Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy ujawniają kolejny skutek złego snu: zwiększoną zawartość tłuszczu na brzuchu

Jeśli potrzebujesz innego powodu, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu każdej nocy, nowe badanie wykazało, że niewystarczający sen jest powiązany ze zwiększonym nagromadzeniem tłuszczu – szczególnie niezdrowego tłuszczu na brzuchu.

Randomizowane badanie z udziałem 12 zdrowych, nieotyłych ochotników w ciągu 21 dni wykazało, że zły sen u uczestników z ograniczonym snem wiązał się z 9-procentowym wzrostem całkowitej tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej i 11-procentowym wzrostem powierzchni trzewnej brzucha. Tłuszcz.

Ten rodzaj tłuszczu trzewnego gromadzi się głęboko w jamie brzusznej wokół narządów wewnętrznych, co zdarzało się już wcześniej Został połączony Aby zwiększyć ryzyko chorób serca i chorób metabolicznych.

Podczas gdy organizm zwykle odkłada tłuszcz pod skórą, wydaje się, że niewystarczająca ilość snu prowadzi go głębiej Obszary trzewne Naukowcy twierdzą, że wokół narządów mogą wyrządzić więcej szkód.

(Kovasin i in., Journal of the American College of Cardiology, 2022)

Powyżej: zestawienie konsekwencji niewystarczających snu w procesie.

„Wydaje się, że niewystarczający sen przekierowuje tłuszcz do bardziej niebezpiecznej przestrzeni trzewnej” Kardiolog Fernd Sommers mówi: z Mayo Clinic w Minnesocie.

Co ważne, chociaż w okresie rekonwalescencji nastąpił spadek kalorii i wagi, tłuszcz trzewny nadal wzrastał, co sugeruje, że niewystarczający sen jest wcześniej nieznaną przyczyną odkładania się tłuszczu trzewnego, a sen kompensacyjny, przynajmniej w okresie krótkoterminowym, nie odzwierciedla akumulacji tłuszczu trzewnego.”

W trakcie eksperymentu ochotnicy zostali podzieleni na dwie grupy, z których jedna spała każdej nocy dziewięć godzin, a druga spała tylko cztery godziny w ciągu dwóch tygodni. Trzy miesiące później testy zostały powtórzone z grupami wymienianymi między uczestnikami.

Oprócz różnic w akumulacji trzewnej tkanki tłuszczowej, naukowcy zauważyli, że uczestnicy, którzy spali mniej, również spożywali średnio ponad 300 dodatkowych kalorii dziennie, przyjmując około 13% więcej białka i 17% więcej tłuszczu. Wydatki na energię pozostały w większości takie same.

READ  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna rozbije się na Oceanie Spokojnym w 2031 r

Podczas badania zespół monitorował spożycie i wydatek energii, masę ciała, skład ciała, rozkład tłuszczu (w tym tłuszcz trzewny w jamie brzusznej) oraz biomarkery apetytu w krążeniu — niektóre z widocznych zmian biologicznych, których nie można było zaobserwować poza region. Naukowcy twierdzą, że pełna ocena naukowa.

„Akumulacja trzewnej tkanki tłuszczowej została wykryta tylko przez tomografię komputerową i mogła zostać przeoczona, zwłaszcza że przyrost masy ciała był bardzo skromny – tylko około jednego funta” Pierwsza autorka badania, Naima Kovasin, mówi:badacz medycyny sercowo-naczyniowej w Mayo Clinic.

„Same pomiary wagi byłyby fałszywie uspokajające pod względem konsekwencji zdrowotnych niedostatecznego snu”.

Trudność w wykryciu nagromadzenia tłuszczu z brzucha czyni go bardziej niebezpiecznym. około jednej trzeciej dorosłych w Stanach Zjednoczonych nie śpi regularnie, a do problemu przyczyniają się takie czynniki, jak praca zmianowa i korzystanie z ekranu do późna w nocy.

Wiemy, że wystarczająca ilość snu jest ważna dla funkcji mózgu, takich jak pamięć, utrzymywanie nawodnienia organizmu, ochrona przed demencją oraz z innych powodów związanych ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. To badanie pomaga pokazać, że może wystąpić wiele skutków ubocznych w zakresie innych zagrożeń dla zdrowia.

Oprócz upewnienia się, że nasze okresy snu są regularne i wystarczająco długie, naukowcy zalecają zwiększenie ilości ćwiczeń i zdrowych wyborów żywieniowych jako sposobów zapobiegania gromadzeniu się tłuszczu na brzuchu.

„W dłuższej perspektywie odkrycia te sugerują, że niewystarczający sen przyczynia się do epidemii otyłości, chorób układu krążenia i chorób metabolicznych”. Somers mówi.

Wyszukiwanie zostało opublikowane w Journal of American College of Cardiology.