Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Minisforum prezentuje płytę główną Mini-ITX ze slotem MXM na dyski SSD

Minisforum prezentuje płytę główną Mini-ITX ze slotem MXM na dyski SSD

Minisforum w dalszym ciągu dywersyfikuje swoją działalność wykraczającą poza małe komputery PC i w tym tygodniu wprowadziło na rynek niezwykłą płytę główną Mini-ITX ze slotem MXM. Zwykle używana do kart graficznych, płyta główna Eyertec AD650i firmy Minisforum jest zamiast tego wyposażona w adapter MXM, który umożliwia podłączenie do trzech dysków SSD M.2. Łącznie płyta Mini-ITX może obsłużyć 4 dyski SSD M.2 oraz kilka dysków SSD SATA.

[making the platform suitable for an HTPC, NAS, or a small desktop that needs three M.2 drives.]

Sama płyta główna Minisforum AD650i Mini-ITX oparta jest na procesorze Intel Core i7-12650H klasy laptopowej (rdzenie CPU 6P+4E, do 4,70 GHz, 24MB cache, grafika UHD z 64 EU, 45W PBP), z którym można ją sparować z maksymalnie 64 GB pamięci DDR4 przy użyciu dwóch modułów SO-DIMM, jednego dysku SSD M.2 NVMe/PCIe i dwóch dysków SATA 3.0. Tymczasem do karty magistrali MXM można dodać trzy kolejne dyski SSD M.2 (aczkolwiek z interfejsem PCIe), które można skonfigurować do pracy w trybach RAID0, RAID1 i RAID5.

Ponieważ Minisforum oferuje adapter MXM dla trzech dysków M.2 z płytą główną Eyertec AD650i, wyraźnie pozycjonuje jednostkę NAS i podobne urządzenia, które muszą zmieścić wiele urządzeń pamięci masowej. Chociaż nie ma wielu dysków SSD M.2-2280 o dużej pojemności, które mogłyby konkurować z dyskami twardymi pod względem kosztu terabajta, platforma prawdopodobnie wyląduje w niszowej części sektora NAS.

Dla tych, którzy chcą używać Eyertec AD650i na PC, gniazdo MXM nie ogranicza się do dysków SSD i technicznie można go wykorzystać do zainstalowania karty graficznej. Ponieważ jednak karty graficzne MXM nie są już preferowane (zamiast rozwiązań lutowanych), znalezienie takiej, którą warto zainstalować, to zupełnie inna sprawa.

READ  Podobno tryb wieloosobowy Halo Infinite zostanie udostępniony w jakiejś formie w poniedziałek • Eurogamer.net

Dopełniając pozostałe opcje we/wy AD650i, płyta jest wyposażona w port USB-C obsługujący USB4, cztery porty USB 3.0 typu A, adapter Wi-Fi 6E + Bluetooth, port 2,5 Gb i dwa porty HDMI wyjścia wyświetlania.

Eyertec AD650i od Minisforum jest teraz dostępny w tej firmie za 2599 jenów (313 dolarów bez VAT), co nie jest szczególnie niską ceną. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z produktem wyjątkowym, nie jest to nic zaskakującego, jednak wysoka cena podkreśla fakt, że prawdopodobnie będzie to produkt niszowy..