszłości parlamentarnej zagadki”, podkreślały jednak, że trzeba będzie to sprawdzić w głosowaniu po zebraniu się nowego parlamentu.

Dodał, że zgodnie z polską konstytucją „nie ma tu w żadnym wypadku miejsca na nominacje oparte na apelach i oczekiwaniach tej czy innej opcji politycznej… Prezydent jest tym, który powołuje premiera”.