Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Magnus Carlsen wygrywa po emocjonującej rundzie finałowej

Magnus Carlsen wygrywa po emocjonującej rundzie finałowej

GM Magnus Carlsen i GM Jan Krzysztof Duda rozegrali ekscytującą i niezapomnianą rundę finałową Superbet Poland Rapid & Blitz 2023, w której pierwszy z nich trzymał nerwy, aby zremisować i wygrać turniej z 24 punktami i zdobyć pierwszą nagrodę. 40 000 $ i 13 punktów Grand Tour Chess. Duda zajął drugie miejsce z 23 punktami za 30 000 $ i 10 punktami GCT, podczas gdy GM Wesley Soo i GM Maxime Vacher-Lagrave zremisowali na trzecim i czwartym miejscu z 21,5 punktami za 22 500 $ i 7,5 GCT każdy.

Carlsen rozpoczął piąty i ostatni dzień, w którym przerwał dzień poprzedni, przedłużając swoją passę do 7/7. W pewnym momencie zdobył nawet 10,5 punktu z 11 meczów między 14 a 24 kolejką. Pokonał nocnego lidera Dudę w 20. rundzie i powiększył przewagę do dwóch punktów w 23. rundzie. koniec przedostatniej rundy, odpierając Carlsena Porywający atak Dudy w ostatniej rundzie zremisował mecz i zakończył mecz z przewagą punktu nad resztą stawki.

Jak recenzować?

Możesz przejrzeć gry Superbet Poland Rapid & Blitz 2023 na naszej stronie wydarzeń.

Ponieważ pod koniec czwartego dnia sprawy utknęły w martwym punkcie, był to długo wyczekiwany finałowy dzień w Warszawie, a były mistrz świata wydawał się oddawać swoje zwykłe metody przygotowań do kluczowego dnia finałowego:

Przewidując zaciekłą walkę Carlsena, w sali Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, która wydawała się przepełniona, można było zobaczyć tłum gapiów:

Sala wydawała się być więcej niż wypełniona po brzegi, a fani zdawali się obserwować akcję nawet z boku. Zdjęcie: Lennart Oates/The Grand Chess Tour.
I było wielu wymagających fanów Carlsena. Zdjęcie: Lennart Oates/The Grand Chess Tour.

Gra Carlsena w ostatnim dniu polegała na wytrwałości w nieoczekiwanych otwarciach czarnymi figurami, łatwym przekształcaniu korzystnych pozycji, pokonywaniu przeciwników swoją charakterystyczną techniką równych końcówek, utrzymywaniu nerwów i stabilnej grze pod presją – czy to w trudnych sytuacjach lub pod presją. Rozważ następujące gry:

READ  Kimber, „wolna strefa” dla osób LGBT

Z 1,5-punktową przewagą nad Dudą, Carlsen zmierzył się z najtrudniejszym wyzwaniem dnia przed GM Levonem Aronianem w przedostatniej rundzie, który w pewnym momencie wydawał się mieć znaczną przewagę. Ten mecz był jednym z najważniejszych wydarzeń dnia, kiedy Aronian wywierał presję na Carlsena i piękny zugzwang na koniec gry, co zauważył komentator wypożyczenia GM, Christian Chirila:

Aronian brał udział w pamiętnym starciu z Carlsenem w przedostatniej rundzie. Zdjęcie: Lennart Oates/The Grand Chess Tour.

Ten remis pozwolił Dudzie na osiągnięcie punktowej przewagi w tabeli, a do końca meczu pozostała tylko runda finałowa. Okazało się, że było to świetne starcie pomiędzy tymi dwoma graczami, którzy zachwycali fanów szachów swoją grą przez całe wydarzenie. To była bardzo napięta sprawa z wieloma dramatami, która doprowadziła do naszej Gry Dnia, co wyjaśnia GM Rafael Leitao poniżej:

Fajnie się oglądało ostatnie momenty pełnego napięcia meczu na szczycie:

Tak więc Vacher-Lagrave zdobył 5/9 i 6/9 w tym dniu, aby zakończyć remis na 3-4 miejscach. Wśród ich meczów zwycięstwo Vachier-Lagrave nad Aronianem zostało naznaczone ciekawym pominięciem:

Vachier-Lagrave: Korzyść z dziwnego przeoczenia. Zdjęcie: Lennart Oates/The Grand Chess Tour.

W takim wydarzeniu z tak wieloma kreatywnymi graczami było wiele pamiętnych gier. Następny krótki i słodki atak GM Richarda Rapporta był godny uwagi:

Warto być w zgodzie. Zdjęcie: Lennart Oates/The Grand Chess Tour.

Wyniki Blitza

Końcowy ranking szybkich i błyskawicznych


Dystrybucja nagród


Zdjęcie: Wielki Turniej Szachowy.

(WC = uczestnik z dziką kartą.)

Układ szachowy Grand Tour

Zdjęcie: Wielki Turniej Szachowy.

poprzedni zasięg