Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Minister finansów zadowolony z recesji, jeśli doprowadzi ona do niższej inflacji | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Kanclerz mówi, że czuje się zobowiązany do wspierania Banku Anglii w jego decyzjach, jako sposobu na zapewnienie dobrobytu i wzrostu gospodarczego.

przez Ed Conway, redaktor ds. ekonomii i danych @ćwierkać


piątek 26 maja 2023 03:07, Wielka Brytania

Jeremy Hunt powiedział Sky News, że czuje się komfortowo, gdy Wielka Brytania pogrąża się w recesji, jeśli to jest potrzebne do obniżenia inflacji.

Kanclerz powiedział, że w pełni poprze Bank Anglii, podnosząc stopy procentowe wyżej, potencjalnie nawet do 5,5%, ponieważ walczył z wyższymi niż oczekiwano stopami procentowymi.

Zapytany przez Sky News, czy „czułby się komfortowo, gdyby Bank Anglii robił wszystko, co w jego mocy, aby obniżyć inflację, nawet jeśli mogłoby to wywołać recesję”, powiedział: „Tak, ponieważ ostatecznie inflacja jest źródłem niestabilności. „

„A jeśli chcemy osiągnąć dobrobyt, rozwijać gospodarkę i zmniejszyć ryzyko recesji, musimy wspierać Bank Anglii w trudnych decyzjach, które podejmuje.

„Muszę zrobić coś innego, a mianowicie upewnić się, że decyzje, które podejmuję jako doradca, bardzo trudne decyzje, równoważą księgi, aby rynki i świat zobaczyły, że Wielka Brytania jest krajem, który za to płaci – wszystko te rzeczy oznaczają, że polityka pieniężna w Banku Anglii (i) polityka finansowa przez Ministra Finansów są zgodne.

Komentarze pojawiły się po tym, jak oczekiwania rynku dotyczące ostatecznego szczytu stóp procentowych w Wielkiej Brytanii znacznie wzrosły w następstwie Dane o inflacji CPI są w tym tygodniu wyższe od oczekiwań.

Podczas gdy oczekiwany szczyt stóp w Wielkiej Brytanii wyniósł w zeszłym tygodniu nieco powyżej 4,75%, spadły one wyżej, do 5,5%, po środowych statystykach. Wyłączając zmienność, która nastąpiła po wydaniu minibudżetu jesienią zeszłego roku, była to największa zmiana oczekiwań dotyczących stóp procentowych od 2008 roku.

Co inflacja bazowa oznacza dla konsumentów?

premier Rishi Sunak W styczniu obiecał obniżyć inflację o połowę w tym rokuco w praktyce oznaczałoby obniżenie go do nieco ponad 5% do końca 2023 roku. Prognozy Banku Anglii z początku tego tygodnia wskazywały, że odniesie on niewielki sukces.

READ  Dane dotyczące handlu detalicznego w Wielkiej Brytanii pokazują, że niepewni kupujący nadal pozostają w domu | Sektor detaliczny

To jest limitowana wersja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

Czytaj więcej:
Inflacja w sklepach spożywczych spadła drugi miesiąc z rzędu
Pożyczki rządowe są znacznie wyższe niż oczekiwano

Kliknij, aby zasubskrybować podcast The Ian King Business Podcast, gdziekolwiek go znajdziesz

Ponieważ jednak ostatnie dane o inflacji są znacznie wyższe od prognozowanej przez bank ścieżki, obietnica może nie zostać zrealizowana.

Ale premier zobowiązał się również do wzrostu gospodarki. I chociaż Międzynarodowy Fundusz Walutowy powiedział w tym tygodniu, że Wielka Brytania uniknie recesjiEkonomiści uważają, że obecnie, biorąc pod uwagę oczekiwania dotyczące wyższych stóp procentowych, rozsądne jest, aby zamiast tego Wielka Brytania zawierała umowę na dwa kwartały PKB – techniczna definicja recesji.

MFW: Kryzys kosztów życia będzie trwał

Hunt dodał: „Kiedy premier ogłosił, że jego celem jest zmniejszenie inflacji o połowę w styczniu, niektórzy śmiali się z tego i mówili:„ Cóż, to automatyczne, inflacja i tak spadnie ”.

„Nie ma nic automatycznego w obniżaniu inflacji, to wielka praca, ale musimy to osiągnąć i osiągniemy to.

„To nie jest kompromis między walką z inflacją a recesją. Ostatecznie jedyną drogą do zrównoważonego wzrostu jest niższa inflacja”.