Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kryzys w Kazachstanie: jak kraj przeszedł od stabilności do zamieszania?

Gdzie jest Kazachstan i dlaczego ma to znaczenie?

Położony między Rosją a Chinami, a także dzielący granice z trzema innymi byłymi republikami sowieckimi, Kazachstan jest największą gospodarką w Azji Środkowej, z bogatymi złożami węglowodorów i minerałów. Od czasu uzyskania niepodległości w 1991 roku przyciągnął setki miliardów dolarów inwestycji zagranicznych.

Strategicznie łączy duże, szybko rozwijające się rynki Chin i Azji Południowej z rynkami Rosji i Europy transportem drogowym, kolejowym i portem nad Morzem Kaspijskim. Określa się jako sprzączka ogromnego chińskiego projektu handlowego „Pas i droga”.

Kazachstan jest Największy na świecie producent uranu Problemy wywołane w tym tygodniu 8% skok ceny metalu które zasilają elektrownie jądrowe. Jest dziewiątym co do wielkości eksporterem ropy naftowej na świecie, produkując w 2021 r. około 85,7 mln ton i dziesiątym co do wielkości producentem węgla.

To także świat Drugi co do wielkości górnik Bitcoin Po Stanach Zjednoczonych. Według kryptokoparki, w środę po zamknięciu internetu w Kazachstanie współczynnik haszowania Bitcoina – miara mocy obliczeniowej urządzeń podłączonych do jego sieci – spadł o ponad 10 procent. BTC.com.

Dlaczego ludzie są źli?

Powstanie rozpoczęło się w formie protestów w bogatych w ropę zachodnich regionach przeciwko podnoszeniu noworocznego pułapu cen butanu i propanu, które ze względu na niski koszt są często nazywane „paliwami drogowymi dla ubogich”. Reforma, która miała złagodzić niedobór ropy, szybko przyniosła odwrotny skutek, ponieważ ceny wzrosły ponad dwukrotnie.

Protesty rozprzestrzeniały się, wykorzystując szersze poczucie urazy z powodu szerzącej się korupcji w państwie, nierówności dochodów i trudności gospodarczych, zaostrzonych przez pandemię koronawirusa.

Chociaż republiki środkowoazjatyckie są bogatsze pod względem dochodu per capita, połowa ludności Kazachstanu – dziewiątego pod względem powierzchni kraju na świecie – żyje w wiejskich, często odosobnionych społecznościach, o słabym dostępie do usług publicznych.

READ  Kolor Pantone z 2022 roku to retrospekcja z lat 90

Podczas gdy ogromne zasoby naturalne kraju uczyniły niewielką elitę niewiarygodnie bogatym, wielu zwykłych Kazachów czuje się pominiętych. Szacuje się, że około 1 milion osób z całkowitej liczby 19 milionów żyje poniżej granicy ubóstwa.

Roczna stopa inflacji wynosi prawie 9 proc., najwyższy poziom od ponad pięciu lat, co skłoniło bank centralny do podniesienia stóp procentowych do 9,75 proc.