Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Podwójne przeguby przewidują zwiększone ryzyko długiego Covid: ScienceAlert

Podwójne przeguby przewidują zwiększone ryzyko długiego Covid: ScienceAlert

Dupleks (technicznie znany jako Uogólniona nadmierna ruchliwość stawów lub GJH) przewiduje większe ryzyko długotrwałej Covid-19, jak pokazuje nowe badanie, a link, który może pomóc nam lepiej zrozumieć długą chorobę Covid i sposoby jej leczenia.

Zespół badaczy z King's College London oraz Brighton and Sussex Medical School (BSMS) w Wielkiej Brytanii ujawnił dziwną zależność między odpowiedziami na ankietę objętą 3064 osób, które przynajmniej raz przeszły infekcję Covid-19.

Dane wykazały, że u osób z GJH ryzyko wystąpienia utrzymujących się objawów po niedawnej infekcji było o około 30% większe. Stwierdzono również, że trwałe zmęczenie, główny objaw długotrwałej choroby Covid, występuje częściej u osób z GJH.

„Nasze badanie pokazuje po raz pierwszy, że obecność uogólnionej nadmiernej ruchomości stawów (GJH) jest czynnikiem ryzyka długotrwałej Covid-19, a osoby z nadmierną mobilnością są bardziej narażone na wyższy poziom zmęczenia”. On mówi Neurobiolog Jessica Eccles z BSMS.

GJH występuje, gdy niektóre lub wszystkie stawy danej osoby mogą poruszać się w większym stopniu niż normalnie, a schorzenie to zostało już powiązane z innymi długoterminowymi czynnikami ryzyka zakażenia koronawirusem, w tym: FibromialgiaPrzewlekły ból, zespół jelita drażliwego, migreny i depresja.

Tutaj badacze chcieli połączyć te punkty. GJH pochodzi Różnice w tkance łącznej w organizmie, co może dostarczyć wskazówek na temat tego, jak te różnice mogą sprawić, że infekcje Covid-19 będą bardziej szkodliwe i długotrwałe.

Chociaż badacze w swoich wynikach uwzględnili różnice w takich czynnikach, jak wiek i szczepienia, dane z badania nie były wystarczająco kompleksowe, aby wykazać przyczynę i skutek. Może istnieć na przykład inny wariant, który zwiększa ryzyko zarówno GJH, jak i długiego Covida.

Siła związku oznacza jednak, że warto je zbadać. Długi koronawirus często wiąże się z istniejącymi wcześniej problemami zdrowotnymi, a badacze próbują wychwycić szczegóły tego, co się dzieje.

READ  Postępowanie anestezjologiczne w jatrogennym uszkodzeniu tchawicy: opis przypadku

„Długi koronawirus nie jest jeszcze dobrze poznany, ale coraz częściej uznaje się, że w tę chorobę zaangażowane są rozregulowane procesy autonomiczne, zapalne i metaboliczne”. On mówi Eccles.

W Wielkiej Brytanii, gdzie przeprowadzono badanie, około 20% populacji cierpi na GJH, dość powszechną przypadłość. Biorąc pod uwagę miliony ludzi zakażonych Covid-19, oznacza to zwiększone ryzyko.

Kolejne kroki obejmują ulepszenie sposobów identyfikacji i zapewnienia wsparcia osobom najbardziej narażonym na długotrwałe skutki Covid-19, a także bliższe przyjrzenie się podstawowym mechanizmom biologicznym, które u niektórych osób spowalniają powrót do zdrowia po Covid-19.

„Identyfikacja nadmiernej ruchomości stawów jako ryzyka braku powrotu do zdrowia jest ważna, ponieważ wskazuje nam potencjalne biologiczne przyczyny, dla których niektórzy ludzie są na nią bardziej narażeni niż inni”. On mówi Analityk danych Nathan Cheetham z King's College w Londynie.

Badanie opublikowano w Zdrowie Publiczne BMJ.