Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Organizowane w Nowej Zelandii spotkanie APEC wysyła „bardzo jasne oświadczenie” w sprawie zasad handlu ..

Ministrowie APEC zasygnalizowali swoją determinację, aby odmłodzić Światową Organizację Handlu na nocnym spotkaniu zorganizowanym w Nowej Zelandii i zgodzili się zmniejszyć bariery w przepływie sprzętu do szczepionek przeciw COVID.

Oświadczenie wydane przez ministrów we wczesnych godzinach porannych w niedzielę rozwiało nadzieje rządu na zniesienie ceł na szczepionki i towary pokrewne w ramach APEC, ale „zachęciło” kraje do przeglądu ceł na granicy. .

Ministrowie zgodzili się również na przyspieszenie tranzytu wszystkich szczepionek przeciw Covid i związanych z nimi towarów poprzez przyjęcie zestawu wytycznych dotyczących najlepszych praktyk. .

Australijski minister handlu Dan Tehan powiedział przed spotkaniem, że dyskusje w APEC na temat reakcji na to Chińskie sankcje handlowe wobec kraju Było to tym trudniejsze, że spotkania Apec organizowane przez Nową Zelandię w tym roku nie mogły się odbyć twarzą w twarz ze względu na Covid.

Czytaj więcej:
* Nowa Zelandia popiera wysiłki na rzecz uchylenia patentów na szczepionkę Covid-19 po tym, jak Stany Zjednoczone poparły ofertę WTO
* Apec dąży do osiągnięcia wysokiej pozycji w dystrybucji szczepionki przeciw Covid
* Eksporterzy usług walczą z kolejnymi barierami po Covid: OECD

W rozmowie z mediami przed spotkaniem Tehan powiedział, że zazwyczaj, gdy APEC zbiera się osobiście, ministrowie będą mogli wypowiadać się na marginesie konferencji na temat „tego rodzaju kwestii” – odniesienie do potencjalnych potrzeb dywersyfikacji handlu z dala od Chin.

Ale Tehan powiedział, że był zachęcony, że oświadczenie, na które zgodzili się ministrowie, zawiera „bardzo wyraźne potwierdzenie WTO, globalnych zasad i upewnienie się, że wszyscy ich przestrzegają”.

W oświadczeniu APEC stwierdzono, że ministrowie są zdeterminowani, aby XII Konferencja Ministerialna WTO, która odbędzie się w grudniu, przyniosła wymierne rezultaty.

„Będziemy współpracować w celu dalszego wzmocnienia roli Światowej Organizacji Handlu w ustanawianiu zasad wspierających wolny, uczciwy, przewidywalny, niedyskryminacyjny, przejrzysty i otwarty handel i środowisko inwestycyjne” – powiedziała.

READ  Książę Edward i Sophie śmieją się z wywiadu księcia Harry'ego i Meghan Oprah, ponieważ petycja o usunięcie królewskich tytułów zbliża się do 60 000
Rozmowy dotyczyły handlu, COVID i zmian klimatycznych.

Todd Niall/Rzeczy

Rozmowy dotyczyły handlu, COVID i zmian klimatycznych.

Przedstawicielka USA ds. handlu Catherine Taye powiedziała mediom przed spotkaniem, że niektóre elementy jej stosunków handlowych z Chinami były niezrównoważone i „z biegiem czasu zaszkodziło to bardzo ważnym sposobom dla amerykańskiej gospodarki”.

„Widzimy również brak równowagi w WTO”, powiedziała, opisując proces rozwiązywania sporów jako „bardzo silną i apodyktyczną funkcję procesową”.

Powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone są zobowiązane do przywrócenia równowagi w stosunkach handlowych USA-Chiny i Światowej Organizacji Handlu pod względem reformy i rewitalizacji WTO.

Oświadczenie APEC odzwierciedlało te komentarze, powołując się na „szczere dyskusje” i „niezbędne prace reformatorskie w celu poprawy wyników WTO”.

Programy szczepień przeciwko Covid są promowane przez Nową Zelandię jako potencjalny nosiciel standardów dla swobodniejszego handlu.

Yu Nakajima/AFP

Programy szczepień przeciwko Covid są promowane przez Nową Zelandię jako potencjalny nosiciel standardów dla swobodniejszego handlu.

Ministrowie APEC zgodzili się zbadać możliwości zawieszenia subsydiów na paliwa kopalne „dla tych członków, którzy są w stanie to zrobić” i wyrazili poparcie dla WTO, aby osiągnąć „znaczące porozumienie ze skuteczną kontrolą subsydiów na szkodliwe połowy” do końca lipca .

Minister handlu Nowej Zelandii Damian O’Connor, który był gospodarzem spotkania APEC, powiedział przed spotkaniem, że rzuci wyzwanie innym ministrom w tych kwestiach.

Ministrowie APEC poparli również dyskusje na temat „tymczasowego zrzeczenia się” niektórych ochrony własności intelektualnej w odniesieniu do szczepionek Covid „tak szybko, jak to możliwe” i nie później niż w grudniu.

O’Connor powiedział, że jakakolwiek decyzja o zniesieniu ochrony własności intelektualnej szczepionek, aby umożliwić firmom, które nie są ich właścicielami, ich produkcję, wymagałaby konsensusu w Światowej Organizacji Handlu.

Apec może być platformą do ożywienia multilateralizmu, ale przedstawicielka USA ds. handlu Catherine Tay zauważyła, że ​​Stany Zjednoczone wciąż mają do czynienia z WTO.

Sarah Selbiger/AFP

Apec może być platformą do ożywienia multilateralizmu, ale przedstawicielka USA ds. handlu Catherine Tay zauważyła, że ​​Stany Zjednoczone wciąż mają do czynienia z WTO.

O’Connor powiedział, że był bardzo świadomy, że szczepionki przeciwko Covidowi są opracowywane bardzo szybko.

„Musimy szanować tę własność intelektualną, ale to są niezwykłe czasy.

„Uważamy, że jeśli istnieją wyraźne bariery we wprowadzaniu szczepionek ze względu na własność intelektualną, powinniśmy starać się o zwolnienie” – powiedział.

„Jeżeli to własność intelektualna nas powstrzymuje, myślę, że będzie konsensus osiągnięty w WTO i myślę, że jako gospodarki APEC poprosimy o poważne rozważenie tego” – powiedział.