Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowa Zelandia przyłącza się do międzynarodowych starań o wykluczenie Rosji z igrzysk olimpijskich

Nowa Zelandia dołączyła do międzynarodowej koalicji 36 krajów, wzywając Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) do kontynuowania zakazu startowania rosyjskich i białoruskich sportowców w igrzyskach olimpijskich.

Minister Sportu i Rekreacji Grant Robertson podpisał oświadczenie przygotowane przez rząd Wielkiej Brytanii wraz z 35 innymi światowymi przywódcami.

Nazwisko Robertsona pojawia się między innymi wśród czołowych sportowców z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Niemiec, Francji i Hiszpanii.

W oświadczeniu wezwano do utrzymania zakazu udziału Rosjan i Białorusinów w igrzyskach olimpijskich.

Określili to jako „imperatyw sprawiedliwości i solidarności wobec ukraińskich sportowców, których obiekty zostały zniszczone i którzy musieli opuścić swój kraj”, aby kontynuować zakaz.

W styczniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski dał jasno do zrozumienia, że ​​chce, aby Rosjanie wzięli udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Zalecili, aby sportowcy z obu krajów, którzy chcą rywalizować, byli dopuszczani tylko jako neutralni, bez symboli narodowych, flag ani kolorów. Podobny do tego, co dzieje się w tenisie.

Jugosłowiańscy sportowcy rywalizowali jako neutralni gracze w 1992 roku podczas wojny bałkańskiej.

Koalicja stwierdziła, że ​​ten kurs wymaga przeglądu i jest sprzeczny z dotychczasową logiką Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

„Uznając niezależność organizacji sportowych, biorąc pod uwagę ciągłą inwazję i dewastację Ukrainy, zgodziliśmy się, że propozycja MKOl dotycząca zbadania drogi powrotnej do rywalizacji rosyjskich i białoruskich sportowców budzi wiele pytań i obaw” – czytamy w oświadczeniu.

„Nie ma praktycznego powodu, aby odchodzić od systemu wykluczania rosyjskich i białoruskich sportowców, który MKOl przedstawił w swoim oświadczeniu z 28 lutego 2022 r.”

W oświadczeniu przyjęto stanowisko, że sport i polityka są ściśle ze sobą powiązane w obu krajach, co daje im „poważne obawy” co do tego, jak ci sportowcy będą rywalizować jako neutralni.

„Zgodnie z warunkami MKOl dotyczącymi braku tożsamości z własnym krajem – kiedy są finansowani i wspierani bezpośrednio przez ich kraj.

READ  Svitolina przeżywa atak Kersta, Świątek dociera do czwartej rundy Indian Wells

„Silne powiązania i powiązania między rosyjskimi sportowcami a rosyjskim wojskiem również budzą niepokój”.

W poprzednim oświadczeniu olimpijskim wskazano, że obowiązkiem poszczególnych organów zarządzających sportem jest zapewnienie, że każdy rosyjski sportowiec, który wspiera wojnę, zostanie wykluczony z zawodów, zawieszony i zgłoszony do MKOl w celu podjęcia dalszych działań.

Powiedzieli: „Rosja i Białoruś trzymają w swoich rękach drogę do pełnego powrotu ich sportowców do międzynarodowej społeczności sportowej, a mianowicie poprzez zakończenie wojny, którą rozpoczęli”.