Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Napływ migrantów przez granicę polsko-białoruską budzi w Niemczech niepokój

Niedawny wzrost liczby migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu próbujących przedostać się do Polski wzbudził niepokój w sąsiednich Niemczech – co skłoniło niektórych do wezwania do przywrócenia kontroli wzdłuż wspólnej granicy obu krajów.

Niektóre regiony w Niemczech wezwały do ​​przywrócenia kontroli wzdłuż granicy kraju z Polską ze względu na rosnącą liczbę migrantów próbujących przedostać się do kraju.

Obawy te pojawiły się w Brandenburgii i Saksonii po tym, jak polska straż graniczna zauważyła więcej nielegalnych prób przekraczania granicy wzdłuż granicy z Białorusią.

Rzecznik polskiej straży granicznej podkreślił jednak, że migranci wjeżdżający do UE docierają nie tylko przez Polskę, ale także przez kraje bałtyckie.

– Wspomniani przez stronę niemiecką migranci przybyli przez Białoruś lub Rosję i jeszcze w ostatnim czasie wydają rosyjskie wizy – mówi Anna Michalska, rzeczniczka polskiej Straży Granicznej.

„Mamy też informacje ze strony łotewskiej, ze strony litewskiej, że wiele osób, które nielegalnie przekroczyły granicę z Białorusi przebywało w ośrodkach otwartych dla cudzoziemców. W tym roku zatrzymaliśmy dwa razy więcej” [migrants] na granicy polsko-litewskiej niż rok temu.

Wolontariusze pomagają bezbronnym migrantom na granicy polsko-białoruskiej

Wraz ze wzrostem liczby migrantów wzdłuż polsko-białoruskiej granicy, w pobliżu znajdują się również organizacje humanitarne. Michelle Walney jest jedną z wolontariuszek pomagających ludziom na ziemi.

– Teraz, zwłaszcza po zimie, ten ruch na granicy polsko-białoruskiej się nasila. Wiosną wtargnięć jest po prostu za dużo – mówi Wolny.

Migranci wzdłuż granic, głównie z Bangladeszu, Indii, Erytrei i Etiopii, często spotykają się z użyciem siły.

„nasz [volunteer] Grupa przeprowadziła cztery takie interwencje w ciągu ostatnich 24 godzin. Można również zaobserwować rosnącą brutalność straży granicznej w obu krajach, co skutkuje większą liczbą ofiar wśród uchodźców”.

Zagrożenia, na jakie narażeni są migranci próbujący przekroczyć granice

Niektórzy migranci muszą próbować wspiąć się na polski mur graniczny lub przekroczyć niebezpieczne rzeki i bagna, aby dostać się do kraju.

READ  Rozbudowany Terminal B otwarty w Katowice Airport, Polska

Kobieta z Kamerunu powiedziała Euronews, że jej pierwotnym celem było dotarcie do Francji.

„Z mojego kraju polecieliśmy samolotem do Rosji, ponieważ my [to get] Bezpośrednia wiza do Francji, nie jest łatwo wjechać do naszego kraju, dlatego podejmujemy wszelkie możliwe sposoby, aby się tam dostać iz wszelkim możliwym ryzykiem.

Po przekroczeniu granicy na piechotę wielu pozostaje w polskich lasach w trudnych warunkach przez kilka dni.

„Opuściłem mój kraj z powodu wojny i niestabilności”, mówi imigrant z Kamerunu. „Szukamy lepszego życia”.

Mimo muru, który Polska wzniosła wzdłuż granicy, szlak migracyjny przez Rosję i Białoruś nadal działa i nie wygląda na to, żeby ta sytuacja szybko się skończyła.