Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Lewandowski wysyła Polskę na mundial, Szwecja przegrywa | Sport narodowy

CHORZZO, Polska (AP) – Polska zmierza na Puchar Świata – i oczywiście Robert Lewandowski pomógł tam wysłać swoją drużynę.

Płodny napastnik Bayernu Monachium w 50. minucie wykorzystał rzut karny, dzięki czemu Polska jest na dobrej drodze do wygrania 2:0 ze Szwecją we wtorek w jednym z europejskich baraży o miejsce w tegorocznym turnieju w Katarze.

Piotr Zieliński dorzucił drugą bramkę w Chorzowie dla Polaków, którzy po raz drugi z rzędu zmierzą się w największej piłkarskiej imprezie.

To może być ostatnia szansa dla 33-letniego Lewandowskiego, który w 129 meczach zwiększył liczbę bramek swojego kraju do 75 punktów.

„Ta presja była naprawdę trudna” – powiedział Lewandowski – „Mimo że miałem wiele rzutów karnych w mojej karierze, ten był trudny.

„Wiedziałem, że w tym momencie wielu ludzi mnie obserwuje… Wiedziałem, że ten moment będzie bardzo ważny. W tym momencie nie było łatwo skupić się na piłce, ale udało mi się to zrobić”.

Jeśli chodzi o weterana szwedzkiego napastnika, Zlatana Ibrahimovica, na pewno nie zagra w finale mistrzostw świata.

40-letni Ibrahimovic, który nie był w dobrej formie po niedawnym kontuzji ścięgna Achillesa, wszedł z ławki rezerwowych w 80. minucie, ale nie był w stanie strzelić gola, aby ponownie wyeliminować Szwecję z kwalifikacji. W 2018 roku Szwecja pokonała na tym etapie Włochy o pół metra w kwalifikacjach – bez Ibrahimovicia, który wtedy wycofał się z międzynarodowej piłki nożnej – ale Polska tym razem zdecydowanie zapewniła sobie przewagę u siebie w rzutach karnych i opłaciła się w Chorzowie.

Zapytany, czy kiedykolwiek ponownie pojawi się w szwedzkiej drużynie narodowej, Ibrahimovic powiedział: „Mam taką nadzieję. Mam nadzieję, że tak długo, jak będę mógł zachować zdrowie, grać i coś wnosić”.

Lewandowski powiedział, że pokonuje barierę bólu.

„Mieliśmy wiele problemów przed tym meczem – wielu naszych graczy było kontuzjowanych, w tym ja. Miałem problem z kolanem” – powiedział Lewandowski.

„Cierpiliśmy, ale teraz możemy świętować. Jestem dumny i szczęśliwy.”

Bramka Zielińskiego padła po słabym trafieniu środkowego obrońcy Szwecji Marcusa Danielsona, który nie opanował podania. Zieliński pobiegł niekontrolowany i podkręcił piłkę obok Robina Olsena i wpadł w słupek.

Szwedzi żałowali straconych okazji obu stron od końca pierwszej połowy przez Emila Forsberga, który z bliskiej odległości zablokował grę bramkarza Wojciecha Szczęsnego.

– Jestem bardzo rozczarowany – powiedział trener Szwecji Jan Andersson – To był mecz w naszym zasięgu. Stworzyliśmy okazje, ale nie zdobyliśmy gola.

„Nic nie poszło po naszej myśli dzisiaj. Ale musisz upewnić się, że wszystko idzie po twojej myśli. Nie możesz winić innych okoliczności.”

Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.