Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po ucieczce podejrzanego o terroryzm z londyńskiego więzienia wyznaczono nagrodę w wysokości 42 000 dolarów

Po ucieczce podejrzanego o terroryzm z londyńskiego więzienia wyznaczono nagrodę w wysokości 42 000 dolarów

Brytyjska policja potwierdziła, że ​​były żołnierz, który uciekł z więzienia w oczekiwaniu na proces pod zarzutem terroryzmu, został zauważony na ruchliwym rondzie w południowym Londynie wkrótce po swojej ucieczce.

Dominic Murphy, dowódca policji metropolitalnej ds. walki z terroryzmem, powiedział Sky News, że Daniela Abida Khalifę widziano na rondzie Wandsworth, nieco ponad kilometr od więzienia Wandsworth, wkrótce po tym, jak uciekł z więzienia przywiązany do spodu ciężarówki dostawczej.

Murphy nie powiedział, czy kamera monitorująca potwierdziła widzenie 21-letniego Khalify, czy nie. Biorąc jednak pod uwagę, że Londyn jest jednym z najczęściej, jeśli nie najbardziej monitorowanych miast w Europie, zaobserwowanie tego zjawiska może stanowić dla policji kluczowy punkt wyjścia w poszukiwaniu zbiega.

Murphy powiedział również, że policja oferuje do 20 000 funtów (42 350 dolarów nowozelandzkich) za informacje „bezpośrednio prowadzące do aresztowania i aresztowania Khalify”.

„Będziemy się do niego zbliżać” – powiedział. „Ludzie, mam nadzieję, że taka nagroda zmotywuje osoby, które wiedzą cokolwiek o Danielu, do skontaktowania się z nami”.

Informacja o monitorowaniu Khalify pojawiła się po tym, jak policja metropolitalna przeszukała Richmond Park w południowo-zachodniej części miasta, przy udziale dwóch helikopterów i funkcjonariuszy na ziemi.

Murphy potwierdził, że policja nadal koncentruje swoje poszukiwania na obszarze Londynu. Powiedział również, że według niego Khalifa stwarza „niskie ryzyko” dla społeczeństwa, zauważył jednak, że jest „wyszkolonym żołnierzem”.

Khalifa jest oskarżony o podłożenie fałszywych bomb w bazie wojskowej i naruszenie brytyjskiej ustawy o tajemnicy służbowej poprzez zbieranie informacji, które „mogą być przydatne dla wroga”.

Został zwolniony ze służby w armii brytyjskiej po aresztowaniu na początku tego roku i zaprzeczył zarzutom. Ma stanąć przed sądem w listopadzie.

Jego ucieczka doprowadziła do dodatkowych kontroli bezpieczeństwa na lotniskach i w porcie Dover, głównym przejściu dla statków z Anglii do Francji. Jednak działalność skupiła się w Richmond Park, 1000-hektarowym obszarze lasów i łąk, około 8 km od więzienia Wandsworth. Od 1637 roku w parku żyje ponad 630 wolno żyjących jeleniowatych i danieli.

READ  Corona Virus Covid 19: Wariant Delta szybko zawładnął światem

Politycy opozycji domagali się informacji, w jaki sposób Khalifie udało się uciec z więzienia o średnim rygorze i dlaczego nie umieszczono go w ośrodku o zaostrzonym rygorze. Rząd konserwatywny powiedział, że zostanie przeprowadzone niezależne dochodzenie.

Szef policji Metropolitan Police, komisarz Mark Rowley, powiedział, że ucieczka z więzienia była „wstępnie zaplanowana” i prawdopodobnie była „pracą od wewnątrz”.

Powiedział radiu LBC: „Czy ktoś mu pomagał w więzieniu? Inni więźniowie, personel straży? Czy pomagali mu ludzie poza murami, czy też była to jego własna wina?”