Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Najdłuższe trzęsienie ziemi na świecie trwało 32 lata – prawdopodobnie zabiło tysiące ludzi | Nauka | Aktualności

Naukowcy z Nanyang Technological University w Singapurze zidentyfikowali najdłuższe znane trzęsienie ziemi na świecie. Tak zwane „powolne zsuwanie się” prawdopodobnie rozpoczęło się u wybrzeży Sumatry w 1829 roku, zanim osiągnęło punkt kulminacyjny w poważnej katastrofie 32 lata później. Artykuł opublikowany w Nature Geoscience odkrył związek między trwającym od dziesięcioleci wydarzeniem a potężnym trzęsieniem ziemi o sile 8,5 w skali Richtera w 1861 roku.

Trzęsienie ziemi w 1861 roku wybuchło wzdłuż gigantycznej rzeki Sundra – linii uskoku na wschód od Sumatry – i spowodowało niszczycielskie tsunami.

Uważa się, że tsunami nawiedziło ponad 300 mil (500 km) od wybrzeża, zabijając kilka tysięcy ludzi.

Drżenie było odczuwalne aż do Malezji, a wstrząsy wtórne nadal wstrząsały regionem przez kolejne siedem miesięcy.

Identyfikując potencjalne źródło katastrofy, naukowcy chcą pomóc wykryć niebezpieczne trzęsienia ziemi w przyszłości.

Przeczytaj więcej: Ostrzeżenie o hawajskim wulkanie: pod wulkanem Kīlauea uderza trzęsienie ziemi

Według United States Geological Survey (USGS) zjawiska powolnego poślizgu są czasami nazywane „powolnymi trzęsieniami ziemi”.

Drżenie zaczyna się, gdy linia uskoku zaczyna się ślizgać – tak jak w przypadku normalnego trzęsienia ziemi – ale w wolnym tempie.

Trzęsienia ziemi mogą trwać kilka dni zamiast sekund, ale nowe badanie pokazuje, że mogą trwać dłużej.

Wydarzenia z powolnym slajdem są często rejestrowane w Kilauea, który jest najbardziej aktywnym z pięciu wulkanów tworzących Wielką Wyspę Hawajów.

Amerykańskie badanie geologiczne stwierdziło: „Jednak powolne trzęsienia ziemi nie powodują żadnych fal sejsmicznych, a zatem nie powodują żadnych destrukcyjnych wibracji typowych dla trzęsień ziemi.

Rafa obserwowana w pobliżu Simeulue wydaje się pokazywać powtarzającą się historię ruchu wzdłuż szczeliny między 1738 a 1861 rokiem.

Od około 90 lat koralowce pokazują, że Ziemia spada w bardzo stałym tempie od około 1 do 2 milimetrów rocznie.

READ  Dane NASA ujawniają szczegóły jądra, płaszcza i skorupy Marsa

Gdzieś około 1982 r. Nagła zmiana aktywności sejsmicznej spowodowała, że ​​korale tonęły w tempie siedem razy szybszym – nastąpił powolny poślizg.

Ale wszystko zmieniło się w 1861 r., Gdy duże trzęsienie ziemi ponownie zmieniło zatonięcie.

Powolny poślizg może być katalizatorem lub wyzwalaczem trzęsienia ziemi o magnitudzie 8,5.

Rishav Malik, doktorant i główny autor badania, powiedział Scientific American, że trzęsienia ziemi mogły wywołać pewne napięcie wzdłuż jednej części szczeliny, ale wywarły większy nacisk na inną.

Powiedział: „To jest jak wiązka sprężyn. Jeśli jedna z nich puści, inne muszą udźwignąć ten ciężar”.

Według US Geological Survey, trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1 w Anchorage na Alasce mogło być spowodowane kombinacją zjawisk sejsmicznych, w tym powolnym poślizgiem.

W artykule opublikowanym w Geophysical Research Letters autorzy badania piszą: „Do trzęsienia ziemi sprzyjało narastanie naprężeń spowodowanych powolnym poślizgiem na powierzchni oddzielającym płytę od płyty północnoamerykańskiej.

„Powolny poślizg spowodował również ponad dwukrotny wzrost liczby trzęsień ziemi M3 w Cook Inlet, które rozpoczęły się w latach 90-tych”.