Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

PIF 2022: Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern wzywa do jedności, ponieważ podział Kiribati grozi zakłóceniem forum

W obliczu kilkunastu zarzutów dotyczących oszustw dotyczących dopłat do wynagrodzeń Covid, nowozelandzkich numerów Omicron, premier udaje się na Forum Wysp Pacyfiku i nie tylko w najnowszych nagłówkach New Zealand Herald. Wideo / NZ Herald

Premier Jacinda Ardern mówi, że Kiribati opuścił Forum Wysp Pacyfiku „z własnych powodów”, bagatelizując wszelkie czynniki zewnętrzne, ale mówiąc, że grupa regionalna musi ciężko pracować, aby zapewnić jego powrót.

Ardern przybył w poniedziałek wieczorem do Suva na Fidżi na doroczne spotkania liderów Forum z grupą krajów Pacyfiku, w tym z Australią – pierwsze osobiste spotkanie od czasu pandemii.

Zostało już reklamowane jako jedno z najważniejszych do tej pory, a zmiany klimatyczne i Covid-19 znalazły się wysoko na porządku dziennym, wraz z rosnącymi napięciami geopolitycznymi związanymi z paktem bezpieczeństwa podpisanym między Wyspami Salomona a Chinami w kwietniu oraz ostatnimi ruchami Stany Zjednoczone.

Jeszcze więcej kontrowersji wybuchło jeszcze przed rozpoczęciem spotkań przywódców, a Kiribati ogłosiło wycofanie się.

Nauru potwierdził również, że nie weźmie udziału w forum z powodu niedawnej epidemii wirusa Covid-19, Wyspy Marshalla przegapią forum z powodu problemów prawnych, a Wyspy Cooka również nie wezmą udziału z powodu nadchodzących wyborów.

Kiribati było jednym z pięciu stanów Mikronezji, które w zeszłym roku ogłosiły, że wycofają się z forum z powodu problemów związanych z przywództwem.

W niedzielę wieczorem 1News ujawniło list do sekretarza generalnego Forum, Henri Bony, w którym prezydent Kiribati Tanetti Mamau potwierdził skargę kierownictwa dotyczącą powołania Bony na jego stanowisko.

Kiribati i inne stany Mikronezji postrzegały to jako pogardę dla własnego kandydata do roli, którą obiecał im w szlachetnym porozumieniu.

Obawy wzbudziły również pakiety reform wprowadzone w ramach porozumienia z Suva w zeszłym miesiącu, które mają na celu przywrócenie jedności politycznej i zachęcenie państw Mikronezji do pozostania na forum. Prezydent Kiribati powiedział, że jego kraj nie podpisał umowy.

Premier Jacinda Ardern.  zdjęcie / AP
Premier Jacinda Ardern. zdjęcie / AP

Wycofanie się wzbudziło obawy, że za wyjściem mogą kryć się rosnące wpływy Chin w regionie, ze strategicznie ważnym położeniem Kiribati oraz jego bliskością do amerykańskich obiektów wojskowych i zasobów morskich.

W 2019 r. Kiribati zmieniło sojusz z Tajwanu na Chiny, kilka dni po tym, jak zrobiły to Wyspy Salomona.

Ze względu na regionalne konsekwencje układ bezpieczeństwa z Wyspami Salomona i nieudana próba pozyskania przez Chiny poparcia dla szerszej umowy o bezpieczeństwie i handlu, a także działania Stanów Zjednoczonych miały być dyskutowane na forum „jako całości”.

READ  Rosja mówi, że „wojny nie będzie”, gdy narastają napięcia na Ukrainie

Ardern powiedziała, że ​​nadal oczekuje, że te kwestie zostaną omówione i ma nadzieję zachęcić Kiribati do powrotu.

Ardern powiedziała, że ​​nie chce spekulować więcej niż wymienione powody wycofania się Kiribati.

„Są one bardzo związane z kwestiami związanymi z rolą Mikronezji na forum” – powiedziała.

Powiedziała, że ​​było dużo pracy, próbując go rozwiązać, ale w końcu to nie wyszło.

To było „rozczarowujące”, ale misją Forum nie było upewnienie się, że będą mogli kontynuować wspólną pracę nad wspólnymi kwestiami, takimi jak zmiana klimatu.

