Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Liczący 5000 lat zamek został przypadkowo odkryty w Polsce

Jeden z największych grobowców megalitycznych w Polsce został przypadkowo odkryty na południu kraju. Na początku odkrycia archeolog John Bulas obserwował zewnętrzną stronę struktury, badając zdjęcia satelitarne Nauka na żywo 25 marca.

Pulas zobaczył czteropiętrową konstrukcję otoczoną fosą. Zaciekawiony pojechał tam wraz ze swoim kolegą Marcinem Presipią. Następnie zaczęli robić testy magnetyczne, które nie wymagały wykopalisk. Pomogło im to nie tylko w ustaleniu układu fortu, ale także w odkryciu 5500-letnich megalitycznych grobowców.

Badacze nazywają nowo odkryte struktury mega-aksonami (greckie „mega” – duże i „ksylon” – z drewna). Zostały uformowane z ziemi, w postaci wydłużonego trapezu. W przeciwieństwie do znanych już megalitycznych grobowców, ich mury były otoczone drewnianymi słupami, a nie skałami.

Kredyt: J.Pulas

« Długie ściany wzmocniono drewnianymi polisetami, a wąskie ściany wschodnie stanowiły wejście na rodzaj pogrzebu. Oraz Marcin Przybyła. « Nie mieszka na stałe. Może był to obóz wojskowy lub coś związanego z rytuałami religijnymi lub społecznymi. Należy zaznaczyć, że jest to jedyny znany w Polsce system. »

Inne monumentalne grobowce odkryto na północy i południu fortów i zostały częściowo odkopane podczas wykopalisk prowadzonych latem 2019 i 2020 roku. Ze względu na znaczenie odkrycia w najbliższych latach planowane są dalsze badania na tym stanowisku.

Źródło: Live Science

READ  W samym sercu Krakowa zadebiutowała pierwsza w Polsce Koryo Collection by Hilton