Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niekontrolowany pocisk Chin: kiedy i gdzie spadnie na ziemię Long March 5B?

Niekontrolowany pocisk Chin: kiedy i gdzie spadnie na ziemię Long March 5B?

Obecnie niekontrolowany pocisk Long March 5B w Chinach zmierza w kierunku Ziemi, a naukowcy starają się dokładnie określić, kiedy i gdzie wyląduje.

Rakieta została wysłana w kosmos w celu przewiezienia modułu dla nowej chińskiej stacji kosmicznej, ale nieoczekiwanie osiągnęła prędkość orbitalną i okrąża planetę raz na 90 minut.

Siły kosmiczne USA śledzą teraz rakietę, Oczekuje się, że zostanie zniszczony w ciągu tygodnia – między 8 a 10 maja 2021 r.

Pocisk o długości 30 metrów przelatuje na północ od Nowego Jorku, Madrytu i Pekinu oraz na południe od Chile i Nowej Zelandii, dając naukowcom wyobrażenie o możliwym celu.

Istnieją obawy, że pocisk może wylądować na zaludnionym obszarze, „odpowiednik rozbicia małego samolotu rozrzuconego na odległość 100 mil”. Kolejny pocisk Long March spadł w maju 2020 roku z pociskiem Gruz odnotowano we wsiach na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

„Podstawowy etap w Long March 5B jest siedem razy większy niż drugi etap Falcona 9, który wywołał duże zainteresowanie prasy kilka tygodni temu, kiedy wjechał ponownie nad Seattle i Dwa zbiorniki ciśnieniowe wrzucono do stanu Waszyngton ”, Powiedział Jonathan McDowell, astrofizyk z Centrum Astrofizyki Uniwersytetu Harvarda.

„Myślę, że zgodnie z obecnymi standardami niedopuszczalne jest zezwolenie mu na ponowne wejście bez nadzoru. Od 1990 roku nie więcej niż 10 ton zostało celowo pozostawionych na orbicie, aby wrócić bez opieki”.

Ponadto gęstość atmosfery utrudnia przewidzenie lądowania pocisku. Statki kosmiczne zwykle nie latają mniej niż 300 kilometrów, więc naukowcy mają stosunkowo ograniczoną wiedzę z zakresu fizyki.

Prędkość rakiety utrudnia przewidzenie, gdzie spadnie, ale agencje kosmiczne mają pewne pojęcie o jej parametrach.

Ponieważ orbita CZ-5B (klasyfikacja gruzu) jest nachylona pod kątem 41 ° do osi Ziemi, żadne szczątki nie spadną dalej na północ ani na południe od szerokości geograficznej. Według Europejskiej Agencji Kosmicznej w Europie, w tym w Hiszpanii, Włoszech i Grecji.

READ  Starsi mężczyźni z wyższym BMI mają więcej nieprawidłowości w plemnikach

Na szczęście lądowanie pocisku raczej nie spowoduje poważnych szkód. „Najgorszy przypadek [scenario] Jest to pręt szkieletowy, który uderza w osobę i jest potencjalnie śmiertelny, ale jest mało prawdopodobne, aby spowodował wielokrotne obrażenia ”- powiedział McDowell Niezależny.

Mogą wystąpić znaczne szkody materialne z powodu prędkości wraku, ale powszechny rozpad pojazdu oznacza, że ​​jest prawdopodobne, że jeden lub dwa elementy zderzą się z zaludnionym obszarem.

Większość rakiet prawdopodobnie spali się po powrocie, a ponieważ Ziemia zawiera 75 procent wody, wpada do oceanu.