Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Akcje na Wall Street były prowadzone przez Nvidię po wynikach wybuchu

Zyski napływające od producenta chipów Nvidii spowodowały wzrost amerykańskich akcji w czwartek, równoważąc obawy dotyczące porozumienia w sprawie pułapu zadłużenia i rosnących stóp procentowych.

Nasdaq Composite z Wall Street wzrósł o 1,6 procent, podczas gdy S&P 500 wzrósł o 0,8 procent, odrabiając straty z początku tygodnia.

Oba były wspierane przez Nvidię, która po południu wzrosła o ponad jedną czwartą, zwiększając wartość rynkową firmy o około 200 miliardów dolarów. Kwartalny zysk Nvidii w środę przebił oczekiwania analityków, napędzany wyższym popytem na chipy wykorzystywane w generatywnych systemach sztucznej inteligencji. Akcje Microsoftu i Alphabet, które są mocno zaangażowane w rozwój sztucznej inteligencji, wzrosły odpowiednio o 3,5% i 1,7%.

ASML, największa firma technologiczna w Europie, wzrosła o 5 procent, a BE Semiconductor o 7,6 procent. W Azji południowokoreański SK Hynix skoczył o 5,9 proc.

W Stanach Zjednoczonych rentowność krótkoterminowych bonów skarbowych wzrosła, ponieważ inwestorzy zwiększyli swoje zakłady, że Rezerwa Federalna ponownie podniesie stopy procentowe w tym roku. Niższa niż oczekiwano liczba nowych bezrobotnych i korekta w górę danych dotyczących PKB za pierwszy kwartał były przyczyną ponownego rozpatrzenia.

Rentowność dwuletnich bonów skarbowych – która zmienia się wraz z oczekiwaniami dotyczącymi stóp procentowych – wzrosła o 0,16 punktu procentowego do 4,5 procent, podczas gdy rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 0,09 punktu procentowego do 3,81 procent. Na rynku kontraktów terminowych inwestorzy wyceniali kolejny wzrost stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego do lipca.

Oczekiwania dotyczące wyższych stóp procentowych zwykle szkodzą akcjom, a nazwy techniczne są często uważane za bardziej wrażliwe.

Republikańscy negocjatorzy powiedzieli w czwartek, że poczyniono pewne postępy w rozmowach na temat pułapu zadłużenia, chociaż nie osiągnięto jeszcze porozumienia.

Rentowność bonów skarbowych z terminem wykupu w przyszłym miesiącu – blisko oczekiwanej daty, kiedy rządowi USA skończą się pieniądze – wyniosła w czwartek 5,5 proc., po tym jak w ciągu nocy osiągnęła 5,7 proc.

READ  Opóźnienia na lotniskach: najnowsze z Heathrow i Gatwick, ponieważ bramki ePassport powodują chaos w podróży w sobotę w święto państwowe

Agencja ratingowa Fitch wskazała, że ​​może obniżyć rating kredytowy USA i umieścić swój potrójny rating A na liście obserwacyjnej z powodu „rosnącej stronniczości utrudniającej rozwiązanie” w sprawie pułapu zadłużenia.

Ostatni raz Fitch Ratings przestawił USA na obserwację negatywną podczas negocjacji pułapu zadłużenia w Waszyngtonie w październiku 2013 roku, na dwa dni przed tzw.

W Wielkiej Brytanii złote obligacje ponownie się wyprzedały, spadając w środę po tym, jak dane pokazały, że inflacja spadła w kwietniu do 8,7 procent – ​​znacznie mniejszy spadek niż oczekiwał Bank Anglii.

Rentowność dwuletnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła o 0,17 punktu procentowego do 4,5 procent. Na koniec ubiegłego tygodnia rentowność była poniżej 4 proc.

Rentowność 10-letnich papierów również wzrosła o 0,16 pkt. proc. do 4,36 proc., blisko poziomów z października 2022 r., kiedy to „miniaturowy” budżet ówczesnego kanclerza Kwasi Quarting spowodował pogorszenie na rynkach finansowych.

Handlowcy podnieśli swoje prognozy dotyczące stóp procentowych w Wielkiej Brytanii i teraz spodziewają się, że do końca roku stopy osiągną szczyt na poziomie 5,5 procent, w porównaniu do prognoz 4,9 procent zaledwie tydzień temu.

„Istnieje ciągły strach związany z wymykaniem się inflacji spod kontroli w Wielkiej Brytanii [ . . . ] Pojawiły się pewne obawy co do zdolności banku centralnego do rozwiązania tego problemu, powiedział Joel Kreuger, strateg rynkowy w LMAX Group.

Londyński FTSE 100 notował w czwartek spadek o 0,7 procent, co czyni go największym spadkiem w Europie wśród głównych rynków.

W Azji indeks Hang Seng w Hongkongu spadł o 1,9 procent, podczas gdy indeks CSI 300 w Chinach spadł o 0,2 procent. Japoński Topix spadł o 0,3 proc.