Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Luksusowy statek wycieczkowy MV Ocean Explorer, który utknął na mieliźnie, wypłynął na wolność podczas przypływu na Grenlandii

Luksusowy statek wycieczkowy MV Ocean Explorer, który utknął na mieliźnie, wypłynął na wolność podczas przypływu na Grenlandii

Luksusowy statek wycieczkowy MV Ocean Explorer został pomyślnie odzyskany w czwartek (czasu lokalnego), trzy dni po tym, jak osiadł na mieliźnie na Grenlandii z 206 osobami na pokładzie – poinformowały władze i właściciel statku.

Firma z siedzibą w Kopenhadze, będąca właścicielem statku, SunStone Ships, oraz Joint Arctic Command, które koordynowało operację, podały, że rybacki statek badawczy uwolnił statek podczas przypływu.

„Nikt na pokładzie nie odniósł obrażeń, nie doszło do skażenia środowiska ani penetracji kadłuba” – stwierdziła firma SunStone Ships w oświadczeniu.

Dodała, że ​​statek badawczy, który holował statek wycieczkowy, należał do agencji rządowej Greenland Institute of Natural Resources.

Powiedziała, że ​​statek wycieczkowy i jego pasażerowie udają się teraz do portu, w którym można ocenić uszkodzenia dna statku, a pasażerowie zostaną zabrani do miejsca, skąd będą mogli zostać przetransportowani do domu.

Biuro podróży, które zorganizowało wycieczkę, australijskie Aurora Expeditions, nie udzieliło natychmiastowego komentarza.

Statek wycieczkowy osiadł na mieliźnie w poniedziałek nad kołem podbiegunowym w Albfjord w Parku Narodowym Północno-Wschodniej Grenlandii, najbardziej wysuniętym na północ parku narodowym na świecie.

Park jest mniej więcej wielkości Francji i Hiszpanii razem wziętych, a około 80% jego powierzchni jest pokryte lodem.

Albfjord jest oddalony o około 240 kilometrów od najbliższej osady Itokkortormit, która znajduje się około 1400 kilometrów od stolicy kraju, Nuuk.

Statek wycieczkowy pływający pod banderą Bahamów przewozi pasażerów z Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu (MFAT) podało wcześniej, że na pokładzie statku było trzech Nowozelandczyków Rzeczy.

Wczoraj, gdy statek nadal utknął, ministerstwo stwierdziło, że „nie ma doniesień o ofiarach, a pasażerowie są w dobrym nastroju”.

Powiedzieli, że urzędnicy Nowej Zelandii byli w kontakcie z partnerami konsularnymi i władzami lokalnymi.

READ  Skazanie „zabójczej pielęgniarki” Lucy Letby staje pod znakiem zapytania po nowych doniesieniach śledztwa „New Yorkera”.

Statek ma odwrócony dziób przypominający kształtem łódź podwodną, ​​77 kabin, 151 łóżek pasażerskich, 99 łóżek załogi i kilka restauracji.

Władze podały, że statek został uwolniony przez rybacki statek badawczy podczas przypływu.

Niewymieniony / AP

Władze podały, że statek został uwolniony przez rybacki statek badawczy podczas przypływu.

W czwartek Aurora Expeditions poinformowała, że ​​u trzech pasażerów wynik testu na obecność wirusa Covid-19 był pozytywny.

„Pasażerowie przebywają obecnie w izolacji. „Znajdują się pod opieką naszego lekarza, zespołu medycznego i załogi na pokładzie i są w dobrym stanie” – stwierdziła w oświadczeniu. Dodała, że ​​pozostali na pokładzie MV Ocean Explorer są „bezpieczni i mają się dobrze”.

„Sydney Morning Herald” zacytował Stephena Frasera, emeryta z Australii, który był na pokładzie statku: „Wszyscy są w dobrych humorach. „To trochę frustrujące, ale jesteśmy w pięknej części świata”.

Fraser powiedział gazecie, że zaraził się Covid-19 na statku.

Dowódca Brian Jensen z Połączonego Dowództwa Arktycznego powiedział radiu KNR Greenland Radio, że statek prawdopodobnie uda się do Islandii, najbliższego miejsca z dużymi portami.

„Teraz warto poznać stan statku” – KNR zacytowała wypowiedź Jensena.

„Badają, czy statek jest w dobrym stanie, zdatny do żeglugi i gotowy do wypłynięcia”.

Armator powiedział, że kilka innych statków przybyło na miejsce zdarzenia „i zaoferowało swoją pomoc, ale nie była ona potrzebna”. Stwierdziła, że ​​zapewniła także dodatkową pomoc Katarowi, gdyby była potrzebna, jednak została ona obecnie odwołana.

Co roku wzdłuż wybrzeża Grenlandii pływają dziesiątki statków wycieczkowych, dzięki czemu pasażerowie mogą cieszyć się oszałamiającym górzystym krajobrazem, drogami wodnymi wypełnionymi górami lodowymi różnej wielkości i lodowcami wpływającymi do morza.

Duński Urząd Morski zwrócił się do policji na Grenlandii o zbadanie, dlaczego statek osiadł na mieliźnie i czy nie doszło do złamania prawa.

SIRIUS/Wspólne Dowództwo Arktyczne/AP

Duński Urząd Morski zwrócił się do policji na Grenlandii o zbadanie, dlaczego statek osiadł na mieliźnie i czy nie doszło do złamania prawa.

Duński nadawca DR powiedział, że w 2022 r. na Grenlandię odbędzie się 400 rejsów, a w 2023 r. – 600.

READ  Chiny rozszerzają blokady, ponieważ przypadki Covid-19 osiągnęły dzienny rekord

W oświadczeniu policji stwierdzono, że Duński Urząd Morski zwrócił się do policji na Grenlandii o zbadanie przyczyny uziemienia statku i ustalenia, czy naruszono jakiekolwiek przepisy, dodając, że nie postawiono żadnych zarzutów ani aresztowań.

Dodała, że ​​na pokładzie statku znajdował się funkcjonariusz, który miał przeprowadzić „wstępne kroki dochodzeniowe, które obejmują między innymi przesłuchanie załogi i innych odpowiednich osób na pokładzie statku”.

Według SunStone Ships statek wycieczkowy rozpoczął swój obecny rejs 2 września w Kirkenes w arktycznej Norwegii i miał powrócić do Bergen w Norwegii 22 września.

Podstawową misją Połączonego Dowództwa Arktycznego jest zapewnienie duńskiej suwerenności poprzez monitorowanie obszaru wokół Wysp Owczych i Grenlandii, w tym Oceanu Arktycznego na północy.

Grenlandia to półautonomiczny region będący częścią Królestwa Danii, podobnie jak Wyspy Owcze.

– Z dodatkowymi raportami o rzeczach