Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polityka i tradycja mieszają się w polskich szopkach

Polityka i tradycja mieszają się w polskich szopkach

Kraków (Polska) (AFP) Posągi prezydenta Rosji Władimira Putina pod postacią diabła i polskich demonstrantów znalazły się wśród niezwykłych postaci, które w weekend pojawiły się w tradycyjnych szopkach w Krakowie.

Wydane w: Średni:

1 minuta

Kolorowe sceny zazwyczaj przedstawiają religijne postacie Bożego Narodzenia w otoczeniu fragmentów wspaniałej architektury południowej Polski.

Wykonany jest z tektury i kolorowego papieru, ma wysokość od kilku centymetrów do ponad dwóch metrów i od 2018 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W tym tygodniu uchwycono dziesiątki szopek paradujących przez średniowieczne miasto w otoczeniu ciągłych opadów śniegu.

Tradycja ta sięga XIX wieku, kiedy miejscowi stolarze wykonywali je z nadwyżek drewna i papieru i sprzedawali zimą, gdy było mniej pracy.

„Szopki odzwierciedlają to, co było wokół nich, czyli architekturę Krakowa” – powiedziała AFP Justina Matojevic, członkini jury, które przyzna nagrodę za najlepszą kreację.

„Muszą przedstawiać narodziny Chrystusa… ale mogą również przedstawiać postacie historyczne lub postacie z folkloru” – powiedziała.

W jednej ze szopek można zobaczyć niewielką statuę przedstawiającą Putina jako diabła.

„Kiedy Rosja najechała Ukrainę, to tragiczne wydarzenie znalazło odzwierciedlenie w szopkach” – powiedział Matojewitch.

Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych powstał w 1937 roku, aby ocalić tradycję, która po I wojnie światowej była na skraju wymarcia.

W tym roku znalazło się w nim kilka projektów „politycznych”, m.in. projekt 81-letniego Andrzeja Majewskiego, który od dekady buduje szopki.

Andrzej Majewski, lat 81, zajmuje się budową szopek od dziesięciu lat © Wojtek Radvanski/AFP

„Wszystkie sceny moich narodzin mają charakter polityczny, ponieważ muszą coś wyrażać” – powiedział AFP w mieszkaniu, w którym przechowuje wiele swoich prac.

Jedna zawiera odniesienia do bieżących problemów jakości powietrza w Polsce.

Zdjęcie, które nadesłało na konkurs, przedstawia duży tłum – nawiązanie do niedawnej dużej mobilizacji politycznej i społecznej w Polsce.

READ  Przegląd i najważniejsze wydarzenia: Polska 2-4 Szwecja Kobiety, Hiszpania 3-0 Meksyk Kobiety

„W tym roku Polska wykazała się dużym zwrotem akcji” – stwierdził, podczas gdy nowy prounijny rząd przygotowuje się do przejęcia władzy w przyszłym tygodniu.