Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Lekcje wyciągnięte z pandemii należy przełożyć na działania przygotowujące na przyszłe zagrożenia zdrowotne – podkreśla dyrektor PAHO podczas otwarcia 17. Narodowego Kongresu Zdrowia w Brazylii – PAHO/WHO

Lekcje wyciągnięte z pandemii należy przełożyć na działania przygotowujące na przyszłe zagrożenia zdrowotne – podkreśla dyrektor PAHO podczas otwarcia 17. Narodowego Kongresu Zdrowia w Brazylii – PAHO/WHO

Brasilia, 3 lipca 2023 r. – Dyrektor Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia (PAHO), dr Garbas Barbosa, wziął udział w XVII Narodowym Kongresie Zdrowia, który odbędzie się w Brasilii w dniach 2-5 lipca. Wydarzenie to jest jednym z najważniejszych w kraju pod względem zdrowia publicznego.

Podczas konferencji Dyrektor PAHO podkreślił, że teraz, gdy COVID-19 wyszedł z ostrej fazy, konieczne jest przełożenie wyciągniętych wniosków na działania, aby świat był lepiej przygotowany na przyszłe sytuacje kryzysowe, które mogą się pojawić.

„To najmniej, co możemy zrobić, aby uhonorować miliony ludzi, którzy zginęli podczas pandemii, a także pracowników służby zdrowia, którzy nie wahali się zapewnić opieki, nawet ryzykując życiem” – powiedział.

Dr Barbosa podkreślił również potrzebę wyprodukowania przez Amerykę Łacińską i Karaiby większej ilości szczepionek, leków i środków ochrony osobistej dla ich populacji. „Pierwszą ofiarą pandemii była solidarność” – powiedział. „Kraje bogate były w stanie kupić trzy do czterech razy więcej szczepionek niż ich własne populacje, podczas gdy kraje biedne miały ogromne trudności z dostępem do nich”.

Dyrektor Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia podkreślił również wpływ pandemii na priorytetowe programy zdrowotne w tym okresie. Przytoczył przykłady wzrostu śmiertelności matek po ponad 20 latach ciągłego spadku, niskiego zasięgu szczepień oraz niemożności tysięcy osób z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą i rakiem dostępu do diagnozy, leczenia i kontroli w szczytowych okresach Covid-19 przenoszenie. .

Podsumował: „Ważne jest, abyśmy wykorzystali wizję uzyskaną przez sektor zdrowia podczas pandemii, aby zbudować odporne systemy opieki zdrowotnej, z lepszym finansowaniem, silną podstawową opieką zdrowotną, blisko społeczności i rozwiązywaniem problemów zdrowotnych ludzi”.

Stań w obronie SUS, życia i demokracji – jutro będzie kolejny dzień

17. Narodowy Kongres Zdrowia jest organizowany przez Krajową Radę Zdrowia (CNS) i brazylijskie Ministerstwo Zdrowia pod hasłem „Broń SUS, życia i demokracji – jutro będzie kolejny dzień”.

READ  Największa kometa, jaką kiedykolwiek widziano, zmierza w kierunku Słońca - ale naukowcy twierdzą, że nie musisz się martwić

W swoim wystąpieniu minister zdrowia Nicia Trindade poruszyła znaczenie wspólnych wysiłków i współpracy regionalnej dla wspólnego osiągnięcia rozwoju. „Brazylia posunie się naprzód tylko wtedy, gdy posuniemy się naprzód z regionem obu Ameryk, jeśli podniesiemy głos w obronie faktycznej równości narodów. To jest siła, której potrzebujemy, nie porzucając różnic i wzmacniając naszą jedność.

Dziś jesteśmy prawdziwą i kochającą reprezentacją oporu i nadziei na system opieki zdrowotnej dla wszystkich ludzi.To walka społeczna doprowadziła do powstania SUS w 1988 r. Doszliśmy do tego 17. Kongresu drogą zbudowaną i wydeptaną przez niezliczonych bojowników, więc zdrowie jest nie tylko choroby nieobecności”. dodał Fernando Pigato, szef centralnego układu nerwowego

Narodowa Konferencja Zdrowia odbywa się co cztery lata i jest ważną przestrzenią dialogu między rządem a społeczeństwem w celu budowania polityki zdrowia publicznego. To wydanie oznacza koniec procesu obejmującego kongresy miejskie, stanowe i wolne, w których uczestniczyło ponad 2 miliony ludzi z całej Brazylii.

17. CNS ma 110 międzynarodowych uczestników z 14 krajów. Z regionu obu Ameryk biorą udział delegacje z Argentyny, Boliwii, Chile, Kolumbii, Ekwadoru, Salwadoru, Gujany, Meksyku, Paragwaju, Peru i Wenezueli. Oprócz nich uczestniczą również delegacje z krajów regionu europejskiego, Hiszpanii, Szwajcarii i Włoch.