Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemiecka opozycja chce wzmocnić sojusz z Polską i Francją – EURACTIV.com

Niemiecka opozycja chce wzmocnić sojusz z Polską i Francją – EURACTIV.com

Nacisk na unijny blok geopolityczny z silniejszym sojuszem Niemiec, Francji i Polski, znany jako Trójkąt Weimarski, został przedstawiony jako jedna z głównych założeń nowego manifestu opozycyjnej w Niemczech Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), która stara się przejąć rząd po wyborach. Następne wybory federalne odbędą się w październiku 2025 r.

Kierownictwo największej niemieckiej partii opozycyjnej przedstawiło w poniedziałek formalną propozycję pierwszego od 2007 roku kompleksowego manifestu reformy, obiecując uczynić z Unii Europejskiej silniejszego aktora globalnego w oparciu o lepszą koordynację z sąsiadami Niemiec.

„Obecnie stoimy przed ogromną szansą w Europie, gdzie pozostałymi dwoma głównymi krajami w sercu Europy rządzą proeuropejscy przywódcy, z Emmanuelem Macronem we Francji i być może Donaldem Tuskiem w Polsce” – powiedział Daniel Caspary, przewodniczący Parlamentu Europejskiego dla CDU. Parlament Europejski powiedział Euractive. Tusk został premierem Polski po otrzymaniu cytatu od Kasparego.

Dodał, że nadszedł czas, aby „ożywienie Trójkąta Weimarskiego, abyśmy ponownie mieli zdecydowaną proeuropejską większość w Parlamencie Europejskim i Radzie Europejskiej”.

Trójkąt Weimarski powstał w latach 90. XX w. w celu wzmocnienia koordynacji pomiędzy trzema krajami na poziomie europejskim, jednak dotychczas istniał jedynie w formie spotkań odpowiednich przywódców i nie rozwinął się w znaczącą bazę sił.

Choć obecny rząd kanclerza Olafa Scholza obiecywał ożywienie forum i zacieśnienie więzi z Polską, próby te w dużej mierze zakończyły się niepowodzeniem – sytuacja, zdaniem Caspary’ego, jest częściowo spowodowana „żałosną” polityką UE obecnego sojuszu.

Unia Europejska to tylko dodatek

Za pomocą nowego manifestu CDU próbuje odzyskać płaszcz przywództwa integracji z UE, podając się, podobnie jak w 2007 r., za „europejską partię Niemiec”.

„Nie ma w ogóle żadnej polityki europejskiej [current] „Sojusz na rzecz sygnalizacji świetlnej – takie jest również postrzeganie w Europie – w tej chwili w Niemczech panuje jedynie terror i frustracja” – dodał Caspary.

READ  Młodzież ZFW Sosnov zdobyła złoto w Polsce

Jednak w przypadku CDU wydaje się, że sprawy UE również zeszły na sam dół listy priorytetów, a jedynie dwie strony poświęcono tej kwestii – 3% manifestu partii w porównaniu z 8% w 2007 r. – a Caspary wyjaśnia, że ​​zaangażowanie obywateli priorytety są bardzo ważne.. Obecnie w innych miejscach zauważając, że „ludzie mają inne problemy”.

Jednakże wyraźne zaangażowanie na rzecz większej integracji europejskiej stanowi odejście od oświadczenia z 2007 r., które odzwierciedlało ducha zahamowania dynamiki i rosnącego eurosceptycyzmu na początku XXI wieku.

Zamiast naciskać na głębszą integrację z UE, w poprzednim oświadczeniu wzywano do opcji „zwrócenia części kompetencji państwom członkowskim”.

Przekazanie uprawnień Unii Europejskiej

Jednocześnie nowa propozycja CDU sugeruje, że UE mogłaby być rozwiązaniem wyzwań zewnętrznych i globalnych, takich jak bezpieczeństwo międzynarodowe, konkurencyjność, zmiany klimatyczne i migracja.

„W obliczu rosnącej międzynarodowej konkurencji systemowej i ciągłego tworzenia się bloków (…) Unia Europejska musi stać się globalnym graczem geopolitycznym” – czytamy we wniosku.

Wzywa zatem do „przeniesienia uprawnień na UE, tam gdzie jest to przydatne”, w tym do podejmowania decyzji większością w celu zastąpienia konsensusu w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa UE.

Jednak w obliczu dostrzeganych zagrożeń bezpieczeństwa ze strony Rosji w nowej propozycji porzucono także długoterminowe wizje, takie jak armia europejska, na rzecz celów krótkoterminowych, takich jak zamknięcie „poważnych luk w zdolnościach (…) poprzez wspólną europejską obronę .” Projekty w ciągu dziesięciu lat.

Jeśli chodzi o politykę fiskalną i imigracyjną, CDU pozostaje konserwatywna, a dokument wyraźnie sprzeciwia się wspólnemu zadłużeniu UE i bardziej skrajnej polityce imigracyjnej w stylu Rwandy, w ramach której osoby uprawnione do azylu byłyby wchłaniane w krajach trzecich poza granicami kraju. Unia.

Podczas gdy partia prowadzi obecnie w niemieckich sondażach, CDU pragnie powrotu do władzy dwa lata po odejściu byłej kanclerz CDU Angeli Merkel.

READ  W NUR Art House odbywają się warsztaty poświęcone Polsce

„CDU w Niemczech jest gotowa ponownie rządzić” – powiedział Carsten Linnemann, sekretarz generalny CDU, który kierował procesem tworzenia manifestu, przedstawiając propozycję w poniedziałek, dodając, że gdyby doszło do przedterminowych wyborów powszechnych, CDU byłaby gotowa. .

Projekt oświadczenia zostanie poprawiony i poddany pod głosowanie przez kierownictwo partii i konferencję partii w przyszłym roku.

(Nick Alipoor | Euractiv.de)

Przeczytaj więcej z Euractiv