Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ostatni wieczór balu 2023

1 aretuza pyskata
2 Tom Bowling –
3 Trąbka: Jack jest chłopcem
4 Air Londonderry (Danny Boy)*
5 The Skye Boat* (tylko dla piosenkarzy BBC)
6 Arlan Yemur (Nad morzem)
7 Oto nadchodzi zwycięski bohater –
8 Rządź, Brytanio! (Thomas Arne, Malcolm Sargent)

Liz Davidson Sopran
Piosenkarze BBC
Chór Symfoniczny BBC
Z udziałem publiczności (teksty, patrz poniżej)

Być może Henry Wood opisywał siebie, gdy oświadczył, że jego partner biznesowy, dyrektor artystyczny Robert Newman, to człowiek, który „zawsze ma przed oczami najlepsze możliwości”. W 1905 roku obaj skorzystali z okazji, aby uczcić setną rocznicę bitwy pod Trafalgarem koncertem o tematyce morskiej. Wood przyznał, że włożył wszystko w program „Biznes morski” podczas ich specjalnego poranka 21 października, którego zwieńczeniem było nowo zaaranżowane przyjęcie. Fantazja na orkiestrę na temat brytyjskich pieśni morskich.

Wood zaprogramował go w kolejnych latach „tylko po to, żeby zobaczyć, jak to pójdzie”, a do połowy lat dwudziestych XX wieku Fantazja Wczoraj wieczorem stałem się stałym elementem. Oznaczało to początek zmiany na koniec sezonu od lżejszego wieczoru z krótszymi numerami do wyraźnego „rytuału”, w ramach którego po poważnej pierwszej połowie nastąpiła coraz bardziej nostalgiczna druga połowa. Któregoś roku Wood pomyślał, że „ma tego dość” i opuścił firmę Fantazja wyłączono z programu, ale w następny poniedziałek napłynęło „tak wiele listów protestacyjnych i rozczarowań”, że Wood „postanowił nigdy więcej ich nie usuwać”.

Upamiętniające zwycięstwo Nelsona nad flotą francuską i hiszpańską oraz śmierć admirała na pokładzie HMS Royal. zwycięstwoOryginalna aranżacja Wooda rozpoczęła się od serii sześciu skrupulatnie opracowanych hejnałów używanych do przekazywania rozkazów na pokładzie okrętu wojennego, w tym „Pozdrowienia admirała”. Pozostała część Fantazja Przedstawienie przebiegu bitwy i zwycięskiego powrotu do domu z perspektywy brytyjskiego marynarza.

READ  Everything Everywhere wygrywa Independent Spirit Awards

Wood był muzykiem praktycznym, recenzującym i dostosowującym utwory do potrzeb i okazji, więc nie jest dla niego brakiem szacunku to, że Fantazja Ostatnio stało się czymś w rodzaju elastycznego kompendium. Jest regularnie modyfikowany, aby uwzględnić inne brytyjskie piosenki – czasami w aranżacjach innych niż Eddie Wood. W tym duchu pominęliśmy rogi i „Ciężar kotwicy” i przeszliśmy od razu do „The Saucy Arethusa”, który opowiada o starciu na kanale La Manche 17 czerwca 1778 roku pomiędzy H.M.S. Aretuza I francuski okręt wojenny Billa Paula.

Jest mało prawdopodobne, aby The Woods Brommers uronili znane już fałszywe łzy, gdy oryginalny wiolonczelista Jacques Reynard wykonuje solówkę w „Tom Bowling”, ale nie ulega wątpliwości, że ból serca kryje się za piosenką Charlesa Dibdena, którą napisał pod koniec lat osiemdziesiątych XVIII wieku w pamięć ku pamięci swego brata. Thomas, kapitan, który zginął na morzu.

Potem akcja wróciła na pokład, z fletem marynarskim – „Jack’s the Lad” – i corocznym przypomnieniem, że „Old Timber” (jak nazywano Wooda) miał przewrotne poczucie humoru:

Młodsi wędrowcy bardzo chętnie biorą w tym udział. Tupią w rytm trąbki – czyli dopóki nie zagram mocno w orkiestrze Przyśpieszenie Co pozostawia w tyle wszystkich, których technika uszczelniania nie jest najwyższej jakości. Jeśli to możliwe, lubię wygrywać dwoma taktami, ale czasami muszę zadowolić się półtora taktem.

