Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ann Boden rezygnuje ze stanowiska szefowej Starling, aby uniknąć potencjalnego konfliktu interesów

Ann Boden, założycielka Starling Bank, rezygnuje ze stanowiska dyrektora generalnego w niespodziewanym ogłoszeniu, które, jak powiedziała, ma na celu usunięcie wszelkich potencjalnych konfliktów interesów związanych z byciem znaczącym udziałowcem w fintech.

Bowden, która jest właścicielem 4,9 procent banku, który założyła w 2014 roku, powiedziała, że ​​ustąpi z końcem czerwca po rozmowach z zarządem na temat ryzyka konfliktu. Powiedziała, że ​​zaczęła te rozmowy jakieś sześć miesięcy temu.

„Nowoczesne zarządzanie polega na ustalaniu strategii zarządu i wykonywaniu jej przez dyrektora generalnego” – powiedział Bowden w czwartek. „Jako główny akcjonariusz bardzo trudno jest to zrobić, jeśli jest się również dyrektorem generalnym”.

Dodała, że ​​brytyjskie organy regulacyjne w rzeczywistości nie podniosły jej udziałów w banku.

Boden jest ostatnim z długiej listy brytyjskich szefów fintech, którzy odeszli, w tym Toma Blomfielda, który założył rywala Monzo, oraz współzałożyciela Wise, Taaveta Hinrikusa, który ustąpił ze stanowiska szefa firmy płatniczej, aby wzmocnić zarządzanie przed listą publiczną w 2021 r. .

Dyrektor operacyjny John Mountain przejmie stanowisko tymczasowego dyrektora generalnego po odejściu Bodena, powiedział Starling. Odnotował rekordowy sześciokrotny wzrost zysku przed opodatkowaniem do 195 mln GBP w roku do marca 2023 r., podczas gdy przychody wzrosły ponad dwukrotnie do 453,0 mln. funtów szterlingów. .

Wzrost kredytów hipotecznych pomógł osiągnąć wyniki, a kredyty hipoteczne wyniosły łącznie 3,4 miliarda funtów, w porównaniu do 1,2 miliarda funtów w tym samym okresie ubiegłego roku. Starling przejął dostawcę kredytów hipotecznych Fleet Mortgages w lipcu 2021 r. oraz portfel pożyczkowy specjalistycznego pożyczkodawcy Masthaven w czerwcu ubiegłego roku.

Dyrektor finansowy Declan Ferguson powiedział, że Starling wprowadzi na rynek dodatkowy produkt hipoteczny w nadchodzących miesiącach.

Podobnie jak inni pożyczkodawcy, wyniki Starling zostały wzmocnione przez wyższe stopy procentowe. Bank Anglii podniósł stopy procentowe do 4,5 procent w maju, najwyższego poziomu od 2008 roku, ponieważ zmaga się z uporczywą inflacją.

READ  Właściciel British Gas chce maksymalnych okazyjnych zysków na rachunkach za energię

Marża odsetkowa netto Starling – różnica między odsetkami otrzymanymi od pożyczek a stopą płaconą od depozytów – wzrosła o 145 punktów bazowych do 2,72 proc.

Bowden powiedział również, że chociaż bank nadal chce wejść na giełdę, poczeka, aż ustabilizuje się trudne otoczenie makroekonomiczne.

Dodała: „Rynki IPO są zamknięte i tak naprawdę nie wiemy, kiedy zostaną otwarte”. „Starling zawsze uważał, że jego rówieśnicy, duże banki, są na liście, więc prawdopodobnie powinniśmy być na tej samej liście co oni, ale nie spieszymy się”.

Bowden powiedział w lipcu zeszłego roku, że Starling rozważa pierwszą ofertę publiczną „być może [in] 2023, może 2024.

Firma ostatnio osiągnęła cenę 2,5 miliarda funtów w kwietniu 2022 roku po rundzie finansowania w wysokości 130,5 miliona funtów od obecnych inwestorów, znacznie poniżej brytyjskiego fintech Revolut, który został wyceniony na 33 miliardy dolarów w ostatniej rundzie finansowania w lipcu 2021 roku lub Monzo. , wart 4,5 mld USD w grudniu 2021 r.

Bowden dodał, że domyślnym miejscem umieszczania Starling na liście będzie Wielka Brytania. Ograniczona zdolność Londynu do utrzymywania lokalnych firm technologicznych planujących upublicznienie była powodem do niepokoju, a Urząd Nadzoru Finansowego zaproponował w maju gruntowne zmiany w systemie notowań.