Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kryzys wyborczy na Samoa: Szybka partia wygrywa, ponieważ sąd odrzuca apelację o dodatkowe miejsce

Naukowiec

Lider partii Swift i elekt premier Fiam Naomi Mutafa. zdjęcie / AP

przez RNZ

Dzisiejsza decyzja Sądu Apelacyjnego może utorować drogę Partii Szybkiej dla nowo przybyłych do przejęcia kontroli nad rządem Samoa.

Sąd Apelacyjny na Samoa odrzucił prawne wyzwanie kandydatki z Partii Ochrony Praw Człowieka (HRPP), która stwierdziła, że ​​została przez pomyłkę usunięta ze stanowiska w Parlamencie.

Ali Amlanu Alofa Twau została mianowana przez komisarza wyborczego szóstym zastępcą ds. kobiet, ale potem jej nominacja została odwołana decyzją Sądu Najwyższego.

Decyzja ta dała nowicjuszowi partii Fa’atuatua i le Atua Samoa ua Tasi (Szybka) niższą większość w nowym parlamencie, a ta ostatnia decyzja ją teraz potwierdza.

Ale, jak wyjaśniła prawniczka partii Fast Taolabapa Brenda Heather Lato, sąd orzekł również, że sześć posłanek to właściwa liczba w systemie zarezerwowanych miejsc parlamentarnych dla kobiet na Samoa.

„Jednak decyzja o dodaniu kobiety do szóstki może zostać podjęta dopiero po zakończeniu petycji wyborczych i wyborów uzupełniających” – dodała.

„Aby była pewność co do dokładnych członków wchodzących w skład Parlamentu”.

Próby przejęcia władzy przez Fasta zostały w kilku miejscach udaremnione przez lidera partii praw człowieka, Tuilaibę Saileli Maleligawi, który jest premierem od 1999 roku.

– RNZ

READ  Covid-19: Podróżnym, którzy odwiedzili witrynę w Sydney, kazano się przetestować