NPC: Obrońca Waikato, Xavier Rowe, zdobywa hat-tricka w wygranym 27-12 meczu z Auckland

W Bell Park w Auckland: Waikato 27 (Aki Tuifailala 10, Xavier Rowe 30, 37, 66 prób, Tebaye Cook-Savage 2 kontra, stracony gol) Okland 12 (Violini Ikosai 24′, Zaren Sullivan 69′ prób, zwody Sullivana). HT: 17-5

Nieprzychylny napastnik All Blacks Samipeni Finau pomógł Waikato w szokującym zwycięstwie nad Auckland w jego pierwszym występie w sezonie National Provincial Championship.

24-latek wrócił do obowiązków w rugby na prowincji w sobotnie popołudnie po tym, jak o włos stracił miejsce w składzie drużyny All Blacks na Puchar Świata i ponownie został pominięty w drużynie Tasmana, Ethana Blackaddera, gdy Ian Foster wezwał do dodatkowej luźnej osłony napastnika.

Trudno było zaakceptować zaniedbanie Finau po udanym roku, ale z pewnością było to zaletą dla Waikato.

Chiefs wykonali ogrom pracy podczas bolesnego 80-minutowego pokazu, podczas którego Mooloos oszołomili Auckland 27-12 na Bell Park, zdobywając dopiero trzecie zwycięstwo w sezonie NPC, utrzymując wyniszczoną kontuzją drużynę Rossa Filippo w walce o ćwierćfinał pozostały dwie rundy.

Pomocnik Xavier Rowe był gwiazdą wydarzenia, strzelając hat-tricka w próbach, w tym dwa w ciągu zaledwie siedmiu minut pierwszej połowy, ale Finau odegrał swoją rolę, serią potężnych podań i znakomitą ręką w ataku. Za jedną z prób numer 9.

Pomocnik Waikato, Xavier Rowe, strzelił trzy próby przeciwko Auckland (zdjęcie w pliku).

Kerry’ego Marshalla/Getty Images

Potrzebujący zwycięstwa, aby utrzymać się w pierwszej ósemce, 18-letni skrzydłowy Aki Tuifailala, który zapewnił Waikato doskonały start, wykończył nakładającą się piłkę i już po 10 minutach biegał nietknięty.

Auckland wyrównało po 14 minutach, kiedy numer 8 Faiolini Ekousai podkręcił się i popisał się oszałamiającym strzałem Supermana w lewy róg, ale Waikato wycofał się, gdy Rowe strzelił dwie próby z rzędu tuż przed przerwą.

Po bezbramkowym początku drugiej połowy, zdobywca pierwszej piątki, Tepai Cook-Savage, powiększył prowadzenie Waikato, zdobywając gola, utrzymując punkty przy życiu.

READ  Rugby: Szczyty czarnej paproci trwają w osuwiskowym zwycięstwie nad USA w Pacific Four Series

Powracający Finau miał swój udział w trzecim strzale Rowe’a, zdobywając gola w 66. minucie, kiedy posłał krótką piłkę do pomocnika Tany Tuhakareny, aby przedarła się przez linię obrony i przekazała piłkę Rowe’owi, który wspierał.

Auckland nr 10 Zaren Sullivan dośrodkował na 11 minut przed końcem, ale do powrotu nigdy nie doszło, ponieważ Waikato utrzymał rzadkie zwycięstwo i awansował na dziewiąte miejsce w tabeli NPC, jednocześnie zmniejszając nadzieje Auckland na zakończenie sezonu zasadniczego na pierwszym miejscu.

Shaun Stephenson strzelił dwa gole, gdy North Harbor pokonało Northland (zdjęcie w pliku).

Fiona Goodall/Getty Images

Stevenson strzela dwa gole dla rozwijającej się drużyny North Harbor

Na stadionie North Harbor w Auckland: North Harbour 50 (Shaun Stevenson 5′, 34′, Cadey Banks 19′, 40+2′, Tevita Maviglio (57′, Lotto Enesi 68′, 73′ prób, Bryn Gatland 5′ rzut karny) Północ 31 (Josh Morby 30′, Herimaya Murray 45′, Reeves Rihanna 47′, Jonah Mau 51′ Reeves Rihanna próbuje 4-con, rzut karny). HT: 26-10

Dwie próby zmiennika Lotu Inisi w końcówce przypieczętowały czwarte zwycięstwo North Harbor z rzędu i utrzymały ich na dobrej drodze do awansu do ćwierćfinału po tym, jak Northland miał potencjalną zgodę Heremai Murray, która została nieuznana w połowie drugiej połowy.

Stwierdzono, że pomocnik Northland Jack Goodhue chwycił za koszulkę goniącego obrońcę, uniemożliwiając mu przytrzymanie Murraya po tym, jak lewy skrzydłowy przejął piłkę i wydawało się, że strzelił gola po ucieczce.

All Black Shaun Stevenson strzelił dwie z siedmiu prób North Harbour, w tym jedną bramkę dla rywala sezonu w 33. minucie.

Speedster, który został również pominięty w kadrze drużyny All Blacks na Puchar Świata, wykończył błyskotliwą akcję po stałych fragmentach gry, zaaranżowaną przez bocznego obrońcę Jamiego Bootha i czołową piątkę Bryna Gatlanda, gdy North Harbor przedarł się przez obronę Northland.

READ  Burling prowadzi Kiwi do zwycięstwa nad Australijczykiem w otwierającym sezon SailGP
Napastnik Taranaki Beta, Gus Swakula, lekceważy obrońcę Otago.

Joe Allison/Getty Images

Taranaki odbija się w Dunedin

Na stadionie Forsyth Barr w Dunedin: Taranaki 36 (Logan Crawley 3′, Bradley Slater 53′, Adam Lennox 60′, Jacob Ratoumitavoki-Knipkens 69′, Josh Jacombe 78′ prób, Steven Perofeta 5 con, rzut karny) Otago 17 (Jona Narecki 17 prób, Sam Gilbert 4 rzuty karne). HT: 14-7

Po trzech porażkach z rzędu Taranaki wrócił na właściwe tory dzięki ważnemu zwycięstwu 36-17 w Dunedin.

Czwarty rzut karny Sama Gilberta w meczu sprawił, że w drugiej połowie Otago utrzymywał się na poziomie 17 punktów, ale zespół Toma Donnelly’ego upadł, a mecz wisiał na włosku.

Taranaki pokonał Otago w ostatnich 20 minutach, zdobywając 19 punktów bez odpowiedzi i awansując na drugie miejsce.

Pochodzący z drużyny New Highlanders Jacob Ratumitavoki-Knipkens strzelił dla Taranakiego czwartą bramkę na stadionie, który nazwie domem podczas przyszłorocznych zawodów Super Rugby Pacific, wykończając atak kibiców z dużej odległości na własnej połowie.

Wynik wyeliminował szanse Otago na awans do ćwierćfinału. Na dwa mecze do końca zespół traci siedem punktów do pierwszej ósemki.