Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemiecka opozycja chce wzmocnić sojusz z Polską i Francją – EURACTIV.com

Niemiecka opozycja chce wzmocnić sojusz z Polską i Francją – EURACTIV.com


Wiadomości europejskie, które warto przeczytać. zapraszamy stolice Przez Euractiv.


Dzisiejsze wydanie wspierane jest przez ACCA

Z naszego nowego raportu wynika, że ​​pomimo kryzysu klimatycznego 46% organizacji nie ma planu emisji. Podczas COP28 omówimy, w jaki sposób rachunkowość może to zmienić, jednocześnie wzmacniając globalne standardy raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwej transformacji. On podąża ACCA/COP28.

Dowiedz się więcej →


W dzisiejszych wiadomościach ze stolic:

Berlin

Niemiecka opozycja chce umocnić sojusz z Polską Francja. Nacisk na unijny blok geopolityczny z silniejszym sojuszem Niemiec, Francji i Polski, znany jako Trójkąt Weimarski, został przedstawiony jako jedna z głównych założeń nowego manifestu opozycyjnej w Niemczech Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), która stara się przejąć rząd po wyborach. Następne wybory federalne odbędą się w październiku 2025 r. Przeczytaj więcej.


Zachodnia Europa

Paryż

Francuscy parlamentarzyści zadają rządowi mocny cios, nagle odrzucając ustawę imigracyjną. Francuscy prawodawcy odrzucili w poniedziałek rządowy projekt ustawy imigracyjnej większością 270 do 265, a sojusz skrajnie prawicowy, konserwatywny i lewicowy połączył siły, co oznacza, że ​​po raz pierwszy od 25 lat przyjęto wniosek o odrzucenie ustawy. Czytaj więcej.

///

Haga

Kontynuowane są rozmowy prawicowego rządu holenderskiego dotyczące gwarancji konstytucyjnych wobec Wildersa. Aby położyć kres możliwości utworzenia rządu centralnego, w skład którego wchodzić będzie Frans Timmermans, jeden ze skautów koalicji Ronald Plasterk uważa, że ​​utworzenie prawicowego rządu jest „możliwe”, jeśli skrajnie prawicowa Partia Wolności porzuci swoje kontrowersyjne celów antyunijnych i antyislamskich w pierwszej fazie negocjacji, zgodnie z wymogami centroprawicowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i liberalnej Partii Wolności i Demokracji zaakceptowały praworządność. Czytaj więcej.


Instytucje Unii Europejskiej

„Wojownik” przewodniczący Komisji Europejskiej powinien odejść ze stanowiska, uważa przywódca europejskiej lewicy. Kadencja Ursuli von der Leyen na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej była „najgorsza” od lat ze względu na jej „podżeganie do wojny” i nieczułe podejście do imigracji, powiedział Euroactiv lider Europejskiej Partii Lewicy Walter Baer, ​​podkreślając, że partia jest przeciwna jej potencjalnej drugiej kadencji. Czytaj więcej.

READ  Nowe wybuchy w polskiej kopalni węgla wstrzymały poszukiwania siedmiu zaginionych osób

///

Ukraiński wicepremier ostrzega, że ​​węgierskie weto na szczycie byłoby „porażką całej UE” Potencjalne weto Węgier w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy i otwarcie rozmów akcesyjnych z Kijowem na szczycie UE pod koniec tygodnia byłoby „porażką całego bloku, a nie tylko jednego europejskiego przywódcy” – powiedziała w wywiadzie ukraińska wicepremier Olha Stefanyszyna. Czytaj więcej.

Kraje nordyckie i bałtyckie

Oslo | Londyn

Wielka Brytania i Norwegia współpracują, aby pomóc Ukrainie w budowie umocnień przybrzeżnych i morskich. Norwegia i Wielka Brytania poprowadzą koalicję morską, która ma pomóc Ukrainie w budowie obrony wybrzeża i morza, ogłosili ministrowie obrony obu krajów po poniedziałkowym spotkaniu w Londynie. Czytaj więcej.

///

Sztokholm

Szwecja oferuje Ukrainie nowy pakiet pomocy krajowej przed szczytem UE. W poniedziałek, zaledwie kilka dni przed szczytem UE, Szwecja dostarczyła Ukrainie nowy pakiet pomocowy o wartości około 144 mln euro, a szwedzki premier ostrzegł Ukrainę o konieczności znalezienia porozumienia w obliczu utrzymującej się powściągliwości Węgier w sprawie pomocy. Czytaj więcej.


południe Europy

Rzym

Włochy podzielone w sprawie unijnego mechanizmu stabilizacyjnego przed głównym szczytem Włochy mogą wstrzymać ratyfikację Europejskiego Mechanizmu Stabilności, który prawdopodobnie zostanie zatwierdzony do końca roku, ponieważ partnerzy koalicji Forza Italia i Lega pozostają podzieleni w tej kwestii przed kluczowym szczytem UE w tym tygodniu, na którym premier Giorgia Meloni będzie musiała… Złożyć swoją ofertę. Stanowisko Włoch. Czytaj więcej.

