Lewandowski wysyła Polskę na mundial, Szwecja przegrywa |  Sport narodowy

Lewandowski wysyła Polskę na mundial, Szwecja przegrywa | Sport narodowy

CHORZZO, Polska (AP) – Polska zmierza na Puchar Świata – i oczywiście Robert Lewandowski pomógł tam wysłać swoją drużynę.

Płodny napastnik Bayernu Monachium w 50. minucie wykorzystał rzut karny, dzięki czemu Polska jest na dobrej drodze do wygrania 2:0 ze Szwecją we wtorek w jednym z europejskich baraży o miejsce w tegorocznym turnieju w Katarze.

Piotr Zieliński dorzucił drugą bramkę w Chorzowie dla Polaków, którzy po raz drugi z rzędu zmierzą się w największej piłkarskiej imprezie.

To może być ostatnia szansa dla 33-letniego Lewandowskiego, który w 129 meczach zwiększył liczbę bramek swojego kraju do 75 punktów.

„Ta presja była naprawdę trudna” – powiedział Lewandowski – „Mimo że miałem wiele rzutów karnych w mojej karierze, ten był trudny.

„Wiedziałem, że w tym momencie wielu ludzi mnie obserwuje… Wiedziałem, że ten moment będzie bardzo ważny. W tym momencie nie było łatwo skupić się na piłce, ale udało mi się to zrobić”.

Jeśli chodzi o weterana szwedzkiego napastnika, Zlatana Ibrahimovica, na pewno nie zagra w finale mistrzostw świata.

40-letni Ibrahimovic, który nie był w dobrej formie po niedawnym kontuzji ścięgna Achillesa, wszedł z ławki rezerwowych w 80. minucie, ale nie był w stanie strzelić gola, aby ponownie wyeliminować Szwecję z kwalifikacji. W 2018 roku Szwecja pokonała na tym etapie Włochy o pół metra w kwalifikacjach – bez Ibrahimovicia, który wtedy wycofał się z międzynarodowej piłki nożnej – ale Polska tym razem zdecydowanie zapewniła sobie przewagę u siebie w rzutach karnych i opłaciła się w Chorzowie.

Zapytany, czy kiedykolwiek ponownie pojawi się w szwedzkiej drużynie narodowej, Ibrahimovic powiedział: „Mam taką nadzieję. Mam nadzieję, że tak długo, jak będę mógł zachować zdrowie, grać i coś wnosić”.

Lewandowski powiedział, że pokonuje barierę bólu.

„Mieliśmy wiele problemów przed tym meczem – wielu naszych graczy było kontuzjowanych, w tym ja. Miałem problem z kolanem” – powiedział Lewandowski.

„Cierpiliśmy, ale teraz możemy świętować. Jestem dumny i szczęśliwy.”

Bramka Zielińskiego padła po słabym trafieniu środkowego obrońcy Szwecji Marcusa Danielsona, który nie opanował podania. Zieliński pobiegł niekontrolowany i podkręcił piłkę obok Robina Olsena i wpadł w słupek.

Szwedzi żałowali straconych okazji obu stron od końca pierwszej połowy przez Emila Forsberga, który z bliskiej odległości zablokował grę bramkarza Wojciecha Szczęsnego.

– Jestem bardzo rozczarowany – powiedział trener Szwecji Jan Andersson – To był mecz w naszym zasięgu. Stworzyliśmy okazje, ale nie zdobyliśmy gola.

„Nic nie poszło po naszej myśli dzisiaj. Ale musisz upewnić się, że wszystko idzie po twojej myśli. Nie możesz winić innych okoliczności.”