Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA wybiera SpaceX Elon Musk do zbudowania statku kosmicznego, który przywróci ludzi na Księżyc | SpaceX

NASA wybrała SpaceX do zbudowania nowej generacji statków kosmicznych, które sprowadzą ludzi z powrotem na Księżyc, umacniając uścisk Elona Muska na rozwijającym się publicznym i prywatnym przemyśle kosmicznym.

Wartość kontraktu to 2,9 miliarda dolarów na budowę lądownika księżycowego, który będzie nim pilotował Program ArtemisAmbitny projekt NASA dotyczący powrotu na Księżyc został ogłoszony w piątek po raz pierwszy od ostatniej misji Apollo w 1972 roku.

„Lądowanie Artemidy na Księżycu jest istotną częścią naszej strategii od Księżyca do Marsa” – powiedział Steve Gorshik, działając NASA Urzędnik powiedział dziennikarzom. „Dzisiejszy dzień to duży krok naprzód. To wspaniały czas, aby uczestniczyć w eksploracji całej ludzkości”.

Musk jest obecnie jedyną operacją, która ma możliwość wystrzelenia astronautów z amerykańskiej ziemi. Ale decyzja NASA o zaangażowaniu jedynego wykonawcy do Human Landing System (HLS) podniosła brwi.

Agencja tradycyjnie wolała stymulować konkurencję i chronić się przed niepowodzeniami, zatrzymując co najmniej dwóch kontrahentów na liście płac.

Tym razem, częściowo ze względów budżetowych, NASA zdecydowała się odrzucić propozycje potentata Amazona Jeffa Bezosa. Niebieskie pochodzenieJest to partnerstwo z Lockheed Martin, Northrop Grumman i Draper; Wykonawca w dziedzinie obronności Dynamika.

Wszystkie trzy oferty Zostali wybrani Na początkowe fazy projektu HLS w 2020 r.

Prototyp statku kosmicznego SN15 firmy SpaceX znajduje się w tym tygodniu na platformie startowej w Boca Chica w Teksasie. Zdjęcie: Miguel Roberts / Associated Press

Gratulacje jednak dla SpaceX [I’m] NASA jest autentycznie zszokowana, gdy idzie z jednym dostawcą ”- powiedział Casey Dreer, starszy doradca ds. Polityki kosmicznej W tweecie. „Oczywiście SpaceX zawsze zachowuje się tak, jakby nieustannie konkurował ze sobą. Jego pojemność została w 100% spełniona, a obietnica cenowa do tej pory”.

Według Dreera „Jeśli SpaceX Potem Stany Zjednoczone otrzymają zdolny do ludzkiego lądowania system lądowania na Księżycu za 13% ceny sprzętu w erze Apollo ”.

READ  Na nogach: życie z cukrzycą na Filipinach podczas pandemii

Zawiera również oprogramowanie Artemis Space Launch System, Najpotężniejsza rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano, i Statek kosmiczny Orion To przetransportowałoby załogi. SpaceX Show zawiera rozszerzenie System lądowania statków kosmicznychObecnie w fazie rozwoju.

NASA powiedziała, że ​​program Artemis wyląduje na Księżycu jako pierwsza kobieta i pierwsza osoba w kolorze. Administracja Trumpa nakazała agencji osiągnięcie celu do 2024 r., Ale harmonogram został przesunięty z powodu Zmniejsz budżet.

Joe Biden zwraca się do Kongresu, który został ogłoszony na początku tego miesiąca 24,7 miliarda dolarów dla NASA, 6,3% wzrost w stosunku do poprzedniego roku, w tym 6,9 mld USD w przypadku Artemis.

Po wycofaniu floty promów kosmicznych w 2011 roku Stany Zjednoczone przez dziewięć lat nie były w stanie wystrzelić ludzi w kosmos. Obecnie SpaceX kontynuuje prace nad programem lotów kosmicznych. Od maja 2020 r. Wysłał dwie załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Przydzielono trzecią misję, załoga 2 Premiera 22 kwietnia.