Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska kontynuuje wydatki na obronność i kupuje statki szpiegowskie SAAB

Polska przyznała Saabowi a naszyjnik wyprodukować i dostarczyć dwa nowe statki rozpoznania radioelektronicznego za 620 mln EUR (644 mln USD).

Oczekuje się, że okręty zwiększą możliwości wywiadowcze Warszawy w związku z rosnącymi zagrożeniami Rosyjska inwazja na Ukrainę.

Według szefa Saaba Michaela JohansonaZamówiona przez Polskę platforma morska będzie wyposażona w „wiodące na świecie sensory” i zaawansowane systemy misji.

„Jesteśmy dumni, że Polska wybrała firmę Saab na partnera w zakresie swoich okrętowych systemów rozpoznania marynarki wojennej” – powiedział. „Wniesiemy nasze możliwości, budując zaawansowane platformy, w których mamy wieloletnie doświadczenie”.

Statki będą wspólnie produkowane przez Remontowa Shipbuilding ma zostać oddana do 2027 roku.

Obecny statek szpiegowski Saaba

Decyzja Polski o pozyskaniu nowych statków szpiegowskich ze Szwecji następuje po trudnej decyzji Zwodowano nowy statek wywiadowczy HMS Artemis dla szwedzkiej marynarki wojennej.

Ma 74 metry długości i wyporność 2200 ton.

Kadłub został zbudowany przez Stocznię Remontową Nauta w Polsce, ale zaawansowane systemy rozpoznania sygnału zainstalowano w Szwecji.

„Nowy statek jest dłuższy, dłuższy i szerszy niż jego poprzednik (HMS Orion). Przede wszystkim jednak jest bardziej zaawansowany pod każdym względem” – poinformowała firma na początku tego miesiąca.

HMS Artemis przechodzi obecnie próby morskie w południowej Szwecji. Wkrótce zostanie przekazany Szwedzkiej Administracji ds. Materiałów Obronnych i przekazany Marynarce Wojennej.

Zwiększyć wydatki na obronę

Zakup zaawansowanych platform morskich jest częścią bieżących wydatków na obronność Polski w celu zwiększenia jej zdolności wojskowych.

Na początku tego roku naród europejski podpisał umowę z Koreą Południową Zakup czołgów podstawowych za 5,76 miliarda dolarów.

READ  EuroBasket: Izrael gra w poniedziałek z Polską

Umowa obejmuje 180 czołgów K2 Black Panther i 212 haubic samobieżnych K9A1, które zostaną dostarczone do 2026 roku.

Warszawa też Zamówiono drony Bayraktar TB2 Z Turcji, widząc ich „wysoką skuteczność” w wojnie na Ukrainie.