Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ocaleni pamiętają ofiary hitlerowskich obozów zagłady w Auschwitz

Ocaleni pamiętają ofiary hitlerowskich obozów zagłady w Auschwitz

Około 20 ocalałych z różnych obozów utworzonych przez nazistowskie Niemcy w całej Europie złożyło wieńce, kwiaty i zapaliło znicze pod Ścianą Śmierci w Auschwitz.

reklama

W sobotę na południu Polski grupa ocalałych z nazistowskich obozów zagłady upamiętniła 79. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau podczas II wojny światowej.

Około 20 ocalałych z różnych obozów utworzonych przez nazistowskie Niemcy w całej Europie złożyło wieńce, kwiaty i zapaliło znicze pod Ścianą Śmierci w Auschwitz, gdzie naziści dokonali egzekucji tysięcy więźniów, w większości członków polskiego ruchu oporu i nie tylko.

Później grupa wraz z urzędnikami państwowymi i innymi uczestnikami zebrała się na ceremonii, która odbyła się w pobliżu murowanego baraku kobiecego w Birkenau, który niedawno przeszedł konserwację. Następnie pomodlili się i zapalili znicze pod pomnikiem w Birkenau, niedaleko ruin krematorium. Upamiętniono w nich około 1,1 miliona ofiar obozów, w większości Żydów. Miejsce pamięci i muzeum znajdują się w pobliżu miasta Oświęcim.

W sobotę uroczystości odbyły się także w kilku innych krajach. Prawie sześć milionów europejskich Żydów zostało zamordowanych przez nazistów podczas Holokaustu – masowego zabijania Żydów i innych grup przed i podczas II wojny światowej.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście ocalałym towarzyszyli Przewodnicząca Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, Minister Kultury Bartłomiej Sienkiewicz i Ambasador Izraela Yaakov Livni.

Tematem obchodów była ludzkość, którą reprezentowały proste, ręcznie rysowane obrazy, które podczas uroczystości w Birkenau wyświetlano na ekranie. Miało to podkreślić, że horror Auschwitz-Birkenau polegał na cierpieniu osób tam przetrzymywanych i zamordowanych.

W Niemczech, gdzie ludzie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikami ofiar nazistowskiego terroryzmu, kanclerz Olaf Scholz powiedział, że jego kraj będzie w dalszym ciągu ponosił odpowiedzialność za tę „zbrodnię przeciw ludzkości”.

Wezwał wszystkich obywateli do obrony niemieckiej demokracji i walki z antysemityzmem w związku z rocznicą wyzwolenia Auschwitz.

„To się więcej nie powtórzy” – zapewniał Schultz codziennie w swoim cotygodniowym podcaście wideo. 27 stycznia wzywa nas: Bądź widoczny! Bądź usłyszany! Przeciwko antysemityzmowi, przeciwko rasizmowi, przeciwko mizantropii – i w imię naszej demokracji”.

READ  Canada Visa Online rozszerza możliwości wizowe dla obywateli Nowej Zelandii, Norwegii, Polski, Portugalii i Rumunii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, którego kraj walczy z odparciem rosyjskiej inwazji na dużą skalę, zamieścił zdjęcie żydowskiej menory na X, wcześniej znanym jako Twitter, z okazji Dnia Pamięci.

„Każde nowe pokolenie musi poznać prawdę o Holokauście. Życie ludzkie musi pozostać najwyższą wartością dla wszystkich narodów świata” – powiedział Zełenski, który jest Żydem i ma bliskich straconych w Holokauście.

„Wieczna pamięć wszystkich ofiar Holokaustu!” Zełenski napisał na Twitterze.

Naziści, którzy okupowali Polskę od 1939 do 1945 roku, początkowo wykorzystywali stare austriackie koszary wojskowe w Auschwitz jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady dla polskich bojowników ruchu oporu. W 1942 r. w Birkenau dobudowano drewniane baraki, komory gazowe i krematoria w celu eksterminacji europejskich Żydów, Romów i innych obywateli, a także rosyjskich jeńców wojennych.

Siły Armii Czerwonej wyzwoliły Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 r., w którym przebywało około 7 000 więźniów, zarówno dzieci, jak i tych, którzy nie mogli chodzić. Kilka dni wcześniej Niemcy ewakuowali pieszo dziesiątki tysięcy innych więźniów w ramach tak zwanego marszu śmierci, ponieważ wielu więźniów zmarło z wycieńczenia i zimna w niskich temperaturach.

Od 1979 roku Auschwitz-Birkenau znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.