Rzecznik spraw zagranicznych Partii Narodowej, Jerry Brownlee, powiedział, że wycofanie Kiribati jest „niezwykle niepokojące” i wezwał Ardern do skupienia się na rozwiązaniu sporu, aby forum nie było bezzębne.

„Forum Wysp Pacyfiku zostało ogłoszone jako okazja do naprawienia różnic między obecnymi krajami, ale upadek Porozumienia Suva przed Forum jest głęboko niepokojący.

„Wycofanie się Kiribati z tego spotkania i nieuczestniczenie w Wyspach Marshalla oznacza, że ​​należy wykonać znaczną ilość pracy, aby przywrócić solidność i wiarygodność Forum jako oficjalnego głosu w kwestiach i obawach dotyczących Pacyfiku”.

W kwestiach bezpieczeństwa, Ardern powiedział, w oparciu o zasady zawarte w deklaracjach Piketawy i Bowie, muszą dalej przedyskutować, jak takie propozycje dotyczące bezpieczeństwa będą wyglądać w przyszłości.

„Decyzja, którą się podejmuje, może mieć wpływ na nas wszystkich. Teraz nie umniejsza to indywidualnej suwerenności żadnego kraju.

„Jeśli chodzi o kwestię członka, który zdecydował się zrezygnować, myślę, że jest to coś, o czym musimy pomyśleć na forum.

„Ponieważ oczywiście celem jest posiadanie w przyszłości pełnego członkostwa na forum.

„Mam nadzieję, że to zrobią [rejoin]I myślę, że wszyscy powinniśmy pracować, aby tak się stało. Ale to ich własna decyzja”.

Kiribati ogłosiło, że opuszcza Forum Wysp Pacyfiku.  Zdjęcia/Getty Images
Kiribati ogłosiło, że opuszcza Forum Wysp Pacyfiku. Zdjęcia/Getty Images

Zapytany o najnowszą partię zarówno przez Chiny, jak i Stany Zjednoczone, Ardern powiedział, że „nie jest nowy”.

„Wiele krajów nawiązało stosunki na Pacyfiku od kilku lat” – powiedział Ardern.

Obejmuje to kraje takie jak Chiny, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Unia Europejska, Japonia i inne.

„Te alternatywne relacje poza rodziną Pacyfiku były długoterminowe i długoterminowe.

„Kwestią dla nas jest to, gdzie te relacje zanurzają się w przestrzeni, zaczynają wpływać na szerszy region.

READ  W Samoa Amerykańskim ogłoszono stan wyjątkowy z powodu złej pogody

„W tym miejscu uważamy, że oczywiście powinniśmy sami spróbować sprostać tym potrzebom. Powinniśmy również przenieść te kwestie do miejsca, w którym możemy prowadzić ten dialog razem”.

Jeśli chodzi o zmiany klimatu, Ardern powiedział, że Nowa Zelandia poparła sprawę Vanuatu, aby Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości – najwyższy sąd na świecie – wydał opinię doradczą w sprawie kryzysu klimatycznego.

Jeśli się powiedzie, będzie to miało ogromne konsekwencje dla sporów klimatycznych i może nabrać kształtu
Sposób, w jaki sądy krajowe i międzynarodowe zajmują się sprawami związanymi ze zmianami klimatu.

Do Ardern dołączy minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta, który weźmie udział w rozmowach dwustronnych oraz spotkaniach liderów.

Do Ardern dołączyła także jej najmłodsza córka Neff i narzeczony Clark Gaylord.

W tym tygodniu forum, któremu przewodniczy premier Fidżi Frank Bainimarama, będzie dążyć do poparcia Strategii Błękitnego Kontynentu i Pacyfiku – regionalnej mapy drogowej do 2050 roku.

Co to jest Forum Wysp Pacyfiku?

Forum zostało utworzone w 1971 roku w celu promowania współpracy między narodami i terytoriami Pacyfiku, w tym w kwestiach takich jak handel, bezpieczeństwo, kwestie środowiskowe i operacje pokojowe.

Jest 18 państw członkowskich i 18 krajów-obserwatorów. Przewodniczący Forum zmienia się co roku, a członkowie spotykają się co roku. Ostatnie osobiste spotkanie przywódców odbyło się w Tuvalu w 2019 roku, przed wybuchem pandemii.

