Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Akcje na Wall Street były prowadzone przez Nvidię po wynikach wybuchu

Akcje na Wall Street były prowadzone przez Nvidię po wynikach wybuchu

Zyski napływające od producenta chipów Nvidii spowodowały wzrost amerykańskich akcji w czwartek, równoważąc obawy dotyczące porozumienia w sprawie pułapu zadłużenia i rosnących stóp procentowych.

Nasdaq Composite z Wall Street wzrósł o 1,6 procent, podczas gdy S&P 500 wzrósł o 0,8 procent, odrabiając straty z początku tygodnia.

Oba były wspierane przez Nvidię, która po południu wzrosła o ponad jedną czwartą, zwiększając wartość rynkową firmy o około 200 miliardów dolarów. Kwartalny zysk Nvidii w środę przebił oczekiwania analityków, napędzany wyższym popytem na chipy wykorzystywane w generatywnych systemach sztucznej inteligencji. Akcje Microsoftu i Alphabet, które są mocno zaangażowane w rozwój sztucznej inteligencji, wzrosły odpowiednio o 3,5% i 1,7%.

ASML, największa firma technologiczna w Europie, wzrosła o 5 procent, a BE Semiconductor o 7,6 procent. W Azji południowokoreański SK Hynix skoczył o 5,9 proc.

W Stanach Zjednoczonych rentowność krótkoterminowych bonów skarbowych wzrosła, ponieważ inwestorzy zwiększyli swoje zakłady, że Rezerwa Federalna ponownie podniesie stopy procentowe w tym roku. Niższa niż oczekiwano liczba nowych bezrobotnych i korekta w górę danych dotyczących PKB za pierwszy kwartał były przyczyną ponownego rozpatrzenia.

Rentowność dwuletnich bonów skarbowych – która zmienia się wraz z oczekiwaniami dotyczącymi stóp procentowych – wzrosła o 0,16 punktu procentowego do 4,5 procent, podczas gdy rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 0,09 punktu procentowego do 3,81 procent. Na rynku kontraktów terminowych inwestorzy wyceniali kolejny wzrost stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego do lipca.

Oczekiwania dotyczące wyższych stóp procentowych zwykle szkodzą akcjom, a nazwy techniczne są często uważane za bardziej wrażliwe.

Republikańscy negocjatorzy powiedzieli w czwartek, że poczyniono pewne postępy w rozmowach na temat pułapu zadłużenia, chociaż nie osiągnięto jeszcze porozumienia.

Rentowność bonów skarbowych z terminem wykupu w przyszłym miesiącu – blisko oczekiwanej daty, kiedy rządowi USA skończą się pieniądze – wyniosła w czwartek 5,5 proc., po tym jak w ciągu nocy osiągnęła 5,7 proc.

READ  Akcjonariusze zatwierdzają połączenie WarnerMedia i Discovery

Agencja ratingowa Fitch wskazała, że ​​może obniżyć rating kredytowy USA i umieścić swój potrójny rating A na liście obserwacyjnej z powodu „rosnącej stronniczości utrudniającej rozwiązanie” w sprawie pułapu zadłużenia.

Ostatni raz Fitch Ratings przestawił USA na obserwację negatywną podczas negocjacji pułapu zadłużenia w Waszyngtonie w październiku 2013 roku, na dwa dni przed tzw.

W Wielkiej Brytanii złote obligacje ponownie się wyprzedały, spadając w środę po tym, jak dane pokazały, że inflacja spadła w kwietniu do 8,7 procent – ​​znacznie mniejszy spadek niż oczekiwał Bank Anglii.

Rentowność dwuletnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła o 0,17 punktu procentowego do 4,5 procent. Na koniec ubiegłego tygodnia rentowność była poniżej 4 proc.

Rentowność 10-letnich papierów również wzrosła o 0,16 pkt. proc. do 4,36 proc., blisko poziomów z października 2022 r., kiedy to „miniaturowy” budżet ówczesnego kanclerza Kwasi Quarting spowodował pogorszenie na rynkach finansowych.

Handlowcy podnieśli swoje prognozy dotyczące stóp procentowych w Wielkiej Brytanii i teraz spodziewają się, że do końca roku stopy osiągną szczyt na poziomie 5,5 procent, w porównaniu do prognoz 4,9 procent zaledwie tydzień temu.

„Istnieje ciągły strach związany z wymykaniem się inflacji spod kontroli w Wielkiej Brytanii [ . . . ] Pojawiły się pewne obawy co do zdolności banku centralnego do rozwiązania tego problemu, powiedział Joel Kreuger, strateg rynkowy w LMAX Group.

Londyński FTSE 100 notował w czwartek spadek o 0,7 procent, co czyni go największym spadkiem w Europie wśród głównych rynków.

W Azji indeks Hang Seng w Hongkongu spadł o 1,9 procent, podczas gdy indeks CSI 300 w Chinach spadł o 0,2 procent. Japoński Topix spadł o 0,3 proc.