Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowy brytyjski minister spraw zagranicznych przebywa w Polsce z wizytą w sprawie Ukrainy

Nowy brytyjski minister spraw zagranicznych przebywa w Polsce z wizytą w sprawie Ukrainy

David Lammy zabiega o wzmocnienie relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską i zapewnienie, że nowy rząd będzie wspierał Ukrainę w jej walce z Rosją.

reklama

Minister spraw zagranicznych Polski Radek Sikorski przyjął w niedzielę nowego brytyjskiego ministra spraw zagranicznych w swoim pałacu w Chopilinie, około 300 kilometrów na północny zachód od stolicy, Warszawy.

Lamy dąży do wzmocnienia stosunków Wielkiej Brytanii z Unią Europejską i potwierdzenia, że ​​nowy rząd wspiera Ukrainę w jej wojnie z Rosją.

Powiedział, że odwiedza „kluczowych partnerów” Wielkiej Brytanii w Europie – Polskę, Niemcy i Szwecję, które są członkami NATO – w celu rozmów na temat współpracy i bezpieczeństwa.

Powiedział też, że brytyjskie wsparcie militarne, gospodarcze, polityczne i dyplomatyczne dla Ukrainy pozostanie stałe, ale chce „zresetowania” stosunków z Europą w obszarach ochrony klimatu, energii i migracji.

Lammy został mianowany w piątek po miażdżącym zwycięstwie Partii Pracy w wyborach. Premier Keir Starmer ma udać się we wtorek do Waszyngtonu, aby wziąć udział w spotkaniu NATO.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock napisała w X, że Wielka Brytania jest nieodzowną częścią Europy i współpracuje z rządem brytyjskim, aby zobaczyć, jak może zbliżyć się do UE.

Lammy odnowił zobowiązanie Starmera, że ​​nie będzie ponownie przyłączać się do jednolitego rynku Unii Europejskiej po tym, jak w 2016 r. brytyjscy wyborcy głosowali za wystąpieniem z unii politycznej i gospodarczej.

„Zostawmy lata Brexitu za sobą” – powiedział Lammy The Observer. „Nie wrócimy do jednolitego rynku i unii celnej, ale możemy wiele zrobić razem”.

Sekretarz ds. biznesu Jonathan Reynolds powiedział w niedzielę w Sky News, że Wielka Brytania powinna szukać sposobów na poprawę handlu z UE i że usunięcie niektórych barier handlowych ma sens. Powiedział jednak, że rząd labourzystowski nie jest otwarty na swobodny przepływ osób wymagany przynależność związkową.

READ  Polska kurczy elektrownie jądrowe: Nowa energetyka jądrowa

Premier składa wizytę we wszystkich czterech regionach Wielkiej Brytanii

Tymczasem brytyjski premier Keir Starmer uda się w niedzielę po Wielkiej Brytanii w ramach „natychmiastowego resetu” z rządami Szkocji, Irlandii Północnej i Walii.

Starmer, który po miażdżącym zwycięstwie swojej partii powiedział, że otrzymał „mandat do odmiennego podejścia do polityki”, ma spotkać się w Edynburgu z premierem Szkocji Johnem Swinneyem, aby spróbować „przemienić nieporozumienie we współpracę”.

„Ten dzień zacznie się od natychmiastowego zresetowania podejścia mojego rządu do współpracy z pierwszymi ministrami i pierwszymi wiceministrami” – powiedział. „Znacząca współpraca skupiona na szacunku będzie kluczem do osiągnięcia zmian w Wielkiej Brytanii”.

Chociaż każdy ze zdecentralizowanych krajów Wielkiej Brytanii wybiera członków do Izby Gmin w Londynie, mają one również własne parlamenty regionalne.