Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Morrisons i Motor Fuel Group rozmawiają o umowie na benzynę o wartości 2 miliardów funtów |  Wiadomości biznesowe

Morrisons i Motor Fuel Group rozmawiają o umowie na benzynę o wartości 2 miliardów funtów | Wiadomości biznesowe

Jak dowiedziała się Sky News, transakcja należąca do CD&R MFG dotycząca nabycia 340 punktów sprzedaży detalicznej paliw Morrisons może być warta do 2,5 miliarda funtów i może zostać zawarta jesienią.

przez Mark Kleinman, redaktor miejski @markkleinmansky


Piątek, 8 września 2023 o 21:16, Wielka Brytania

Sieć supermarketów Wm Morrison prowadzi rozmowy w sprawie transakcji o wartości 2 miliardów funtów na wyładunek jednego z największych brytyjskich imperiów paliwowych.

Sky News dowiedziało się, że sprzedawca spożywczy rozpoczął rozmowy z Motor Fuel Group (MFG) na temat umowy, a osiągnięcie porozumienia będzie możliwe jesienią.

Zarówno Morrisons, jak i MFG są kontrolowane przez firmę private equity Clayton Dubilier & Rice (CD&R), a źródła podają, że rozmowy skupiały się na transakcji o wartości przedsiębiorstwa do 2,5 miliarda funtów.

Działalność detaliczna paliw Morrisons obejmuje około 340 lokalizacji, a kolejnych 150 prawdopodobnie zostanie dodanych, ponieważ MFG planuje szybką rozbudowę swojej ultraszybkiej sieci ładowania pojazdów elektrycznych (EV).

Źródła branżowe wskazały, że będzie to powtórzenie transakcji rozważanej pomiędzy EG Group, gigantem sprzedaży detalicznej paliw, a Asdą – obie należące do TDR Capital oraz braci Issy Mohsina i Zubaira.

Rozmowy te zakończyły się ostatecznie ogłoszeniem w maju, że Asda przejmie oddziały EG w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Wiadomość o rozmowach pomiędzy Morrisons i MFG pojawia się kilka miesięcy po tym, jak CD&R wezwał do wstrzymania potencjalnej sprzedaży tej ostatniej firmy.

Źródła bankowe podają, że transakcja, jeśli zostanie zawarta, przyniesie korzyści obu stronom i jest negocjowana z podejściem proaktywnym, przy czym żadnej ze spółek nie grozi termin refinansowania do 2027 r.

Mówi się, że obu stronom zależy na pozycjonowaniu umowy jako partnerstwa handlowego, o możliwości którego początkowo wspomniano dwa lata temu, kiedy CD&R przedstawiło „potencjalną szansę na komercyjne partnerstwo operacyjne pomiędzy Morrisons i MFG”.

READ  Brak oznak presji inflacyjnej wkrótce osłabnie, twierdzą analitycy - The First News

Przejęcie Morrisons przez CD&R za 7 miliardów funtów zostało zbadane przez organy regulacyjne ds. konkurencji, częściowo na podstawie obecnego stanu własności MFG przez nabywcę.

Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) orzekł, że sprzedaż 87 samochodów benzynowych MFG wystarczy, aby rozwiać obawy.

Ta transakcja została już sfinalizowana.

Dodanie wysokiej jakości placówek detalicznych do zaopatrywania lokalizacji detalicznych sprawiło, że w ostatnich latach było to jedno z najostrzejszych pól bitwy dla brytyjskich kupujących.

Jednak w ostatnich miesiącach sprzedawcy detaliczni paliw znaleźli się pod intensywną kontrolą rządu i CMA, ponieważ ministrowie szukali sposobów na złagodzenie kryzysu związanego z kosztami utrzymania.

W lipcu Grant Shapps, ówczesny sekretarz ds. energii, powiedział, że operatorzy podjazdów będą zmuszeni publikować aktualne ceny, aby zapewnić kierowcom większą przejrzystość.

Mówi się, że rozmowy pomiędzy Morrisons i MFG przewidują sprzedaż całości lub zdecydowanej większości punktów sprzedaży detalicznej paliw firmy Morrisons.

„Transakcja pozwoli obu firmom wykorzystać swoje mocne strony, przy czym Morrisons Pumps będzie obsługiwany przez MFG, najlepszego w swojej klasie operatora placów zabaw, a sieć supermarketów skupi się na tym, co robi najlepiej – produkcji i sprzedaży detalicznej żywności” – powiedziała jedna z osób. . Blisko rozmów.

Zwiększy to także zdolność Morrisons do inwestowania w swoją ofertę hurtową i ogólnospożywczą jako kanały wzrostu, twierdzą.

Ponadto, według źródła, klienci otrzymają lepszą cenę na dystrybutorze dzięki zdolności MFG do wykorzystania korzyści cenowych wynikających z hurtowych zakupów paliwa „w celu wsparcia atrakcyjnej propozycji wartości paliwa”.

Szacuje się, że w ciągu ostatniej dekady MFG zainwestowało 400 milionów funtów w sieć ładowania pojazdów elektrycznych.

Skontaktowano się z miejskimi konsultantami w sprawie pracy nad transakcją, która może zostać ogłoszona już w przyszłym miesiącu.

CD&R, Morrisons i MFG odmówiły komentarza.