W tym roku na tym etapie obrad znalazły się trzy pieśni patriotyczne, które miały oddać prawdziwie brytyjski charakter finałowego wieczoru. Najpierw do Irlandii i aranżacji utworu Boba Chilcota, którego początki sięgają mgły czasu. Pierwsza odnotowana wzmianka o tym, co stało się znane jako „Londonderry Air”, została sporządzona przez pannę Jane Ross z Limervady w 1855 r., a później została uwieczniona słowami FE Weatherly „Danny Boy”. Po drugiej stronie wód do Szkocji jakobicka elegia „Skye Boat Song” podąża za uciekinierem Bonnie Prince Charlie w drodze na wyspę Skye po jego klęsce w bitwie pod Culloden w 1746 r. Podobnie jak „Danny Boy” , ta gaelicka piosenka wioślarska została napisana ze słowami Anglika, Sir Harolda Boltona, w latach osiemdziesiątych XIX wieku; Jego asystentka Annie Macleod zmodyfikowała melodię znaną od dawna jako „The Cuckoo in the Grove”. Ta aranżacja oświetlenia wraz z wypełnionym fajkami „Londonderry Air” została specjalnie zaaranżowana przez Chilcotta na potrzeby Last Night w 2005 roku i zamówiona dla BBC Singers. Trio uzupełnia w tym roku delikatne wykonanie tradycyjnej walijskiej piosenki o miłości „Ar lan y môr” (Nad morzem) w wykonaniu Garetha Glynna.

READ  Bob Dylan składa hołd byłemu koledze z zespołu Robbiemu Robertsonowi

Następnie Sailor Wood triumfalnie powraca do słów George’a Friderica Handla: „Patrz, nadchodzi zwycięski bohater”. Pierwotnie napisany dla JeszuaOdnoszący sukcesy chór stał się synonimem Judasz Machabeusz Po tym, jak Handel umieścił go w poprawionej wersji oratorium, upamiętniającej zwycięski powrót księcia Cumberland do domu z bitwy pod Culloden w 1746 roku.

Wood podsumował Fantazja Z orkiestrowym wykonaniem utworu „Rule, Britannia!” z maski narodowej Thomasa Arne’a z 1740 r. Alfreda. Jednak dziś wieczorem ten finał w popularnej aranżacji wykona prawdziwy showman z wczorajszej sceny, Malcolm Sargent, którego wersja przywołuje wokalne solo Arniego i bojowe intro.

Notatka programowa © Hannah French
Hannah French jest prezenterką BBC Radio 3 i autorką książek Sir Henry Wood: Bohater młodości Bacha (Boydell i Brewer, 2019).

Sopran
Kiedy Wielka Brytania po raz pierwszy podporządkowała się Zakonowi Przystani
Pochodzące spoza głównego lazuru,
To była Karta Ziemi,
Aniołowie stróże śpiewali tę melodię:

Chóry i publiczność
Rządź Wielką Brytanią! Brytania, rządy fal:
Brytyjczycy nigdy nie staną się niewolnikami.

Sopran
I wzrośnie bardziej luksusowo,
Straszniejszy niż każdy zagraniczny strajk;
Gdy potężna eksplozja rozdziera niebo,
Działa tylko ukorzenić oryginalny dąb.

Chóry i publiczność
Rządź Wielką Brytanią! Brytania, rządy fal:
Brytyjczycy nigdy nie staną się niewolnikami.

Sopran
Muzy, wciąż cieszące się wolnością,
Twoje szczęśliwe wybrzeże powinno zostać naprawione.
Błogosławiona wyspa! Z koroną niezrównanego piękna,
I męskie serca, które strzegą wystawy.

Chóry i publiczność
Rządź Wielką Brytanią! Brytania, rządy fal:
Brytyjczycy nigdy nie staną się niewolnikami.

Wycieczka. James Thomson (1700–48)