NPC: Obrońca Waikato, Xavier Rowe, zdobywa hat-tricka w wygranym 27-12 meczu z Auckland

W Bell Park w Auckland: Waikato 27 (Aki Tuifailala 10, Xavier Rowe 30, 37, 66 prób, Tebaye Cook-Savage 2 kontra, stracony gol) Okland 12 (Violini Ikosai 24′, Zaren Sullivan 69′ prób, zwody Sullivana). HT: 17-5

Nieprzychylny napastnik All Blacks Samipeni Finau pomógł Waikato w szokującym zwycięstwie nad Auckland w jego pierwszym występie w sezonie National Provincial Championship.

24-latek wrócił do obowiązków w rugby na prowincji w sobotnie popołudnie po tym, jak o włos stracił miejsce w składzie drużyny All Blacks na Puchar Świata i ponownie został pominięty w drużynie Tasmana, Ethana Blackaddera, gdy Ian Foster wezwał do dodatkowej luźnej osłony napastnika.

Trudno było zaakceptować zaniedbanie Finau po udanym roku, ale z pewnością było to zaletą dla Waikato.

Chiefs wykonali ogrom pracy podczas bolesnego 80-minutowego pokazu, podczas którego Mooloos oszołomili Auckland 27-12 na Bell Park, zdobywając dopiero trzecie zwycięstwo w sezonie NPC, utrzymując wyniszczoną kontuzją drużynę Rossa Filippo w walce o ćwierćfinał pozostały dwie rundy.

Pomocnik Xavier Rowe był gwiazdą wydarzenia, strzelając hat-tricka w próbach, w tym dwa w ciągu zaledwie siedmiu minut pierwszej połowy, ale Finau odegrał swoją rolę, serią potężnych podań i znakomitą ręką w ataku. Za jedną z prób numer 9.

Pomocnik Waikato, Xavier Rowe, strzelił trzy próby przeciwko Auckland (zdjęcie w pliku).

Kerry’ego Marshalla/Getty Images

Potrzebujący zwycięstwa, aby utrzymać się w pierwszej ósemce, 18-letni skrzydłowy Aki Tuifailala, który zapewnił Waikato doskonały start, wykończył nakładającą się piłkę i już po 10 minutach biegał nietknięty.

Auckland wyrównało po 14 minutach, kiedy numer 8 Faiolini Ekousai podkręcił się i popisał się oszałamiającym strzałem Supermana w lewy róg, ale Waikato wycofał się, gdy Rowe strzelił dwie próby z rzędu tuż przed przerwą.

Po bezbramkowym początku drugiej połowy, zdobywca pierwszej piątki, Tepai Cook-Savage, powiększył prowadzenie Waikato, zdobywając gola, utrzymując punkty przy życiu.

READ  Dlaczego David Beckham oglądał Black Caps w Indiach?

Powracający Finau miał swój udział w trzecim strzale Rowe’a, zdobywając gola w 66. minucie, kiedy posłał krótką piłkę do pomocnika Tany Tuhakareny, aby przedarła się przez linię obrony i przekazała piłkę Rowe’owi, który wspierał.

Auckland nr 10 Zaren Sullivan dośrodkował na 11 minut przed końcem, ale do powrotu nigdy nie doszło, ponieważ Waikato utrzymał rzadkie zwycięstwo i awansował na dziewiąte miejsce w tabeli NPC, jednocześnie zmniejszając nadzieje Auckland na zakończenie sezonu zasadniczego na pierwszym miejscu.

Shaun Stephenson strzelił dwa gole, gdy North Harbor pokonało Northland (zdjęcie w pliku).

Fiona Goodall/Getty Images

Stevenson strzela dwa gole dla rozwijającej się drużyny North Harbor

Na stadionie North Harbor w Auckland: North Harbour 50 (Shaun Stevenson 5′, 34′, Cadey Banks 19′, 40+2′, Tevita Maviglio (57′, Lotto Enesi 68′, 73′ prób, Bryn Gatland 5′ rzut karny) Północ 31 (Josh Morby 30′, Herimaya Murray 45′, Reeves Rihanna 47′, Jonah Mau 51′ Reeves Rihanna próbuje 4-con, rzut karny). HT: 26-10

Dwie próby zmiennika Lotu Inisi w końcówce przypieczętowały czwarte zwycięstwo North Harbor z rzędu i utrzymały ich na dobrej drodze do awansu do ćwierćfinału po tym, jak Northland miał potencjalną zgodę Heremai Murray, która została nieuznana w połowie drugiej połowy.

Stwierdzono, że pomocnik Northland Jack Goodhue chwycił za koszulkę goniącego obrońcę, uniemożliwiając mu przytrzymanie Murraya po tym, jak lewy skrzydłowy przejął piłkę i wydawało się, że strzelił gola po ucieczce.

All Black Shaun Stevenson strzelił dwie z siedmiu prób North Harbour, w tym jedną bramkę dla rywala sezonu w 33. minucie.

Speedster, który został również pominięty w kadrze drużyny All Blacks na Puchar Świata, wykończył błyskotliwą akcję po stałych fragmentach gry, zaaranżowaną przez bocznego obrońcę Jamiego Bootha i czołową piątkę Bryna Gatlanda, gdy North Harbor przedarł się przez obronę Northland.

READ  All Black Joe Moody otwiera się na temat utraty ojca na raka prostaty
Napastnik Taranaki Beta, Gus Swakula, lekceważy obrońcę Otago.

Joe Allison/Getty Images

Taranaki odbija się w Dunedin

Na stadionie Forsyth Barr w Dunedin: Taranaki 36 (Logan Crawley 3′, Bradley Slater 53′, Adam Lennox 60′, Jacob Ratoumitavoki-Knipkens 69′, Josh Jacombe 78′ prób, Steven Perofeta 5 con, rzut karny) Otago 17 (Jona Narecki 17 prób, Sam Gilbert 4 rzuty karne). HT: 14-7

Po trzech porażkach z rzędu Taranaki wrócił na właściwe tory dzięki ważnemu zwycięstwu 36-17 w Dunedin.

Czwarty rzut karny Sama Gilberta w meczu sprawił, że w drugiej połowie Otago utrzymywał się na poziomie 17 punktów, ale zespół Toma Donnelly’ego upadł, a mecz wisiał na włosku.

Taranaki pokonał Otago w ostatnich 20 minutach, zdobywając 19 punktów bez odpowiedzi i awansując na drugie miejsce.

Pochodzący z drużyny New Highlanders Jacob Ratumitavoki-Knipkens strzelił dla Taranakiego czwartą bramkę na stadionie, który nazwie domem podczas przyszłorocznych zawodów Super Rugby Pacific, wykończając atak kibiców z dużej odległości na własnej połowie.

Wynik wyeliminował szanse Otago na awans do ćwierćfinału. Na dwa mecze do końca zespół traci siedem punktów do pierwszej ósemki.