///

Madryt

Centroprawica nalegała na zerwanie regionalnych porozumień z partią Vox po „mowie nienawiści” Sáncheza. Hiszpańska Partia Ludowa musi natychmiast zerwać porozumienia ze skrajnie prawicową partią Vox w regionach i gminach, którymi wspólnie zarządzają – zażądał w poniedziałek minister spraw zagranicznych José Manuel Albarez i inni członkowie postępowego rządu po tym, jak przywódca Vox Santiago Abascal skierował „mowę nienawiści”. „Do protestujących. Premier Pedro Sanchez. Czytaj więcej.

READ  Urzędnicy powiedzieli, że od czasu inwazji na Polskę z Ukrainy do Polski uciekło ponad milion osób

///

Lizbona

Costa wspiera Ukrainę i negocjacje akcesyjne Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej. Premier Portugalii António Costa powiedział w poniedziałek, że Portugalia popiera otwarcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, dodając, że postęp powinien zostać osiągnięty także w procesie rozszerzenia na Bałkany Zachodnie. Czytaj więcej.


Wschodnia Europa

Warszawa

Tusk zostaje premierem i przysięga wypędzić „zło” PiS. Polski parlament wybrał w poniedziałek Donalda Tuska na premiera po tym, jak byłemu rządzącemu kandydatowi PiS Mateuszowi Morawieckiemu nie udało się uzyskać w poniedziałek wotum zaufania, a nowy premier obiecał rzucić światło na polską politykę po ośmiu latach „złych” rządów PiS. Czytaj więcej.

///

Praga

Były szef czeskiej dyplomacji przewodzi Socjalistom w wyborach do Unii Europejskiej Partia Socjaldemokratyczna, wcześniej silny gracz na czeskiej scenie politycznej, nominowała byłego Ministra Spraw Zagranicznych i Kultury oraz byłego Marszałka Izby Reprezentantów Lubomira Zaoralka na czele listy tej partii w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Czytaj więcej.

///

Bratysława

Opozycja uważa, że ​​słowacką propozycję budżetu na 2024 rok należy nazwać „przedbankrutową”. Zaprezentowany przez słowacki rząd budżet na 2024 rok, który ma deficyt na poziomie 5,97% PKB – najwyższy w Unii Europejskiej – oraz plany zwiększenia wydatków i podatków, można określić jedynie jako przedbankrutowy – stwierdził Michal Simicka, lider Partii Pracy partia opozycyjna. Postępowa Słowacja – stwierdziła w poniedziałek. Czytaj więcej.


Wiadomości z Bałkanów

Sofia

Bułgaria znosi rosyjski podatek od tranzytu gazu w nadziei na ożywienie rozmów w sprawie Schengen. Partie rządzące w bułgarskim parlamencie zgodziły się na zniesienie podatku nałożonego na import rosyjskiego gazu przechodzącego przez terytorium Bułgarii, a lider ruchu GERB i były premier Bojko Borysow mają nadzieję, że pomoże to strefie Schengen. Czytaj więcej.

///

READ  Mustar w Abu Dhabi i Taleri w Europie wspólnie otworzyły farmy wiatrowe w Polsce.

Bukareszt

Rumunia zakupi rakiety PAC-2 GEM-T do swojego systemu Patriot. Rumuńskie Ministerstwo Obrony zwróciło się do parlamentu z wnioskiem o zakup 200 rakiet PAC-2 GEM-T na potrzeby krajowego systemu Patriot, aby pozostał on w gotowości w obliczu obecnego kryzysu bezpieczeństwa w regionie. Czytaj więcej.

///

Lublana

Słowenia zakazuje stosowania kotłów gazowych w nowych domach Kotły zostaną zakazane w nowych słoweńskich domach na mocy zmienionej ustawy energetycznej przyjętej przez rząd w zeszłym tygodniu, chociaż posunięcie to spotkało się już z krytyką. Czytaj więcej.


porządek obrad:

  • Unia Europejska: Rada do Spraw Ogólnych spotyka się, aby omówić rozszerzenie, dialog na temat praworządności, zarządzanie zmianami demograficznymi w Europie i nie tylko;
  • Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przewodniczy posiedzeniom Organu Komisarzy; Gospodarzem była przewodnicząca Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów Iratx García Pérez;
  • Wiceprzewodnicząca Komisji Vera Jourová spotyka się z Sekretarz Generalną Rady Europy Mariją Pejcinović Burić;
  • Wiceprezydent Maros Šefčović spotyka się z premierem Andory Xavierem Espotem Zamorą i ministrem spraw zagranicznych San Marino Lucą Beccarim;
  • Wiceprezydent Dubravka Čoica uczestniczy w debacie ogólnej Parlamentu na temat pakietu „Obrona demokracji”;
  • Komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides uczestniczy w ogólnej debacie Parlamentu na temat europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia;
  • Komisarz ds. pracy i praw socjalnych Nicola Schmidt bierze udział w sesji plenarnej Parlamentu na temat pracy zdalnej i prawa do odłączenia się; Przygotowuje trójstronne kierunki pracy platformy;
  • głosowanie plenarne Parlamentu w sprawie małych reaktorów modułowych, reformy przepisów dotyczących podatku od osób prawnych, wdrożenia Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej – Globalna Europa i nie tylko;

***

[Edited by Sarantis Michalopoulos, Daniel Eck, Alice Taylor, Sofia Stuart Leeson, Sofia Mandilara]

Przeczytaj więcej z Euractiv