Kluczowe zagadnienia w Funduszu Inwestycji Publicznych 2022:

Zmiana klimatu

Zmiana klimatu była głównym problemem podczas ostatnich wydarzeń na forum, z apelami do Australii i Nowej Zelandii jako największych i najbogatszych – i największych emitentów – nie tylko w kraju, ale także do podniesienia tej kwestii na arenie międzynarodowej.

Nowa Zelandia jest postrzegana jako lider, ale pod rządami Scotta Morrisona stosunki z Australią uległy pogorszeniu. Nowa Zelandia zobowiązała się do redukcji emisji o 50 procent do 2030 roku i 1,3 miliarda dolarów w finansowaniu działań klimatycznych w ciągu najbliższych czterech lat – z czego co najmniej połowa przeznaczona jest dla regionu Pacyfiku.

Tymczasem Australia podniosła obiecane cięcia do 43 procent za rządów Albańczyków, a jej roczne finansowanie klimatyczne wynosi obecnie około 400 milionów dolarów – nieco więcej niż w Nowej Zelandii, ale znacznie mniej na mieszkańca.

READ  Aktualizacja Covid-19: pięć kolejnych zgonów, 7061 nowych przypadków społeczności zgłoszonych w Nowej Zelandii

Oczekiwane są ogłoszenia podczas forum z obu krajów, zwłaszcza z Australii, ponieważ nowa administracja stara się rozpocząć nowy rozdział w sprawie zmian klimatu i zdobyć poparcie dla współorganizowania globalnego szczytu w sprawie zmian klimatu z krajami Pacyfiku.

Militaryzacja Pacyfiku

Eskalacja napięć geopolitycznych na Pacyfiku, wywołana porozumieniem w sprawie bezpieczeństwa między Wyspami Salomona a Chinami na początku roku.

Napięcia rosły, gdy Chiny podróżowały po regionie, starając się uzyskać poparcie dla szerszego paktu bezpieczeństwa i handlu, który ostatecznie odrzuciły państwa Pacyfiku, z ostrzeżeniem, że będzie to dyskutowane na Forum Wysp Pacyfiku, zgodnie z zapowiedzią Biketawy.

Stany Zjednoczone również przystąpiły do ​​walki, prowadząc własną trasę koncertową i szukając bliższych więzi bezpieczeństwa z Nową Zelandią i sojusznikami, w tym tworząc Blue Ocean Partners. Forum jest pierwszą okazją do segmentacji tych zagadnień na poziomie regionalnym.

Jedność na forum

W lutym ubiegłego roku pięć stanów Mikronezji – Sfederowane Stany Mikronezji, Kiribati, Nauru, Palau i Wyspy Marshalla – ogłosiło, że opuszcza forum po sporze o przywództwo. Po długich negocjacjach przywódcy wysp Pacyfiku osiągnęli w czerwcu porozumienie, które ma zostać wyjaśnione na forum.

Jednak Kiribati wycofało się teraz jednostronnie, twierdząc, że nigdy nie podpisało tej umowy.

Forum będzie również dążyć do poparcia Strategii Błękitnego Pacyfiku 2050, długoterminowej wizji dla regionu.

REKLAMA PIKITAWY

Podpisana w 2000 r. została utworzona w celu koordynowania reakcji na kryzysy regionalne. Uzgodniono ją w kontekście regionalnym zamachu stanu na Fidżi w 2000 r. i napięć etnicznych na Wyspach Salomona.

Krótko mówiąc, zmusza członków forum do wspólnego decydowania o sprawach dotyczących regionu jako całości, w przeciwieństwie do poszczególnych narodów. Członkowie forum są związani podstawowymi wartościami, a jeśli zostaną naruszone, członkowie zgadzają się na skoordynowaną odpowiedź.

Jego uprawnienia zostały przywołane w związku ze sprawami na Wyspach Salomona, zamieszkami w 2006 roku w Tonga oraz zawieszeniem Fidżi po nieudanej próbie przeprowadzenia wyborów po zamachu stanu w 2006 roku.

Deklaracja została przywołana jako zbiorowa odpowiedź na pandemię i została również wymieniona podczas kryzysu konstytucyjnego Samoa w 2021 roku.

Został zaktualizowany w 2018 roku, zgodnie z zapowiedzią Boe, aby uwzględnić kwestie bezpieczeństwa ludzkiego, bezpieczeństwa środowiskowego, przestępczości międzynarodowej i cyberbezpieczeństwa.