Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pasożytnicze tasiemce powodują nietypowe objawy neurologiczne

Drodzy Lekarze: Niedawno w wiadomościach pojawiła się historia o mężczyźnie, który miał w mózgu tasiemca. Nasi nastoletni chłopcy też to oglądali i teraz mają na tym punkcie obsesję. Byli sfrustrowani i oszołomieni, zadawali tyle pytań. Wyjaśnienie byłoby mile widziane.

Drogi Czytelniku: Masz na myśli studium przypadku, które ze względu na zdumiewające szczegóły przeskoczyło z New England Journal of Medicine do cyklu wiadomości. Opowiada o 38-letnim mężczyźnie z Bostonu, który po tym, jak spadł z łóżka, został przewieziony na izbę przyjęć, a potem stał się wojowniczy i zdezorientowany i zaczął gadać.

Podczas badania na izbie przyjęć, które obejmowało testy laboratoryjne, które wykluczyły nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby lub nerek, mężczyzna cierpiał na przedłużający się atak epilepsji. W związku z tym, że nie miał innych problemów zdrowotnych, a także przy znaczących dowodach na to, że kiedyś mieszkał w wiejskiej części Ameryki Środkowej, lekarze zaczęli podejrzewać, że mają do czynienia z infekcją pasożytniczą. Szczegółowe skany mózgu ujawniły trzy wyraźne zmiany i pojawiła się diagnoza.

Napady padaczkowe mężczyzny, jak również jego zmieniony stan psychiczny, były spowodowane neurocysticerkozą. Jest to najcięższa postać infekcji pasożytniczej znanej jako wągrzyca, która może wystąpić, gdy ktoś połknie jaja tasiemca wieprzowego. Chociaż rzadko występuje w Stanach Zjednoczonych, wągrzyca występuje na całym świecie. Częściej występuje na obszarach wiejskich Afryki Subsaharyjskiej, Azji, Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie pacjent był.

Aby zrozumieć, co stało się z pacjentem, musimy przyjrzeć się cyklowi życia tasiemca wieprzowego. Obejmują one stadium rozwoju znane jako cysty larwalne, które są wypełnionymi płynem workami zawierającymi niedojrzałe stadium pasożyta. Po spożyciu jaj tasiemca wykluwają się w ciele. Powstałe worki larwalne mogą dostać się do krwiobiegu i krążyć, zakotwiczając się w mięśniach, oczach i mózgu. W neurocysticerkozie przedrostek „neuro” wskazuje, że larwy tasiemca dotarły do ​​tkanki mózgowej.

READ  Afryka: dobre i złe wieści o nowych szczepionkach przeciw gruźlicy

Torbiele larwalne mogą urosnąć do dużych rozmiarów. W innym przypadku, który również znalazł się w wiadomościach, chirurdzy operowali pacjenta, który według nich miał raka mózgu. Zamiast guza znaleźli w mózgu pacjenta torbiel wielkości jaja przepiórczego larwy. Kiedy go otworzyli, w środku był mały tasiemiec.

Torbiele larwalne mogą być przenoszone z kałem osoby zakażonej. Może się tak zdarzyć, gdy nosiciele nie umyją odpowiednio rąk po skorzystaniu z łazienki. Mogą przenosić jaja i larwy tasiemca na dowolną powierzchnię, której dotykają, w tym na żywność. Osoba, która spożywa to jedzenie lub dotyka tych powierzchni, a następnie dotyka ust, jest narażona na infekcję.

Neurocysticerkoza to poważny stan. Może powodować drgawki i zmieniać stan psychiczny pacjenta, o którym słyszałeś. Może również prowadzić do śmierci. Pacjent miał szczęście, że uzyskał dobry wynik. W celu zapobiegania nawrotom drgawek stosowano środki przeciwpasożytnicze i leki przeciwdrgawkowe. Ale ponieważ torbiele larwalne spowodowały zmiany strukturalne w jego mózgu, oczekuje się, że będzie on nadal przyjmował leki przeciwpadaczkowe w dającej się przewidzieć przyszłości.

Eve Glazier, MBA, MBA, jest internistą i profesorem nadzwyczajnym medycyny na UCLA. Dr Elizabeth Koe jest internistą i adiunktem medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Pytania prosimy kierować na adres [email protected] Ze względu na wielkość przesyłki nie można udzielać odpowiedzi osobistych.